Originální název: The Salmon of Doubt
Poprvé vydáno celosvětově: 2002

Argo - 2008
ISBN: 978-80-257-0034-1

Argo (2008) 978-80-257-0034-1 260 Vyšlo pod názvem Losos pochyb
Aurora (2003) 80-7299-065-9 287 Vyšlo pod názvem Ještě jednou a naposledy stopem po galaxii

Ocitáme se před branou vedoucí do provokativního, benevolentního a rozjařeného světa Douglase Adamse. Spodní zásuvku psacího stolu nedávno zesnulých spisovatelů je často nejlépe nechat pevně zamčenou: v případě Douglase Adamse stálo za to tuto zásuvku, či spíš podadresář jeho počítače, násilím vypáčit. Nikdy ho neopustila schopnost klást slova vedle sebe ve službě potěšení, balamutění, ujišťování, informování nebo zábavy čtenářů.
Nejdelší text této knihy - Losos pochyb - se sestává z deseti kapitol románu, na kterém Adams pracoval až do svého skonu. Zápletka je stejně bláznivá jako název tohoto nedokončeného díla. Detektiv Dirk Gently zahajuje pátrání po půlce siamské kočky a po herci, jehož náhlé objevení není zas až tak náhodné. Vedle detektiva, navyklého na pizzu, vystupují v příběhu norský bůh hromu Thor, Dave z Davokraje a nanejvýš zmatený nosorožec jménem Desmond.
I ostatní texty, shromážděné z jeho milovaných počítačů Macintosh, jsou udivující sbírkou dílek. Vedle povídky Na Zafoda je spolehnutí, v níž vystupuje známá mezigalaktická hvězda ze série Stopařův průvodce Galaxií, je zde dopis dvanáctiletého Adamse do časopisu Eagle, náhledy do duše dospívajícího mladíka plného obdivu k Beatles a nenávist ke krátkým kalhotám, i přednášky vyjadřující Adamsovo pojetí filozofického světa a obdiv k technologii. Proto si můžete přečíst články s tématy natolik rozmanitými jako jsou náboženství, „serepetičky", které jsou nevyhnutelným zlem ve světě počítačů, čaj či whisky nebo Douglasova milostná aféra se dvěma psy v Novém Mexiku. Pro všechny čtenáře je tato kniha pozoruhodnou krmí sestávající z šíleností, vybroušeného vtipu a úžasných pochodů života, vesmíru a vůbec.

Texty:
Život
- Vážený pane redaktore (Untitled Letter)
- Hlasy zašlých časů (The Voices of All Our Yesterdays)
- Brentwoodská škola (Brentwood School)
- Y (Y)
- Můj nos (My Nose)
- Kniha, která mě změnila (The Book That Changed Me)
- Maggie a Trudie (Maggie and Trudie)
- Pravidla (The Rules)
- Pár poznámek úvodem - Procol Harum v centru Barbican (Introductory Remarks, - Procol Harum at the Barbican)
- Léčba kocoviny (Hangover Cures)
- Mé oblíbené pití (My Favourite Tipples)
- Úvod k rozhlasovým scénářům (Radio Scripts Intro)
- Nevyřešené záležitosti století (Unfinished Business of the Century)
- Parta snů (The Dream Team)
- Úvod ke knize komiksů č. 1 (Intro for Comic books 1)
- Interview s Virgin.net (Interview with Virgin.net)
- Jízda na rejnocích (Riding the Rays)
- Západ slunce v Blandings (Sunset at Blandings)
- Čaj (Tea)
- Nosorožčí výstup (The Rhino Climb)
- Dospělým vstup zakázán (For Children Only)
- Braniborský koncert č. 5 (Brandenburg 5)
Vesmír
- Frank Vandal (Frank the Vandal)
- Udělejte to a my přijdeme (Build It and We Will Come)
- Interview pro časopis American Atheists (Interview, American Atheists)
- Předpovídání budoucnosti (Predicting the Future)
- O malém počítači který uměl (The Little Computer that Could)
- Trápení s adaptéry (Little Dongly Things)
- Co můžeme ztratit? (What Have We Got to Lose?)
- Cestování v čase (Time Travel)
- Odpadlík (Turncoat)
- Existuje virtuální Bůh? (Is There an Artificial God?)
- Sušenky (Cookies)
A vůbec
- Interview pro internetovou stránku A. V. Club časopisu The Onion (Interview with the Onion A. V. Club)
- Milý Davide (Letter to David Vogel)
- Čingischánův soukromý život (The Private Life of Genghis Khan)
- Na Zafoda je spolehnutí (Young Zaphod Plays It Safe)
- Výňatky z rozhovoru vedeného Mattem Newsomem (Excerpts from an Interview conducted by Matt Newsome)
Losos pochyb
- Losos pochyb (The Salmon of Doubt)
- Výňatky z rozhovoru pro Daily Nexus z 5. dubna 2000 (Excerpts from an Interview with the Daily Nexus)

cubajz
  15. 2. 2016, 12:23
Tato kniha nepřináší jen další příběh z hlavy tohoto velice vtipného autora, ale dává možnost díky krátkým úvahám a proslovům do jeho hlavy nahlédnout. A díky tomu je mi ještě víc líto, že svět přišel tak brzy o člověka s takovým rozhledem ve všech možných směrech, milým smyslem pro humor a hlavně dobrým srdcem. Nejzábavnějším kouskem je anglická korektnost v případě, že vám někdo ujídá sušenky:)
hanka24
  27. 12. 2015, 18:49
Knížky od Douglasa Adamse mají své kouzlo, svůj styl, ale až po téhle knížce mohu říct, že se cítím být mu tak nějak ještě blíž a nikdy mi nepřestane vrtat hlavou, čím by nás ještě překvapil, kdyby tak náhle neodešel.
StOs
  10. 10. 2009, 21:14