Keltský rok

Keltský rok Originální název: The Celtic Year

PRAGMA - 1998
ISBN: 80-7205-631-X

PRAGMA (1998) 80-7205-631-X 282

Keltský rok obsahuje životní osudy keltských svatých, popisuje hlavní keltská kultovní místa a festivaly, tradiční modlitby i požehnání keltské církve. Autorka nás bere s sebou na cestu, měsíc za měsícem, po celém cyklu keltského roku - Sanhain, Imbolc, Beltane a Lammas. Na každý měsíc má pro nás připravenou pouť, kterou je možno vykonat na nějaké důležité posvátné místo, která se může nakonec stát součástí naší vnitřní cesty. Pěkně napsaný a citlivě vybraný průvodce s ilustracemi od Briana Patridge přináší výklad základní podstaty keltské duchovnosti. Dostane nás do světa opomíjené avšak hodnotné tradice, která nám může mnohé věci napovědět i v souvislosti s dneškem, svojí oslavou zelené duchovnosti, hodnot životního prostředí i toho, jak je nezbytné být neustále pozorný ke světu kolem nás. (Založil/a: Turmawen)

Jan.S.Harold
  8. 4. 2016, 16:48
O historii keltského církevního partikularismu toho v českém jazyce mnoho není, takže každá knížka dobrá. Shirley Toulsonová se snažila téma zpracovat nějak ozvláštněně a zvolila proto způsob nikoli dějinně-chronologický, ale styl vyprávění, který sleduje běh církevního liturgického roku. I to je, myslím, celkem dobrý nápad. Mno, jinak je kniha místy trochu povrchní, občas se neudrží a zahlásí nějaký ňůejdžácký blemc, a u některých světců bych si uměl představit podrobnější zpracování, když už se je tedy rozhodla do knihy zařadit... Nicméně jak říkám, lepší něco než nic. Trochu tomu dává na prdel překlad, který místy olizuje hranu demence. Zájemci o solidní informace o keltském křesťanství by měli sáhnout dále (nebo i předem) na práce Gorazda Vopatrného.