Sen jeden svítí

Sen jeden svítí

Odeon - 1991

Odeon (1991)

V české literatuře existuje mnoho legend; legenda tasovská má jméno Jakub Deml - pro některé jen hašteřivý literát z regionu, pro jiné pravé zjevení v našem literárním myšlení dvacátého století. Básník a kněz Jakub Deml byl člověk nestálý a výbušný, dlouho si hledal místo v životě. Přesto v něm přetrvávaly některé konstanty: láska k rodnému Tasovu, vědomí kněžského poslání, jež navzdory prudkým sporům s církevními úřady chránil v sobě neporušené v jeho původním určení, a literární tvorba. Deml je umělec, který dokázal učinit svým perem pravé literární zázraky. Také proto se jeho odkazem, tak dlouho zapovídaným, důkladně zabýval znalec našeho moderního umění Jindřich Chalupecký a s velkým citem pořídil z autorových prací chronologický průřez, jehož těžištěm je Zapomenuté světlo. Chalupeckého výbor ukazuje Demla jako básníka i prozaika, sardonického polemika i pokorného člověka před tváří Boha, přírody a lidského osudu. (Založil/a: MatesS)

lidus
  13. 5. 2016, 22:33
V Tasově přetrvává všeobecné mínění, že Deml byl podivín. Přinejmenším. Můj názor je, že byl blázen a grafoman, a že svou rodnou dědinu reprezentuje víc, než by čekal, a než by sami Tasováci chtěli. Soubor Sen jeden svítí je zajímavý hlavně kontrastem Zapomenutého světla a Podzimního snu - ukřivděná sebestřednost vůči posmutněle nahořklé pokoře.