Originální název: Děvče pro Oklahomu

Albatros - 1986

Albatros (1986) 350
Albatros (1980)

Touto třetí, zcela samostatnou knihou, uzavírá Mirko Pašek své vyprávění, odehrávající se v jedné z nejzajímavějších končin Severní Ameriky. Český vystěhovalec Oldřich Sudík a jeho dcera Mařka našli po strastiplné cestě prérií konečně nový domov, nové přátele a Mařka možná i budoucího ženicha. Třebaže se narodila už v Novém světě, je Mařka děvče typicky české, nejen pracovité a obětavé, ale často želbohu i svéhlavé a vzdorovité. Život v divočině však od ní vyžaduje především jasnou hlavu, tvrdost, odvahu a hlavně pevné nervy, a to tím spíše, že mezi několika málo děvčaty stejného věku, s nimiž se v prérijním městečku setkala, nachází pouze jedinou upřímnou kamarádku, zato mnoho nepřátel. Musí se tedy naučit spoléhat se sama na sebe. A téměř sama také čelí i největšímu nebezpečí a řeší tu nejtěžší otázku:
I tento odlehlý kout prérie na hranici indiánského území objevili už lidé petrolejového magnáta Rockefellera, hledači nafty. Přinášejí opravdu jen zkázu (jak soudí otec), anebo nečekané štěstí a splnění všech tužeb, jak doufá dcera? Odpověď na tuto otázku dávají až poslední stránky tohoto neobyčejného románu. (Založil/a: trevize)

Buřinka
  9. 11. 2016, 18:35
Knihu jsem četla asi ve 13 letech a tenkrát se mi líbila. Teď jsem ji prolistovala znovu a začetla se do několika stránek. Příběh se odehrává v Severní Americe. Hlavními postavami je český vystěhovalec Oldřich Sudík a jeho dcera Mařka. Oba hledají nový domov a nové přátele. Mařka je přesně ten typ dívky, který se o sebe (ale i o ostatní) dokáže dobře postarat. Kniha se mi asi více líbila v dětské věku, když jsem hledala dobrodružství. Znovu ho celý číst nemusím. "Vlastním" vydání z roku 1980.