Hledání Ameriky

Originální název: In search of America

Kant - 2014
ISBN: 978-80-7437-139-4

Kant (2014) 978-80-7437-139-4 72

„V USA jsem si více méně pro sebe zachytil zajímavá místa,“ vzpomíná Jiří Hanke. „Po návratu si moje žena všimla podobnosti mezi fotografií brány nad cestou do texaského ranče a silnicí vedoucí k dolu Nosek u Tuchlovic. Postupně vznikl soubor, který hledá tvarové a dějové podobnosti mezi českou a americkou krajinou.“

Ve dvojicích snímků fotograf nalézá spřízněnost strukturních obrysů krajin texaského venkova, Harlemu, Central Parku, Manhattanu, Long Islandu s Kladnem a prostorem středních Čech. Bytostný Středočech Hanke se v cyklu Hledání Ameriky ale stává Evropanem, do stavu spřízněnosti na kladenskou stranu povolává Basilej, Rujánu a bratislavskou Petržalku. Vytváří páry městských panoramat; parků; mostních konstrukcí a světa v jejich stínu, kde účel stavby ztrácí svůj smysl; newyorské Flatiron Building a jedné kladenské restaurace; nadčasové krásy českých i amerických koňských těl; paralelních prostorů pro reklamy, jejichž ikonické instalace, třeba na objednávku firmy Camel, kolonizují náš svět; aut, karavanů, maringotek, coby novodobé podoby naší nomádské samoty; vrakovišť; lidí z okraje – Ameriku reprezentují bezdomovci, na naší straně nastupují i důchodci-kutilové – a všichni jako by vypadli z jedné divadelní komedie. (Založil/a: Nika_D)