Divadlo

Poprvé vydáno celosvětově: 2010

Nezjištěno / Jiné - 2012
ISBN: 978-80-904474-3-1

Nezjištěno / Jiné (2012) 978-80-904474-3-1

David Mamet (nar. 1947) je americký dramatik, scenárista, filmový režisér a spisovatel. Za hru Glengarry Glen Rose získal v roce 1984 Pulitzerovu cenu a opakovaně byl nominován na cenu Tony a Oscara. Je spoluzakladatelem Atlantic Theatre Company.
Přestože se herectví a divadlu učil na newyorské Neighborhood Playhouse School of Theatre a byl tak ovlivněn první americkou generací následovníků K.S.Stanislavského, v knize Divadlo (Theatre, 2010, Faber and Faber) tvrdí, že centrem všeho divadelního dění má být dramatikův text a jeho co nejpřímější cesta k divákovi. Tomuto cíli nesmí stát v cestě nic, především pak ne ambiciózní režiséři a výtvarníci a herci předvádějící své (po)city namísto tlumočení textu.
V sedmadvaceti krátkých kapitolách se pak kromě tohoto ústředního tématu, který se – pochopitelně – vine celou knihou, zabývá také dalšími „překážkami“ cestě od dramatika k divákovi. Jsou jimi politická korektnost, hry a la teze, intelektuální elitářství atd. Celou knihu také provází příklady ze svého vlastního života a úmyslně zjednodušenými radami začínajícím autorům.
Tak jako jsou Mametova dramata proslulá sporým a úderným jazykem, i v této knize se vyjadřuje neobyčejně pregnantně a úmyslně svá tvrzení provokativně nadsazuje. Jak poznamenal jeden z recenzentů knihy: „S jeho názory sice většinou nesouhlasím, ale přesto jsem knihu nedokázal odložit, dokud jsem ji celou nepřečetl.“ Mametův styl je neobyčejně poutavý svou kousavostí a nepokrytou snahou čtenáře vyprovokovat k reakci, stejně jako až fanatickým zápalem pro „svou věc“.

Zdroj: http://www.svetadivadlo.cz/cz/jine-publikace/divadlo (Založil/a: barus.ch)

David Mamet David Mamet
*30.11.1947