Originální název: The Maze Runner

YOLI - 2014
ISBN: 978-80-87543-20-7

YOLI (2014) 978-80-87543-20-7 360

Všechno se změní...
Když se Thomas probudí ve výtahu, nepamatuje si nic než své křestní jméno. Nemá žádné vzpomínky na rodiče ani na domov a netuší, jak se dostal tam, kde je. Jeho paměť je prázdná.
Není však sám. Když se výtah otevře, Thomas zjistí, že má kolem sebe chlapce, kteří ho uvítají na Place, širokém prostranství uzavřeném vysokými kamennými zdmi.
Placeři, jak si jeho obyvatelé říkají, nevědí, proč nebo jak se tam ocitli. Kam jejich paměť sahá, vědí jen to, že každý den se otevřou kamenné brány do labyrintu, jenž je obklopuje. A stejně tak se každou noc pevně zavřou. Jednou za měsíc přiveze výtah nového chlapce. A nikdo nechce zůstat v labyrintu po setmění.
Thomasův příchod Placeři očekávali. Ale další den se objeví dívka - vůbec první, která na Plac dorazila. A ještě překvapivější je zpráva, kterou jim doručí. Placeři byli vždy přesvědčení, že když se jim podaří labyrint kolem Placu vyřešit, najdou cestu domů... ať je to kdekoli. Ale čím dál víc se zdá, že Labyrint řešení nemá.
Dívčin příchod nevysvětlitelně způsobí, že si Thomas začně připadat jiný. Něco mu říká, že by mohl znát některé odpovědi - kdyby našel způsob, jak se dostat k temným tajemstvím uzamčeným v jeho mysli. (Založil/a: lensha95)

James Dashner James Dashner
*26.11.1972

janeicka
  17. 10. 2014, 10:31
Knihu Labyrint jsem plně docenila až po shlédnutí filmového zpracování. Zprvu jsem si říkala, že jde jen o další knihu pro mladé, naštěstí jsou zde hlavní hrdinové kluci a ne ufňukaná šestnáctiletá nesympatická hrdinka (Divergence). Kniha je hodně čtivě psaná, kapitoly jsou krátké a většinou končí v nějakém napínavém bodě, že musíte číst dál a dál. Trochu mi vadil slang, ale i na něj jsem si zvykla (vždyť se přece jedná o partu kluků). Teprve po velmi akčním převedení na filmové plátno jsem si uvědomila, jak autor skvěle popisuje prostředí a vztahy mezi chlapci, především vztah mezi Thomasem a Chuckem, a na základě ne moc přesného filmu jsem zvedla hodnocení knihy na 5*, protože má velký potenciál a už teď se těším na další díly - rozehrané je to velmi dobře. Mojí nejoblíbenější postavou se v knize stal Minho, a musím uznat, že i filmoví představitelé byli vybráni velmi dobře, snad kromě Thomase a Chucka, ty jsem si představovala trochu jinak. Každopádně jsem zvědavá na další pokračování jejich osudů.
anishta
  15. 11. 2014, 23:44
Bože, ten konec mi zas zvedl mandle! Proč? Velmi napínavá akční kniha, kterou se těžko odkládá. Přemýšlím jak moc se to může zvrtnout v dalším díle.
Lucianna
  20. 9. 2015, 2:01
Asi bych tomu dala i více hvězdiček a byla jsem ovlivněná filmem, ale i tak mi příběh za to moc nestál. Původně jsem si knihy chtěla koupit, protože film naprosto miluju, ale nakonec jsem si ji vypujčila od spolužáka. Ještě, že tak. Pro ty, co viděly film, bych to nedoporučila a pro ty, co četly knihu.. nekoukejte na film. Jsou tam hodně velké rozdíly, což člověka dožere.
Lucy Sisk
  9. 10. 2016, 21:28
Byla jsem zaskočená, když jsem zjistila, kolik toho vynechali a překopali. Většinou u filmů můžete sledovat tenkou dějovou linku, která příběh okrajuju, ale směřuje stejně. Tady tomu tak nebylo. Tenká dějová linka neexistovala, protože se vybraly body ,ty zářné momenty, které uvedly do pohybu filmovou adaptaci. Povedené? Hm…
Draconian
  29. 1. 2015, 17:10
Četl jsem až po shlédnutí filmu, což byla možná chyba. Už jsem věděl, o čem to bude a tak moment překvapení tu nebyl. Ale několik odlišností oproti filmu tu přecijen je. Autora musím pochválit za chytrý a poměrně originální příběh, snad bude druhý díl také tak dobrý. Přiznám se, že mě ale strašně štvala mluva Placerů....hodně se s tím přehánělo a bylo to nepříjemné. Jinak ale knihu rozhodně doporučuji!
Vikyna
  25. 5. 2016, 20:27
Ke knize jsem se dostala až po shlédnutí filmu a musím přiznat, že ve mně kniha vyvolala podstatně menší emoce než film, což se moc často nestává. Ať už se to týká emocí strachu, sympatií, napětí... Toho všeho bylo v knize oproti filmu nějak málo. Jinak je ale kniha výborná. Originální prostředí i zápletka, zajímavé postavy, které postupně odkrývají svůj charakter... za mě 4*.
HELLBOY-DB
  2. 12. 2014, 20:26
U mnoha knih chvilku trvá, než dokážou pořádně vtáhnout do příběhu, ale naštěstí tohle je výjimka. Svůj podíl na tom má, že zde není klasické představování postav se zamrzlým dějem, ale probíhá zároveň prezentace prostředí labyrintu a zdejší život chlapců. Svižný průběh z úvodu, se nese celým příběhem a tak není nouze o množství akčních momentů a s příchodem poslední osoby do skupiny, i o stupňování tajemna kolem toho, kdo za tím vším stojí a co se skrývá za východem. Perfektní počtení a z vlastní zkušenosti ověřeno, že bez dočtení nelze knihu odložit. ===100%
včelka
  13. 11. 2014, 18:51
Na tuto knihu jsem byla zvědavá už v době, kdy jsem se dozvěděla, že u nás má vyjít, takže jsem neváhala a koupila si jí. První, co jsem udělala, když mi přišla, bylo strhnutí ošklivého filmového obalu. :D
Po přečtení několika stránek jsem se do knížky dostala. I když speciální slova Placerů mě zpočátku trochu pletla a já musela usilovně přemýšlet, co co znamená.
Hlavní hrdina Thomas patří k těm průměrně sympatickým. Vadilo mi, jak se do všeho vrhal po hlavě, a to i když vůbec neměl páru o co jde. Ostatní postavy-všichno kluci-se prvně malinko pletou, potom však všechno v hlavě nějak docvakne a vy si najdete oblíbence... i neoblíbence. ;)
Každá kapitola končila nějakým zvratem, který vás nutil číst dál a nepřestat. Hlavně posledních asi 50 stránek jsem přečetla na jeden zátah, že jsem skoro zapomněla vystoupit z vlaku. :D
Konec pro mě sice nebyl tolik překvapivý, protože už v průběhu čtení člověk přemýšlí jak to vlastně je, ale celá kniha končí otevřeně, a já jsem zvědavá, co autor předvěde v druhém díle. :)
Zajdaanek
  1. 12. 2014, 20:07
YA mi nabízí čím dál tím více zábavy. Rozhodně mě tohle bavilo více než Povstalecká trilogie od slečny Roth. Začátek pentalogie jak má být. PS: Film se povedl.
Desmond
  12. 5. 2015, 9:12
Nijak mě nezaujala. Ploché charaktery, které nedokázaly vzbudit sympatie ani probudit emoce. Příběhu chyběl větší důraz na dramatično, jenž by výrazně pomohl čtenáři zažrat se do vyprávění. Jediným zajímavým aspektem mi tak přišel pouze chlapecký slang, i když i ten v několika ohledech pokulhává. Že by pubertální kluci používaly výrazy jako "plopák" a "vogo" namísto jadrnějších nadávek? Příliš to zavání autocenzurou. Další díl si s největší pravděpodobností nechám utéct.
Florence
  21. 3. 2015, 11:07
Než jsem začala číst, předpokládala jsem, že to bude opět jedna z těch rádoby hrozně zajímavých scifáren, kde se vše bude točit kolem románku odvážné krásné dívky a odvážného krásného chlapce. I tak jsem byla zvědavá, o čem to bude, a to na základě poutavého traileru na film. Ze začátku mě to příliš nezaujalo a čekala jsem, kdy se začne něco doopravdy dít. Stalo se tak, když se Tomas poprvé ocitl v labyrintu. Pak už se to četlo rychle a bylo to i zajímavé. Sem tam jsem nad něčím kroutila hlavou, sem tam bych nějakého hrdinu praštila, ale rozhodně to nebylo takovém množství, jako u jiných knih. Celkově se mi to líbilo, ale cosi mi tam chybělo, netuším co... Další díl si ale klidně ráda přečtu.
Rumbelle
  8. 3. 2015, 13:45
Kniha byla vážně vynikající. Postavy byly fajn. Děj i místo nádherné. Po každé kapitole jsem musela číst dál a dál. Konec mě vážně velmi překvapil a už chci číst další díl !!!!
kklepkaa
  18. 9. 2014, 12:56
Nějak mám v té své hlavě prázdno. Podobně jako hlavní hrdina na konci. Třičtvrtě knihy bylo vážně dobrých. Líbil se mi slang i styl vyprávění. Četlo se to samo a rychle. Ze začátku mě štvalo, jak se všechny informace dovídám velmi pomalu, ale pak si na to člověk zvykl. O konci ani nevím co si myslet. Vím jediné... rozhodně to neskončilo čóne.
Aratar
  20. 2. 2015, 17:52
Docela se podivuji nad tak vysokým hodnocením. Buď nejsem cílová skupina, nebo jsem knihu nečetla v patřičném rozpoložení, ale narozdíl od ostatních mě tedy Labyrint ničím nezaujal. Slabá zápletka, logické lapsy, špatné dialogy (slang, který si vytvořila skupina „čónů" v labyrintu, a který do konce knihy nikdo pořádně neobjasnil, mi přišel poměrně stupidní a doslova mě iritoval), postavy bez významnější psychologie. Navíc jakékoliv akce se dočkáme téměř až v polovině knihy. Rmuti mi přišli jako sice opravdu nebezpečné potvory, ale zároveň pro mě zůstali takoví cizí a neuchopitelní. V labyrintu bych si dokázala představit důstojnějšího nepřítele. Celé rozuzlení včetně dovětku, díky němuž si autor otevřel dvířka do dalšího pokračování, mě také moc nenadchlo a žádný velký "aha moment" se u mě tedy nekonal. Nejlepší moment knihy nastal, když se za Thomasem poprvé zavřely brány.
Huckleberry Finn
  5. 10. 2014, 14:29
Nečekaně dobré. Je to napínavá, dechberoucí, záhadná, nelítostná, dobře promyšlená a především velmi dovedně napsaná fantasy. Téměř každou stránku jsem doslova hltal a prožíval. Placerský slang jsem si hned oblíbil. Všechna čest autorovi, který dokáže udržet zajímavý vypravěčský styl. Závěrečná část mě příliš nenadchla, přesto nemohu jinak, kniha si zaslouží uznání a plný počet bodů.
Astonius
  1. 10. 2014, 10:27
Kniha je velmi čtivá, protože se stále něco děje a zaujala mě i přesto, že je určena spíše mladším čtenářům. Děj přitáhne pozornost hned od začátku - a nepustí ji, díky krátkým kapitolám, které obsahují přesně tolik informací, aby to nebylo zdlouhavé - a většina kapitol končí tak napínavě, že nelze prostě odložit knihu, aniž by se člověk začetl dál a zjistil víc. Myšlenka labyrintu coby "vězení" je hodně zajímavá, ale myslím si, že má v sobě větší potenciál, než jak byl v knize podán - dějových zápletek souvisejících právě s labyrintem mohlo být víc.
Tamaruška
  12. 2. 2015, 11:25
Skvělá knížka, dozvěděla jsem se o ní až díky filmu a nakonec jej zcela předčila, jak už to u knih bývá. Škoda, že se alespoň v tomto případě nedrželi předlohy co se týká vyřešení záhady možného útěku z labyrintu - v knize to zní přímo obdivuhodně, pospojovat takové střípky různých ne na první pohled zřejmých souvislostí, zatímco ve filmu se zdá naopak těžko uvěřitelné, že takovouto banalitu nikdo nerozluštil dříve. Je to první sci-fi, které mě zaujalo a bavilo, když něco takového začnete číst, tak zkrátka knihu nemůžete odložit, než máte dočteno, aby jste všem záhadám přišli na kloub. A protože se tak na konci knihy ani zdaleka nestalo, s napětím očekávám další díly :)
Mikka
  9. 1. 2016, 23:20
James Dashner volí přímočarý přístup a jde na věc rovnou od prvních řádků. Nápad s labyrintem je tak excelentní, že čtenáře přímo nutí k tomu, aby mu knížka co nejdříve celé tajemství vysvětlila. A i když se toho nakonec nedočká (od toho jsou přece další dva díly ne?), výsledný dojem je více než dobrý.
Bajusik
  13. 2. 2015, 14:04
Velmi zajímavá a čtivá kniha. Během čtení jsem viděla i film ( kniha je samo lepší že :-D ). Myslím, že filmaři si mohli mnohem lépe pohrát se zpracováním především finálního boje a cesty ven ( ale o tom spíš na csfd ). Takže co se týče knihy: autor má obrovskou fantazii, velmi se mi líbí zpracování ve stylu čtenář taky nic neví, určitě lepší pojetí, než kdyby hned na začátku byl vysvětlen problém s erupcí. Jsem sama zvědavá jak se zvrtne druhý díl, snad to nebude katastrofa, ale budem i nadále pokračovat v zajímavé obsahu :-) Za mě 5*
Arktos
  11. 2. 2015, 21:12
Knihu jsem četl až po shlédnutí filmu a rozhodně nelituji. Opět se potvrdilo, že většina filmů své knižní předlohy prostě nepřekoná. Kniha je plná napětí a velkého zmateného nervydrásajícího tajemství. Nad knihou musíte prostě pořád přemýšlet. Rozhodně mě dokonale navnadila pro přečtení celé trilogie.
velkyrobik
  3. 1. 2015, 11:55
Na začátku jsem si myslel, že je kniha dobrá ale pouze v tom průměrném významu. Specifický sleng placerů mi vadil, jenže potom jsem si na něj zvykl. Vcelku to funguje dobře. Téma vymazání paměti a labyrintu mi přišlo trošku jako klišé. Taky mi to připomělo filmy Kostka. Neurotické, úskostné návaly Thomase popisované po celou knihu jsou hodně nepříjemné. Až jsem si říkal jak je silnej, že se nesesypal. Rmutové jsou děsivý, jejich zvuky a chování. Vzhled je tak bizarní, že se dají jen stěží představit. Asi v polovině knihy příběh hodně zapůsobil. Kniha byla tak napínavá, že prakticky nešla odložit. Každý konec kapitoly nutil číst tu další. Postavy jsou hodně silné. Některé charatery působí dokonce charizmatičtěji než hlavní hrdina. Newt, Minho, Chuck to jsou ti nejvíc oblíbení. Ze začátku jsem myslel, že to bude témeř přesný přepis scénáře ale později se kniha s filmem podstatně rozchází. Film je celkem ochuzený. Dá se říct, že podstata konece a hlavní koncept zůstáva stejný ale doporučuji si nejdříve přečíst knihu a potom se dívat na film.
Betty96
  2. 9. 2016, 9:41
Knžku jsem četla až poté co jsem viděla film, tak jsem tedy čekala, že knížka bude mnohem zajímavější. Bohužel mě to zklamalo. Dějové linky jsou v obojím stejné, ale v každém se to odehrává úplně jinak. To by mi vůbec nevadilo, ale nevím proč, ale knížka se mi špatně četla a nijak zvlášť mě nezaujala. Takže si raději počkám na filmovou sérii než abych dočetla knižní.
Jitule Marková
  14. 6. 2016, 18:45
1. díl této série se líbil asi nejvíce ,je to dobrá kniha při které si odpocinete i když filmová verze se mi trochu více líbila ale i tak jsem knize dala 4 hvězdičky
sallyhec
  19. 7. 2015, 9:07
Fantastická, čtivá kniha neustále nabitá akcí, kterou prostě nemůžete odložit. Bohužel jsem zklamána sama ze sebe, protože kdybych si jako první přečetla knihu a nepodívala se předtím na film, byla bych z té knihy rozhodně ještě víc paf. Takhle jsem už bohužel věděla, co se stane, ale i tak se pro mne Labyrint stal jasným favoritem v žebříčku nejlepších dystopií, a vlastně i knih. Už se moc těším na Spáleniště, Labyrint to všechno rozjel velice dobře :).
kiky
  14. 9. 2014, 14:02
To bylo teda neco! Knizku jsem zhltla behem par hodin. Celou dobu jsem byla neskutecne napnuta. Jen z toho konce jsem trochu zmatena... Strasne se mi libil slang :)! Tak si to přečtěte, čóni. Je to guty ;). Jsem zvedava na dalsi dil ...Urcite vsem doporucuju!!!
Kiki Nekvindová
  13. 6. 2016, 12:14
U knížek s takovýmto tématem jsem vždy velmi skeptická. Ale o této knížce nemůžu mít ani půl křivého slova.
AninkaU
  15. 2. 2016, 17:46
Musím říct, že kniha se mi opravdu líbila. Četla jsem knihu, až po zhlédnutí filmu, což jsem snad udělala poprvé a bála jsem se zklamání. Byla jsem ale mile překvapena, když se v knize objevilo několik podstatných a jiných věcí, které se ve filmu neobjevily a nebo byly pozměněny. Líbí se mi obě dvě verze, jak film, tak kniha, ale kniha mě zaujala o něco více :) Ještě musím souhlasit s několika dalšími čtenáři, že mluva Placerů mě někdy také odrazovala a možná bych i řekla, že v některých případech nebyla vhodná.
Knihu bych určitě doporučila :)
Pajky
  15. 12. 2014, 0:25
Musím říct, že jsem knížku docenil až poté, co jsem viděl film a u mě je na tom z hodnocením lépe. Jediná věc, která mi vadila byl ten jejich slang, ale dalo se to přežít. Jinak příběh zajímavej, napínavej. Postavy sympatický a rozhodně se dají oblíbit. Konec samozřejmě otevřený a já už jsem zvědavý na to, co přijde v pokračování. Protože to si rozhodně nenechám ujít.
Kika Čelináková
  23. 11. 2016, 20:43
Nejprve jsem viděla film a potom četla knihu a musím říct, že jsem se do knihy zamilovala. Jsem ráda, že ve filmu hrál můj oblíbenec Dylan O'Brien, ale knihu mám raději. Určitě doporučuji! :)
Yoshika
  29. 10. 2016, 21:34
Špatné to nebylo, kniha mě nepouštěla ze svých spárů, protože člověk stále chtěl znát odpovědi na ony otázky, které nad příběhem visely už od prvních vět. Bohužel se obávám, že to byla právě ta neukojená zvědavost, která činila příběh tak zajímavým. Napodruhé už by asi ztratil většinu svého kouzla a stal by se velice průměrným, ne-li hůř.
Kniha ale je čtivá, na slang puberťáků uvězněných v labyrintu si čtenář velice rychle zvykne, naopak si neumím představit, že by tam nic takového nebylo. Přecejen jsou 2 roky uvěznění bez kontaktu se světem, bylo by divné, kdyby si nevytvořili vlastní mluvu.
Annie_Spring
  20. 10. 2016, 9:18
Musím uznat, že tahle kniha je svým skvělým zpracováním a poutavým dějem naprosto nedocenitelná. Opravdu, na lepší trilogii jsem zatím nenarazila ( můj názor :) ).
I když, jak tu již několikrát padlo, film se prostě nepovedl. Štěstí je, že jsem dříve četla celou knihu a pak viděla film (oba díly). Mou pozornost si nejvíce získal díl třetí, i když má oblíbená postava nepřežila. Všem doporučuji.
Této trilogii se ale velmi podobají ('The Hunger Games') a ('Divergence')
PeterCross
  18. 7. 2016, 10:49
Čekal jsem od knihy něco jiného ale dostal jsem něco toho mnohem více, než jsem očekával. Moc se mi nestává, že by mě knížka upoutala tak moc, že bych jí nemohl do tří do rána odložit, dokud jí nedočtu, ale tady se mi to stalo a doteď vzpomínám, jak jsem se choulil pod peřinou a na stránky si svítil světlem z mobilu a napjatě obracel stránku za stránkou. Pro mě osobně jedna z nejlepších knih v žánru Young Adult, už jenom proto, že hlavní roli zde nehraje dívka ( dokonce se v celém příběhu vyskytuje jenom jedna ), máme zde celkem originální prostředí, zajímavý příběh a spoustu akce.
wendel
  31. 1. 2016, 11:32
Dobře vymyšlené. Správné dávkování otázek ( a že jich bylo) a postupných odpovědí ( ne na vše). Zkoumání labyrintu a rozluštění jeho smyslu je popsáno taky dobře. Jen ho mohl Dashner podrobněji popsat, aby vynikla jeho velikost.
Samotný závěr je typický pro trilogie , nabízí více otázek než odpovědí...nic překvapivého.
Veronika Froni Ko
  26. 11. 2015, 22:16
První jsem shlédla film a až potom četla knížku. Film žádná sláva, ale knížka mě po několika prvních kapitolách nadchla a vtáhla do napínavého děje.. Až v knížce pochopíte souvislosti, které ve filmu vysvetleny nejsou.. Rozhodně jdu do druhého i třetího dílu..
Karel Kunst
  20. 10. 2015, 6:55
Naprosto strhující podívaná z Labyrintu....musím přiznat, že stejně jako u Hunger Games či Divergence mě i k Labyrintu nejdříve přitáhl film, nicméně i knihu jsem si s chutí přečetl a vůbec nelituji, dokonce bych řekl, že série Maze Runner patří k mým nejoblíbenějším. Kniha je napínavá od začátku až do konce, netrpí zbytečnými scénami či dialogy a pouta mezi jednotlivými postavami vás pohltí!
caccadu
  21. 8. 2015, 18:08
Prvně jsem viděla film a byla jsem celkem nadšená zajímavým vizuálem, příběhem, ve kterém jsem doufala, je toho v knize ještě víc, a novým konceptem, který by mohl nahradit díru v mém srdci po Hunger games. A opravdu, první díl byl ještě lepší než film, jen mi chyběly vizuálně zajímavé obrazy, které filmově byly skvěle zpracované. Ale psychologie postav byla velmi dobře rozpracovaná, autor roztočil řadu zajímavých otázek a já jsem se nemohla dočkat, až dostanu nějaké odpovědi.

První díl byl zábavný i když jsem měla představu o příběhu a musím ocenit, že na rozdíl od filmu trval čas v příběhu delší dobu, než ve filmu - vyřešení všeho za tři dny mi přišlo absurdní. Prakticky hned jsem otevřela dvojku a nemohla se dočkat.
nierethil
  19. 6. 2015, 9:46
Tak moc bych si přála dát téhle knize víc než tři hvězdičky, jelikož mám neodbytný pocit, že si to zaslouží, ale zároveň se k tomu nedokážu donutit. Možná to je mými předsudky vůči knihám s teenagery v "hlavní roli" a nebo mi prostě nesedí zápletka. Kniha sama o sobě je čtivá, na vymyšlený slang si člověk po chvíli čtení zvykne a začne ho vnímat jako součást textu a postavy jsou všechny poměrně sympatické a dokonce si odpouští melodramatické výlevy, za což bych autora vyzvedla do nebeských výšin... Ale... Je tu jedno velké ale... Vím, že beznaděj z nevědomosti, kterou jsem u čtení pociťovala, měla umocnit celkový dojem z knihy, ovšem na mě zafungovala odlišně. Ze čtení jsem měla pocit, jako by autor sám nevěděl, kam tím míří. Vybudoval si v hlavě fiktivní bludiště a postavy v něm, opravdu napínavý děj, ale to hlavní - základy, jako je např. jednoduchá otázka proč? - ponechal na poslední chvíli a vlastně nechal v nevědomosti i sám sebe. Já doufám, že se pletu a že se mu celý příběh v posledním díle nezboří jako domeček z karet. Nechám se překvapit a jdu na druhý díl. Jedno se totiž autorovi nemůže odepřít, takhle napínavou a čtivou knihu jsem už dlouho nedržela v ruce. Potřebuji vědět, co bude dál :).
Bugina
  12. 3. 2015, 16:38
Za poslední dva roky, nejzajímavější kniha co jsem četla. Úplně jsem byla vtažena do děje. Už se těším až se podívám na film. Doporučuji.
malinka
  26. 2. 2015, 12:35
Omlouvám se všem fandům této knihy, ale mě absolutně nezaujala. Kdybych to rozebrala do detailů , tak vlastně popis postav, prostředí, děj i závěr byly fajn. Ale chybělo mi tu nutkání číst dál a knihu neodložit. Asi mi vadil celkový styl, jakým je kniha napsána.
Barciatko
  18. 2. 2015, 10:08
A mne sa to páčilo :-) doslova som to zhltla, presne takúto knihu som potrebovala po tých emocionálne vyťažujúcich "Hooverovkách". Postupne sa to rozbiehalo, autor fakt "úžasne" ukončil každú kapitolu, aby ste proste museli ísť na ďalšiu, lebo... tento ťah od autorov neznášam, lebo potom len čítam a čítam a za chvíľu je kniha prečítaná...
Bolo to naozaj skvelo vymyslené, premyslené, natiahnuté ako guma na trenkoch, proste fakt ma to bavilo! Občas máte nervy v kýbli, občas nechápavo krútite hlavou, že čo tam ešte autor nacpe :-)
Aj keď mi občas, fakt len občas, Thomas liezol na nervy, bol tak všetečný a dôležitý... oproti ostatným až priveľmi zvedavý... zvyknete si postupne. Postáv bolo dosť, ale pekne vypĺňali dej. A tie výrazy, slangy placerov boli úžasné :-) prekladateľ sa vybúril hehe... chcela by som ich vidieť v origináli, len tak zo zvedavosti...
A teda hor sa na druhý diel, keď som už rozbehnutá!
Ps - pozriem si aj film, aj keď sa vraj nedrží úplne knižnej predlohy, ale to tak býva...
Matty17
  11. 2. 2015, 15:58
Dříve, než jsem přečetl tuto knihu, jsem zhlédl film. Film mě tak zaujal, že jsem si ihned musel koupit knižní předlohu a vůbec jsem koupě nelitoval. To, že jsem nejdříve viděl film, způsobilo, že už jsem předvídal dopředu, co se stane, ale divil jsem se, že v knize bylo i mnoho věcí jiných, než tomu bylo ve filmu, a za to jsem byl rád. Obdivuju autorův styl, kterým knihu napsal, velmi originální příběh, který přinesl autorův zcela nový vymyšlený svět. Knihu jsem přečetl velmi rychle. Bylo tomu tak z důvodu, že každá kapitola končila ''v tom nejlepším'', a tak čtenář v úmyslu dozvědět se, jak se daná situace vyřeší, musí číst dál a dál, až je na konci knihy... Labyrint: Útěk je ale pouze prvním dílem celé trilogie, tak se ihned vrhám na čtení druhého dílu. Knihu mohu jen a jen doporučit :). Jediné, co bych na knize vytknul, je placerský slang, jelikož ani po přečtení nevím, co některá slova znamenala :D.
95%/5*
ondaboss
  12. 1. 2015, 12:14
Tak tohle byla jízda. Od první věty po konec parádní tempo. Po knížce viděno i v kině a nebyl jsem příliš zklamán.
Jirka Soukup
  9. 12. 2014, 10:43
Také jsem si jako někteří před shlédnutím filmu raději nejprve přečetl knihu. A udělal jsem dobře. Když se oprostím od některých nesmyslů, tak se kniha četla velmi dobře, autor mě udržoval v napětí. Abych moc neprozrazoval, bez knihy bych ve filmu asi docela tápal, navíc hniha mi přišla víc.....beznadějnější
Axik
  8. 11. 2014, 17:21
Kniha byla velmi zajímavá a téma originální. Co mi poněkud vadilo a nedokázal jsem se proto víc vložit do děje byl fakt, že pořád v příběhu někde číhalo nějaké nevyslovené a neznámé zlo, hlavní hrdina Thomas si pořád nemohl na nic vzpomenout a záhada, která nemá konkrétní obrysy a tvar, to člověk neví, čeho by se měl vlastně bát. Netvoři rmutové byli krásně popsáni, ale tak neuvěřitelní, že je vlastně nešlo brát vážně. Konec byl brutálně useknutý, zřejmě jako pozvánka na další díly. Knihu doporučuji, ovšem srovnání s Hunger games velmi pokulhává a jeho kvalit nedosahuje. pro mne 65%.