Mína z Barnhelmu

Československé divadelní a literární jednatelství - 1955

Československé divadelní a literární jednatelství (1955) 107
Melantrich (1943) 176
Melantrich (1941) 175

Mínna z Barnhelmu je veselohra o pěti dějstvích od Gottholda Ephraima Lessinga. Tato veselohra byla dokončena v roce 1767, její tvorba však začala už v roce 1764. Lessing oficiálně uvedl datum vzniku rok 1763, pravděpodobně aby zdůraznil blízkost sedmileté války, na jejímž pozadí se veselohra odehrává. Lessingovo dílo patří mezi nejdůležitější komedie německy psané literatury.

Zdroj: http://de.wikipedia.org/wiki/Minna_von_Barnhelm (Založil/a: antoniana)

Seňorita Eskimo
  4. 9. 2015, 17:06
Když nastane mír, důstojníkovi to může udělat čáru přes rozpočet aneb dluhy a láska holt nejdou dohromady. Aspoň náhle zchudlý major von Tellheim si to myslí. Mína je naštěstí chytrá holka a místo aby se mu snažila ukázat, že na její lásce to nic nemění, zahraje chudinku, kterou je potřeba zachránit. A on se chytí.
"Mé neštěstí mě srazilo na zem, byl jsem z něho rozmrzelý, krátkozraký, nesmělý, otupělý. Její neštěstí mě staví zas na nohy, vidím opět jasně a cítím v sobě dosti vůle a síly, abych pro ni podnikl vše..."