Originální název: The Moneychangers

ISBN: 978-80-7306-533-1

BETA Dobrovský (2013) 978-80-7306-533-1 515
Riopress (1992) 80-85611-01-5 473 dotisk 1997
Práce (1981) 425

Svět peněz, svět bohatství, ale i úpadku. Dramatický jeden rok velké americké banky na osudech její vedoucí elity i personálu ukazuje, jak riskantní je bankovní podnikání a jak moc peněz přitahuje rafinované kariéristy i obyčejné zločince. Hailey se v tomto prostředí pohybuje s onou dokonalou znalostí a vypravěčskou suverenitou, jak jsou jeho čtenáři zvyklí. (Založil/a: trevize)

vladislaus
  6. 12. 2013, 19:05
Prostředí banky mi před čtením tohoto románu připadalo nudné, ale Hailey zase vytvořil velice poutavé dílko. Je nabité dějem, sympatickými i nesympatickými postavami a drží čtenáře stále v napětí. Román je svým způsobem i vizionářský, protože finanční krize, které předvídá, právě teď hýbou naším světem.
Rames
  9. 7. 2013, 15:56
Na můj vkus trochu naivní. Jeden z hlavních šéfu velké banky, radí svým klientům nezadlužovat se ale naopak šetřit. Tlačí na své kolegy aby investovali do přestavby chudinských čtvrtí protože se nemůže dívat na to jak hrozně se tam bydlí. Přestože má banka velké finanční problémy neváhá vyplácet velké odškodné .
No dejme tomu ! Já kdykoli vstoupím do banky, tak mi půjčky cpou vrchem dolem.
Ovšem předpověď velké finanční krize se Hailemu bohužel vyplnila.
Eidalon
  24. 3. 2014, 10:52
Arthur Hailey (1920 – 2004) patřil k předním spisovatelům šedesátých a sedmdesátých let minulého století. Angličan, který po válce odešel do Kanady, poté do USA a dožil na Bahamách. Je autorem mnoha bestsellerů, řada z nich byla zfilmována. Nejznámější kniha „Hotel“ se stala předlohou i na TV seriál.

Artur Haliley psal především tzv. profesní romány, každá z jeho knih si vyžádala velmi důkladnou přípravu. Studium prostředí, zpracování poznámek, psaní knihy, to vše Haileymu zabralo spoustu času a tak za svůj život napsal „jen“ jedenáct románů z nejrůznějších prostředí. Témata byla vždy veliká – hotelový průmysl, prostředí letiště, nemocnice, bankovnictví, výroby léčiv, automobilový průmysl, energetická krize, politika či TV zpravodajství. Co kniha to velké téma a vždy velmi pečlivě zpracováno a opředeno poutavým příběhem a dějem, který Vás pobaví a nakonec i poučí. Na jeho knihy se stály kdysi fronty a i dnes mají čtenářům co říci, byť byly psány v reálném prostředí 60. až 90. let minulého století.

Penězoměnce jsem poprvé četl hned po jejich vydání někdy v roce 1977, po té po revoluci v roce 1992, kdy se vydávaly dříve nedostatkové knihy jak na běžícím pásu a znovu jsem po knize sáhl, když jsem narazil na její reedici, která byla vydána letos (2013).

Opět jsem se začetl do příběhu kolem fungování velké americké banky a všeho toho prostředí s tím spojené. Doba se dnes změnila a v bankovnictví obzvlášť. Proto mnohdy popisovaná špičková technologie v knize, stejně tak i prognózy se dnešním pohledem jeví jako čtení o pravěku. I to je doklad, kolik se toho za 35 let změnilo. Kreditní karty v knize začínají svůj boom, plně se rozbíhá bankovní a peněžní politika, kdy peníze přestávají odrážet skutečnou sílu ekonomiky a stávají se nástrojem moci. Z reálných peněz se stávají čísla na účtech a státy se začínají úspěšně a cíleně zadlužovat. Mocní a velcí jsou navzájem propojeni, vlastní jeden druhého a přestávají platit principy zájmu drobných střadatelů. Vše se koncentruje do ovládnutí pozic a získíní vlivu a moci.

A v tomto ohledu se zas tolik nezměnilo. Kniha jen naznačuje hrozby, které se, bohužel, tak jak je dnes můžeme již posoudit, zrealizovaly. Všemu napomohl ještě více internet a všeobecné propojení s možností sledovat kohokoli, kdekoli a odkudkoli.

Nekonečné a neúnosné zadlužování států, domácností a firem, bez ohledu na reálné možnosti splácet své dluhy je pravou příčinou krize, kterou prožíváme již od roku 2008 a ne a ne se z ní dostat. Taktéž obrovské propojení kapitálu soukromých finančních institucí ukazuje, jak je dnes jakákoli státní moc proti tomuto molochu bezmocná. Banky nic nevyrábí, nic nevymýšlí, nic netvoří, ale ovládají přesto vše podstatné. Přes sílu peněz dovedou prosadit vše a zatlačit na kohokoli, když se znelíbíte, tak Vás nemilosrdně položí. Vnutí Vám systém bezhotovostních plateb umožňujících sledovat vaše nákupy, nákupní zvyklosti, pohyb. Bez dotykové platební karty se přihlášením na jakýkoli terminál bez Vašeho svolení stávají vlastně vaším osobním čipem, který Vás jako bytost monitoruje, sleduje. Banky data shromažďují a cíleně využívají ve svůj prospěch či prospěch toho, kdo za ně nejlépe zaplatí. A utéci z tohoto kolotoče nejde a nepůjde.

Penězoměnci rozvíjejí příběh dvou viceprezidentů přední americké banky, kteří se liší svým pohledem na bankovnictví. Jeden představuje starý přístup a tradici, druhý sází na drobné střadatele, mobilnost a vše nové. Když majitel banky umírá, rozvine se plně mocenský boj mezi oběma skupinami a představiteli v bance, boj členů správní rady, boj o moc a postavení. Vše je okořeněno příběhem padělání peněz, kreditních karet a všeho ostatního, co s bankovnictvím souvisí v moci tzv. organizovaného zločinu. A vše zastřešují skandály kolem státních zakázek, úplatků a lobování. Že Vám to něco připomíná? Ano v tomto se doba zas tak nezměnila. Jen se vše stalo ještě důmyslnější, rafinovanější a rychlejší.
Podstata finančnictví a principy moci je však v roce 1975, kdy byl román psán a dneska téměř shodná.

Román je čtivý, pobaví a poučí, i když z dnešního pohledu je již přeci jen trochu řada věcí úplně jinde (technologické možnosti předčily i ty nejsmělejší prognózy). Zápletka je přímočará, vize a prognózy kam to vše dospěje jsou naopak velmi přesné.

Každopádně Hailey uměl psát, zaujmout, i když dneska se již píše jinak a čtenář chce mnohem více dynamiky a komplikovanosti. Slušná práce za tři hvězdy.
badatel
  31. 5. 2013, 21:11
Podle orig. názvu jsou to staří známí výborní Penězoměnci, já je mám v překladu Luby Pellarové. Prima kniha, budu muset zase Haileyho regál provětrat, po mnoha letech:-))
badatel
  31. 5. 2013, 21:09
Velmi příjemné čtení, stejně jako další Haileyovy romány. Odpočinkové, a přitom napínavé, a v jeho knihách vždycky fandím hlavnímu hrdinovi. Fakt dobrý.
VaclavB
  23. 1. 2015, 14:43
Jeden z nejzajímavějších Haileyho románů navzdory zdánlivě sterilnímu prostředí, kde se odehrává. Banka to jsou ale hlavně peníze a kolem nich se dá napsat strhující příběh. Detailní znalost problematiky je u tohoto autora standartem. Některé úvahy rozvinuté v knize se ukázaly jako pravdivé a nadčasové.
brano286
  21. 8. 2013, 19:56
Musím povedať, že zatiaľ ma Hailey nikdy nesklamal. Skvelá znalosť prostredia a napínavá zápletka. Súhlasím s názorom, že je ťažké predstaviť si bankára, ktorý by chcel aby sa ľudia mali lepšie aj na úkor banky. Je to však len malá časť románu a nekazí celkový dojem. U mňa 90 %.
brano286
  30. 4. 2013, 18:32
Ja som o tom presvedčený, že to bude tá istá kniha a nakoľko Hailey už zomrel, tak neviem či by vykopali niečo nové :)
ladouch
  29. 4. 2013, 20:56
Podle mě je to stejné jako kniha Penězoměnci. Jenom to překladatel přeložil jinak. Když si přečtu popis, tak je stejný.