Flashky

Flashky Originální název: Flashky

Torst - 2014
ISBN: 978-80-7215-480-7

Torst (2014) 978-80-7215-480-7 140

Když v září orwellovského roku 1984 zemřel básník, prozaik, esejista a překladatel Jan Zábrana, bylo jeho dceři Evě devatenáct let. Dnes, k třicátému výročí úmrtí svého táty, se rozhodla napsat pro něj knihu, která je nejen svědectvím o něm a poctou jeho celoživotní práci, ale i jedinečným záznamem setkání s mnoha vynikajícími osobnostmi poválečné české kultury, mj. Mikulášem Medkem, Ivanem Medkem, Emanuelem Fryntou, Evaldem Schormem, Františkem Jungwirthem, Danielou Hodrovou, redaktory nakladatelství Odeon a s americkým básníkem Allenem Ginsbergem, jehož živý portrét patří k nejpůsobivějším kapitolám knihy.
Flashky - doprovozené mnoha unikátními fotografiemi - jsou ovšem též něčím mnohem víc než jen prací vzpomínkovou. Jde o plnohodnotnou uměleckou prózu, která přesným a břitkým jazykem podává pravdivý obraz české společnosti v poválečném půlstoletí na pozadí tzv. rodinné historie, tedy v žánru, který v současnosti nabývá na důležitosti ve všech východoevropských literaturách. Nesentimentální, věcné a detailně přesné vidění Evy Zábranové má zobecňující sílu, která z příběhu dospívání v rodině vězňů komunistického režimu činí jednu z nejpůsobivějších českých próz posledních let. (Založil/a: janeicka)

Eva Zábranová Eva Zábranová

prkali
  9. 6. 2016, 16:12
Osočení Josefa Škvoreckého, že si přivlastnil překlad Millerova Prezydenta krokadýlů, je zřejmě nepravda. Svědectví o tom podává překladatelka Jarmila Emmerová. Škvorecký je i autorem doslovu. Jan Zábrana ho svým jménem pouze kryl. Byli kamarádi!
cmuchal
  7. 2. 2016, 16:22
"Flashky" měly tu smůlu, že jsem si je půjčil pár dnů před startem zkouškového období, nevěnoval jsem jim tedy soustavně svůj čas, nezaujaly mě moc. Nedokázal jsem se začíst a "přelouskat" je rychle. Nejvíce mě oslovilo vyprávění o Škvoreckém a Ginsbergovi na konci knihy, výrazněji mě kniha nepřekvapila a nedozvěděl jsem se nic moc nového. Napsané pěkně, ovšem nezáživné.
Slarque
  26. 4. 2015, 18:29
Vzpomínky Evy Zábranové jsou sice dobře podané, ale jelikož se nepovažuji za intelektuála, tak mne moc neoslovily. O Janu Zábranovi se toho dozvíme přesně tolik, kolik odpovídá faktu, že když zemřel, bylo autorce knihy 20 let. Jde tedy o vzpomínky z dětství. Z čerstvějších témat může zaujmout spor s Pepíkem Škvoreckým ohledně autorství překladu Prezydenta krokadýlů, ale třeba Allena Ginsberga včetně rukopisů jeho dopisů v angličtině mi tu přišlo vzhledem k útlosti knížky zbytečně moc. Doprovodné fotodokumentace je totiž v knize dost.