Originální název: The Hedge Knight, The Sworn Sword, The Mystery Knight

Argo - 2014
ISBN: 978-80-257-1264-1

Argo (2014) 978-80-257-1264-1 280 vázaná
Argo (2014) 978-80-257-1330-3 brožovaná

Dlouho před událostmi, které znáte ze Hry o trůny, sedí Targaryenové pevně na Železném trůně. To ovšem neznamená, že v Západozemí panuje klid. Bratrovražedný boj uvnitř vládnoucí dynastie rozpoltil Sedm království. A právě v té době křižuje krajem potulný rytíř ser Duncan Vysoký. Anebo Dunk tupý jako lenochův meč? Všechno je to nějak zamotané, a to včetně původu jeho panoše Egga. Tři uzavřené, ale navazující novely ze světa Hry o trůny představují G. R. R. Martina tak, jak si jej čtenáři zamilovali dávno před slavnou ságou - jako jednoho z nejlepších povídkářů žánru. (Založil/a: drabi)

vladislaus
  18. 2. 2015, 11:18
Opravdu krásná jednohubka před nekonečným čekáním na pokračování ságy. Koho by zajímal další osud Duncana a čím se dále proslavil, najde odpověď v knize Svět ledu a ohně. Musí, ale pečlivě číst.
Magyana
  26. 7. 2016, 15:58
Pořád jsem někde slyšela zmínky o rytíři Duncanovi Vysokém a Eggovi, až mi to nedalo a začetla jsem se. Inu, dobré to bylo, ale už bych fakt chtěla ty Vichry zimy.
janeicka
  25. 7. 2015, 12:05
Při čekání na další pokračování Písně ledu a ohně jsem také sáhla po těchto povedených povídkách. Opět vše mistrně napsané, ani bych nepoznala, že jednotlivé povídky od sebe dělí tolik let, vše velmi dobře navazuje a čte se jako jeden celek. Dunkova dobrodružství opravdu spíše připomínají Příběh rytíře, není zde nouze o turnajové souboje, ale hlavně o členy rodu Targaryenů, kterých je v povídkách požehnaně :-D Taky mě trochu mrzel polovičně přejatý překlad, nových názvů pro již existující a zažité pojmenování ze ságy opravdu nebylo třeba.
illy
  24. 3. 2015, 10:22
Může být sbírka tří povídek od tohoto autora ze světa Ohně a Ledu špatná? Průměrná? Jasně že ne. Člověk je při čekání na další regulérní díl vděčný za každé sousto, i když se jedná jen o malou jednohubku. Ale Martine, kurňa, už sebou mrskni!!!
HPL
  4. 3. 2015, 16:59
Tak na tohle jsem byl hodně zvědav. Popravdě jsem zastáncem kacířské teorie, že Goerge by udělal líp, kdyby místo všech těch vedlejších srandiček raději už konečně vydal Vichry zimy, ale správnej fanda ví, co by tomuto názoru řekl sám Martin (ha,ha). Že je to mistr povídek již několik dekád, jsem měl tu čest poznat již dávno před Hrou.
A jak tedy kniha dopadla? V první řadě mě zarazil fakt, že povídky byly napsány v intervalu 12 let - zajímalo mě tedy, nakolik budou konzistentní. První povídka je nejslabší (viděli jste Příběh rytíře? :D). Nejvíc mě bavila ta druhá, ale v té třetí se zase řeší závažnější téma. Fakt, že se děj odehrává více než 80 let před začátkem Hry o trůny není vůbec na obtíž, ba naopak. Co se pozadí příběhu týče, jeho zasazení je velmi lákavé - doba po první Blackfyrově rebelii (dokonce bylo třeba si pozadí pár postav a hlavně míst vygooglit - ale to nepovažuji za nedostatek. Naopak to přidává na realističnosti a komplexnosti. Za nedostatek ale považuji, že se zmiňovaných lokalit na doprovodné mapě (která je navíc nová; a její kresba mi nějak připomíná Tolkiena) nedohledáme, zatímco jsou tam jíné (v rámci příběhu i orientace) zbytečnosti. Měl jsem trochu obavu, jestli mě nebudou nudit rytířské turnaje, ale Martin jako vždy dokáže věci podat tak, že si nemůžu stěžovat.
O hutné atmosféře Písně samozřejmě nemůže být řeč, přesto je návrat do Westerosu příjemným zážitkem. Dunk i Egg byly fajn. Slyšel jsem hodně názorů, že se Dunk ke všemu jen tak na poslední chvíli nachomejtne, a že to není nic moc postava. Ale právě na takových si Martin ujíždí - zkrátka klasický underdog. Ze všech postav jsem měl ale nejrači Bloodravena (ehm, kolik že to má očí?). George ale opět potvrdil, že i na malém prostoru dokáže zahrát velké divadlo - přestože epičtější linii příběhu (pokračování Blackfyrovské rebelie a další pletky v říši) sledujeme většinu času pouze zprostředkovaně. Plně si ho užijí (dle mého soudu) pouze fanatičtí fandové série. Pro ty ostatní tam bude moc popisků krajiny, knoflíku na oblečení, děj se bude údajně "táhnout" a ehm, že je tam moc nových a "neznámých" jmen. A vážně jste si nespletli sérii či autora? Kdo ví, ten ví. A kdo neví, tak tohle je GRRM! Pro fandy MUST-HAVE. Ostatní začněte radši Hrou, nebo si pusťte hbo. Člověk, co s Martinem prošel celou cestu přece neočekává, že tohle je náhražka za 6tý díl ságy. Tohle je jen taková perlička a můžeme být rádi, že v té naší kotlyně vůbec vyšla! Klidně bych ještě pár povídek podobného stylu uvítal, ale proboha ne na úkor ságy samotné.
Vytknout lze jen naprosté maličkosti, typu:
- že některé překlady sice vyvolávají skřípání zubů (ale znalec ságy již stejně zná většinu originálních názvů).
- že konec 3. povídky jde trošku do ztracena
- a že mi nedochází, proč je v příběhu o Florianovi Jonquil přejmenována na Narcisu (a ano, baví mě šťourat se v takových blbostech :D).

PS: obálka má sice pěknou grafiku, ale už na ní chybí snad jen větrný mlýn ;)
Myrddin33
  28. 12. 2015, 15:15
Obsahuje spoiler spoiler Příběhy potulného rytíře. Dunk, co vypil truňk a je tupý jak lenochův meč a k tomu všichni ti Targaryenové. Martina jsem dlouho odkládal, ale byla to chyba. Je to skvělý spisovatel a celý svět, který vytvořil je prostě fascinující. Kdybych to měl hodnotit jednotlivě - Potulný rytíř 5/5, Přísežný meč 4/5, Tajemný rytíř 5/5.
V první povídce mi Martin dokázal, že se opět nezdráhá odstranit skvělou postavu z dějiště světa. Druhá povídka byla oddychová, ale bavila mne. Takový malý problém místních rozměrů. A třetí povídka byl opět návrat na scénu většího divadla. Málem mě zamrazilo, že i v té poslední zavraždí mou oblíbenou postavu vyholeného chlapce, ale naštěstí se pro jednou Martin smiloval.
Kniha je pro mě skvělým rozšířením a opravdu mě potěšilo její čtení. A navíc jsem v sobě objevil skrytou vášeň k heraldice a rytířským turnajům.
Bernadette
  27. 2. 2015, 1:07
"Myslí si, že je drak v lidské podobě. Škoda, že se nenarodil jako Fossoway, pak by si myslel, že je jablko..." Další výborná knížka ze Západozemí, čtivá a záživná jako obvykle, se sympatickými postavami (plus k tomu přičtěte i vskutku výživné panoptikum Targaryenů, zahrnující i cosi, co by se mohlo bez mrknutí oka nazvat Joffreyho morálním vzorem)... jen ta pravděpodobnost občas zlehýnka pokulhává a sem tam pár nelogičností vás praští do očí, ale co, já se od toho nemohla odtrhnout ;) Chtělo by to pokračování!
Kuci92
  7. 12. 2015, 10:22
Příjemné a zábavné čtivo při čekání na další knihu Písně ledu a ohně. Duncan je trochu přitroublý, ale sympaťák a Egg je zase trochu drzý, ale též sympatický klučina.
Al-Borak
  2. 1. 2015, 17:11
Tři povídky, jeden příběh, známé rody a snad i místa. Kniha nepochybně potěší každého čtenáře "Hry o trůny". Mně osobně (po všech těch dílech slavné ságy) se hlavně líbilo sledování děje skrze jedinou postavu, žádné přeskakování, žádné čekání.
Samael
  9. 4. 2015, 22:38
Dunk,co vypil truňk,tupý jako lenochův meč. Opravdu skvělé!!!George zase předvedl jaký je báječný spisovatel!!
kajas1993
  13. 3. 2015, 23:20
Potom žebravý bratr v otrhaném hnědém hábitě požehnal jeho meči a jakási panna ho políbila na tvář. Podporují mě. "Proč?" zeptal se Pata. "Co na mně mají?" "Jsi rytíř, který si pamatuje, co přísahal," odpověděl kovář. George dokáže bravurně vystavit příběh i na mnohem menším prostoru, než jaký si vytvořil "Hrou o trůny". Dobrodružství Dunka a Egga jenom dokazují, jak neuvěřitelný dar tento autor dostal, protože západozemský svět je vykreslen do nejmenšího detailu. Povinná výbava knihovny každého fanouška GoT. Nikdo jiný se ve všech těch jménech stejně orientovat nebude :).
Plue
  25. 10. 2014, 15:30
Zpočátku jsem se podivila, jak je kniha tenká. Obsahuje tři příběhy, které jsem přečetla jedním dechem. Vytkla bych jen přehršel jmen (nějaký seznam, kdo je kdo, by se hodil :D), ve kterém jsem se špatně orientovala. Dílo ale určitě stojí za přečtení.
Niaro
  8. 2. 2015, 3:30
Martinovská chuťovka, zasazená do doby zhruba generaci až dvě (nebo tak nějak) před "Baratheonským" převratem, u které určitě potěší plynulost příběhu (jak už zde bylo řečeno, děj sleduje pouze jednu hlavní postavu). Dalším plusem může být i trochu odlehčená charakteristika postav, než jsme normálně u autora zvyklí, což alespoň u mě nebylo na překážku. Tři doslova neuvěřitelné příběhy, kdy v pořadí třetí končí pro mě neskutečným zklamáním. Zklamání, že mě opravdový rytíř Dunk ne.................. a vlastně, co Vám budu povídat. Přečtěte si to a uvidíte sami. Tohle zklámání za to totiž stojí ;)
kure91
  29. 1. 2016, 11:39
Po dočtení Písně ledu a ohně byla tahle knížečka (ano, knížečka, jak jinak to oproti rozsahům ASOIF nazvat :)) příjemným zaplašením absťáku po Západozemí. Příběhy byly zajímavé, Dunk mi s nadsázkou přišel jako takový Forrest Gump, který se připlétal k zajímavým událostem a tento talent mu vydržel i po skončení knih.
DerMahr
  24. 10. 2014, 15:49
Jednohubka z prostředí Hry o trůny, která je opět psána tím navykovým stylem, na který jsme zvyklí. Ovšem množství jmen je i na G. R. R. Martina skoro neúnosné. Buď knihu přečíst jedním dechem, nebo si možná sehnat další z rodokmenů Západozemí. Pevně věřím, že tenhle příběh nám chtěl Martin opravdu převyprávět a kniha nevyšla jen proto, aby z vlny GoT vytřískala nějaké peníze navíc.
Vorech
  13. 4. 2015, 11:27
Co zbyde, když z této knihy odečteme jídelníčky a rodokmeny? Příběh, který by se vešel na pár stránek. Asi nejsilnější a nejplynulejší povídkou z pohledu čtivosti je hned ta první, která totiž nepostrádá to, co je na dobrodružné fantastice velmi důležité... osobní motivace hlavní postavy a jejich zaujetí pro to, co se zrovna děje. Dunkovi jde prostě o život a bije se mezi "draky". Zbytek knihy se už doslova vleče a tahne a čtenář se probírá nánosy vaty a balastu, aby mu autor ukázal, že první a poslední novela jsou vlastně o tomtéž. Bavíme se o novelách, nikoliv románu, a tak už jen z podstaty literární teorie nechápu, proč autor většinu textu postavil na vatě a vlastní dějovou linku nechá stát stranou. Možná proto, že cílem knihy není Dunkův rytířský příběh, který je beztak spíš o jeho prohrách a pádech, ale o spiknutích proti králům a "dračímu" přetahování se o Železný trůn. Knihu tvoří jen Dunkovy dialogy s lordy a sery, kteří vzpomínají a vzpomínají, aby občas přišel náznak akce... Autor sám balast a vykrádání se Dunkovými ústy a myšlenkami ani nezapírá (všiměte si pozorně posledního dialogu v knize). Jenže od tří novel čekám trochu víc pestrosti. Pokud jste fanatičtí hltači dějepisu Sedmi království, nejspíš Vás kniha bude bavit. Pokud máte chuť na literární dobrodružství, akci a především neznáte Píseň ledu a ohně (dnes je série známá pod názvem Hra o trůny), nebude Vás tato kniha bavit a od románové řady by Vás mohla i odradit. A to píšu jako někdo, kdo si románovou řadu zamiloval a nadšeně zhltl takřka na jeden zátah.
Vessper
  2. 9. 2015, 21:30
Povídky jsou podle očekávání skvěle napsané, čtivé a dokážou velmi rychle vtáhnout do děje. Přečetl jsem téměř jedním dechem a můžu jedině doporučit. Události v jednotlivých příbězích částečně dovykreslují Západozemí zase z jiného pohledu a v trochu jinou dobu než Hra o Trůny. Jediné, co mi úplně nesedí je hlavní hrdina Dunk, kterého jsem si nějak nedokázal úplně oblíbit. Ale to je jen můj problém.
robin.salomon
  15. 6. 2015, 8:32
Očekával jsem od toho asi něco jiného, přišlo mi to jako listováním genealogickou příručkou, v níž jsem se místy docela ztrácel, ale má to svá i lepší místa, takže za mě jedna z těch slabších knih, protože na můj vkus se to příliš táhlo a celý příběh by šel naroubovat do podstatně útlejší knihy. :(
Pigface
  12. 9. 2015, 0:01
Příběhy Sera Duncana Vysokého a jeho panoše Egga jsou skvělou středověkou road-movie. Ani relativně omezené pemzum stránek nezabránilo Velkému Georgovi rozehrát brilantní fresku, kde si žádná postava není jistá, jestli (ne)bude o pár odstavců dál hostinou pro vrány. Čte se na jedno mrknutí, jedním dechem.
šikkačírek
  27. 8. 2015, 14:09
Líbilo se mi to tak, že jsem těžce zklamaná, že to nemá pokračování. Tak snad až dopíše Píseň ledu a ohně, tak se Martin k Dunkovi vrátí, protože to má dle mého názoru velký potenciál :)
Lubor Chmelař
  23. 7. 2015, 10:57
Sázka na jistotu, četl jsem už kdysi v neoficiálním překladu. Škoda jen, že není putování Dunka a Egga delší. Četl bych dál, až bych brečel. :-)
Dawson
  25. 6. 2015, 19:59
Do Dunka a Egga jsem se naprosto zamiloval. Novely obsahují nejen skvělé příběhy které vás rychle vtáhnou do děje, ale zároveň obsahují informace z historie Sedmi království, což jistě ocení každý fanoušek Písně ledu a ohně.
Arogant
  24. 1. 2015, 6:21
Abych pravdu řekl, tak mě na tom docela vytáčel odlišný překlad oproti Písni ledu a ohně. Pobočník krále přeložen jako Ruka krále, místo Řekotočí Řekoproud (nebo co to bylo)... Jinak je to fajn. Taková jednohubka, která fanoušky určitě potěší.
Jirka Soukup
  16. 10. 2014, 5:08
Tak na tohle jsem jako fanoušek Her o trůny hodně zvědavý. Podle mě je to uklidnění čtenářů před vydáním další části této ságy. Takže Valar Morghulis.