Naše vojsko - 2016
ISBN: 978-80-206-1597-8

Naše vojsko (2016) 978-80-206-1597-8 464
Odeon (2006) 80-207-1208-9 448

Obraz pověstného „jazzového věku", oné dekády americké generace, která dospěla za první světové války a ztratila veškeré iluze, je konstantou povídek a próz Francise Scotta Fitzgeralda. Spisovatel byl výrazným mluvčím této generace: zaujal svým novátorským stylem a jazykem plným osobitého kouzla. Bez nadsázky lze říci, že některá jeho díla - jako například Velký Gatsby, Diamant velký jako Ritz, Něžná je noc - patří ke klíčovým a klasickým pracím literatury 20. století. Spisovatel napsal za svého života na 160 povídek. Povětšinou byly určeny pro časopisecká otištění, představují však Fitzgeralda jako mistra tohoto rozměrem omezeného žánru.
Nový výbor z jeho povídek a novel Bláznivá neděle kombinuje klíčové práce, které nebylo možné pominout, s texty, překládanými do češtiny vůbec poprvé. Tyto povídky mohou náš dosavadní pohled na autora rozšířit. Fitzgerald se v nich znovu pokouší zachytit dobovou atmosféru, přinést psychologicky prokreslený portrét postavy; jinde odbourává předsudky americké společnosti nebo zachycuje hollywoodské prostředí, které tak dobře znal a ve kterém se na sklonku svého života pohyboval. Svazek, jehož editorem je známý překladatel a hudební publicista Lubomír Dorůžka, jistě potěší všechny čtenáře, kteří si věhlasného autora tak oblíbili.

Povídky:
- První máj (May Day)
- Podivuhodný případ Benjamina Buttona (The Curious Case of Benjamin Button)
- Diamant velký jako Ritz (The Diamond as Big as the Ritz)
- Zimní sny (Winter Dreams)
- Kostky, boxery a kytara (Dice, Brassknuckles and Guitar)
- „To nejrozumnější" (The Sensible Thing)
- Jákobův žebřík (Jacob's Ladder)
- Krátká cesta domů (A Short Trip Home)
- Ta poslední kráska Jihu (The Last of the Belles)
- Veličenstvo (Majesty)
- V tvých letech (At Your Age)
- Plavci (The Swimmers)
- Hotelové dítě (The Hotel Child)
- Znovu v Babyloně (Babylon Revisited)
- Nežádoucí (A Freete-Out)
- Takový pěkný pár (What a Handsome Pair!)
- Bláznivá neděle (Crazy Sunday)
- Obchodník Finnegan (Financing Finnegan)
- Ztracené desetiletí (The Lost Decade)
- Dejte vařit vodu - hodně vody (Boil Some Water - Lots of It)
- Poslední polibek (Last Kiss)
- Draze milovaný (Dearly Beloved)

Ra-Amon
  14. 2. 2014, 16:38
Kniha mě celkem překvapila, byť povídkový styl moc nemusím. Autor zde výborně vykresluje období začátku minulého století ve Spojených státech a atmosféra příběhu Vás do té doby přenese. Já jsem knihu četl jako oddychovou četbu a splnila moje očekávání. Měl jsem knihu již dávno zakoupenou a nějak se mi do ní nechtělo, domníval jsem se, že to bude spíše nuda a pokud má někdo podobný názor,tak doporučuji přečíst, není to nuda.