Nebudu nenávidět

Nebudu nenávidět

Podtitul: Cesta lékaře z Gazy za mírem a lidskou důstojností

Originální název: I Shall Not Hate: A Gaza Doctor's Journey on the Road to Peace and Human Dignity
Poprvé vydáno celosvětově: 2010

Host - 2014
ISBN: 978-80-7294-977-9

Host (2014) 978-80-7294-977-9 240

Palestinský lékař a mírový aktivista Izzad-Dín Abúléš vzpomíná na své dcery, které zahynuly při bombovém útoku v Pásmu Gazy v roce 2009, a přitom vypráví příběh svého života, své rodiny i národa.
Abúléš prosazuje mírové řešení vztahů mezi Palestinou a Izraelem, prosté násilí a zaslepenosti. Sám jde příkladem a léčí jak palestinské, tak izraelské neplodné ženy. Z jeho vyprávění si lze udělat představu o dějinách izraelsko-palestinské oblasti po roce 1948, kdy vznikl samostatný izraelský stát a tisíce Palestinců byly nuceny odejít do stísněného uprchlického tábora v Pásmu Gazy. Jedná se o pohled vzdělaného Palestince, který je lidsky na výši, z druhé (a málo prozkoumané) strany barikády.
Text doprovázejí fotografie Abúléšových rodinných příslušníků a citace z dokumentů a dopisů.

Tento příběh je nezbytná lekce proti nenávisti a pomstě. - Elie Wiesel, nositel Nobelovy ceny míru
Doktor Abúléš v této knize vyjádřil nevšední odhodlání k odpuštění a smíření, které je základem pro trvalý mír ve Svaté zemi. - Jimmy Carter, americký prezident (Založil/a: dadlinka)

Ducii
  18. 12. 2015, 14:52
Důležité svědectví, které by si každý měl přečíst. Nic není černobílé. Ani izraelsko-palestinský konflikt. Občas byly pasáže zdlouhavé a úplně se mi nelíbilo vyzrazení konce hned na začátku, ale jinak si myslím, že je to opravdu povinná četba.
ROB33
  20. 1. 2015, 15:40
Situace v jaké se Svatá země nachází či nacházela na přelomu tisíciletí není vůbec růžová. Ani jedna ze stran mi není svou politikou blízká - vzájemné obviňování, netolerance, raketové či sebevražedné útoky, agrese, v tom snahu o smír nevidím. Izzeldin palestinký lékař, mírový aktivista, jenž se snaží obě znepřátelené strany stmelit, mi někdy připadal jako moc velký snílek. Je mi líto jeho dětí, muselo to být pro něj kruté, najít své děti roztrhané na kusy. Je mi líto i obyčejných obyvatelů Gazy, nicméně si někdy za stav, v jaké se pásmo Gazy nachází můžou sami. Kniha je velmi jednoduše napsána, dala by se přečíst na jeden zátah. Hodnotí zvláště díky silnému a pravdivému příběhu plným počtem bodů.
Pihtipudas
  1. 12. 2014, 13:30
Tuhle knihu by si měli přečíst všichni. Všichni, komu není lhostejné, co se kolem nich děje, všichni, kdo chtějí vědět, jaké to je žít v pekle. A snažit se s tím něco dělat. Izzeldin Abuelaish je palestinský lékař, který své dětství i většinu života prožil v pásmu Gazy. Celý život se snaží bojovat za lidská práva a za právo Palestinců na lékařskou péči. Snaží se spojovat izraelské a palestinské obyvatelstvo tím, že jim jde příkladem. Pracoval v izraelských nemocnicích, léčil neplodné izraelské ženy a kvůli bojům mezi Izraelem a Palestinou se téměř nedostal zpátky domů k nemocné ženě. A kvůli nesmyslnému bombardování mu přímo před očima zemřely tři dcery. Přesto ho to nezlomilo a za dobro bojuje dál.
Kniha je neskutečně silná, opravdová, plná snahy o rozšíření toho, co se děje, a snahy to změnit. Autor líčí svůj příběh od dětství až po ztrátu svých dcer a následný odchod do Kanady. Dokázal mě do děje vtáhnout (za nejsilnější moment považuju chvíli, kdy mu zemřela žena), vzdělat mě, zaujmout. Doporučuju každému! Přestože mě Izzeldin neskutečně iritoval tím, jak se za každou cenu snaží všem pomoct a být tím nejúžasnějším chlapem na světě (místo aby křičel a chtěl pomstít své dcery - jako by to udělal každý jiný), je to právě jeho naděje a odhodlání, co knihu pozvedává ze svědecké výpovědi na něco vyššího.