Neměnnost leopardích skvrn

Neměnnost leopardích skvrn

Paseka - 2014
ISBN: 978-80-7432-429-1

Paseka (2014) 978-80-7432-429-1 256

"Tyto příběhy jsou všechny pravdivé, ale někde jinde." Zní to jako banální zápletka: mladý muž, který se chce stát spisovatelem, pokukuje nejen po úspěchu svého literárně zdatnějšího kamaráda Juliana, ale i po jeho okouzlující přítelkyni Evelyn. Jenže když se trojice fatálně rozhádá, Jansmův hlavní hrdina se ve snaze psát pravdivě a také pochopit sebe sama začne zaplétat do nekonečné sítě lží.
Jazzové kluby na Manhattanu, vesnice na Srí Lance, Island, Dubaj, černá Afrika - závratný děj omotává celý svět a na čtenáře, který se úžasem nemá ani kdy nadechnout, vyskakují příběhy jak z ruské matrjošky. Neproměnitelnost leopardích skvrn je nejen příběhem o vyprávění příběhů, v němž zaznívají ohlasy Fitzgeralda, Tolstého, Hemingwaye, Boba Dylana a mnoha dalších mistrů, ale především oslavou opravdového umění. Nápaditou, zábavnou, srdceryvnou i nevídaně vtipnou. (Založil/a: Lucecita)

karel777
  17. 2. 2015, 11:58
krásná knížka o psaní. o tom jaká je to práce, jaká je to vášeň a jaké je to prokletí. Kniha si krásně hraje se styly a hlavně maže rozdíl mezi fikcí a skutečností. jako bych při čtení slyšel jednoho svého kamaráda ze střední: "na to, co se stalo, už se historie neptá... záleží jen, jak se ta historka podá."
Venovanokniham
  20. 10. 2016, 10:49
Musím říct, že jsem s knihou měla opravdu problém i když se určitě najdou pasáže, které mě bavily. Přišla mi do jisté míry značně kafkovská a Kafku nemám ráda proto, že mi jeho příběhy nenabízí pevnou půdu pod nohama. Tohle bylo hodně podobné. Nevíte, co je pravda a co fikce a to je mně osobně protivné. Ani pojetí času mi nesedlo. Měla jsem pocit, že čtu příběh ze starých časů a najednou se objevilo slovo laptop nebo wifina. Nehledě na laptop a wifinu oba spisovatelé píšou celou dobu na starých psacích strojích. Asi příznivci retra...