Andělin popel

Academia - 2003
ISBN: 80-200-1115-3

Academia (2003) 80-200-1115-3 385
Hynek (1998)

Autobiografická próza irského autora, který v knize vzpomíná na dětství a mládí v třicátých a čtyřicátých letech v Irsku.
Zpráva o neuvěřitelně strádajícím, ale sounáležitém a často komickém životě irské rodiny vypovídá nejen o životních zvratech a stereotypech, ale také o dobové atmosféře této éry dvacátého století.Tragikomické autobiografické vyznání je působivým dokladem ryzího irského naturelu, sepsané s hlubokým citem a velikým stylistickým uměním.

(Zdroj: www.mlp.cz) (Založil/a: zarran)

Frank McCourt Frank McCourt
*19.08.1930 - †19.07.2009

vladislaus
  3. 6. 2014, 14:41
Irský chlapec dojemně vypráví o svém dětství. Jeho otec si není schopen najít práci, a pokud už se dostane k penězům, tak vše propije. Rodina chlapce žije v naprosté bídě, která je doprovázena bigotním irským katolicismem. Sám nevím, jestli jim ten katolicismus pomáhal v životě, nebo jim byl na škodu. Přes tyto nesnáze je kniha spíše veselým povídáním a tragika osudu chlapce a osudů obyvatel malého irského městečka je spíše pod povrchem vyprávění.
rt12
  13. 3. 2015, 18:40
Vyprávění Franka je v podstatě tragický příběh. Ten je , ale vyprávěn bez zbytečného sentimentu a i v tragických scénách nachází také humor. Je to vyprávění o bídě, o životě chudé rodiny ve slumech katolického Limericku, o každodenním boji jeho matky Anděli o kus chleba a zcela zbytečném otci, který se nedokáže o rodinu postarat a pokud se dostane k nějakým penězům, tak je propije. Frank má schopnost říkat vám smutné věci, ale stejně tak vás rozesmát, vypráví tak poutavě, že jsem litovala, když jsem byla na konci příběhu.
achilles
  28. 1. 2014, 15:44
Nic moc. Ze začátku to je poutavé a zdálo se to jako zajímavý příběh,ale pak se to už moc táhne a je tam mnoho běžných nezajímavých věcí. Sem tam se vyskytne vtipná glosa, ale to je asi vše.
Huckleberry Finn
  9. 12. 2014, 11:03
Kniha, kterou mohu číst opakovaně. Je v ní mnoho moudra i laskavého humoru. Je to poutavý příběh z nelehkého období jednoho irského chlapce. Zkrátka Andělin popel je skvostem v mé knihovně.
McCourt: "Když povídám lidem, o čem ta kniha je, říkám obvykle, že je o jedné irské rodině a o jednom otci, který pije, a že spousta lidí v ní umírá na různé nemoci a že je to opravdická legrace. A oni si myslí, že jsem blázen."
bratr_jezek
  27. 9. 2014, 21:30
S velkou láskou vzpomíná autor na trochu svérázné dětství na pokraji chudoby, kdy celou rodinu drží nad vodu hlavně soudržnost a láska matky. Autor se přesto nechce vzdát snu o tom, že on se bude mít lépe a tím snem je zěmě za oceánem, kam proudila v té době řada jiných - Amerika.
aubergine
  11. 11. 2014, 13:58
Kniha se mi líbila, moc dobře se čte. Popisovanou bídu (a množství úmrtí dětí) si ani neumím představit, přesto se nejedná o depresivní čtení. Jen té masturbace bylo ke konci celkem dost :)
Kordulka
  28. 1. 2016, 22:22
Poeticky vyprávěná kniha o dětsví malého chlapce, jeho matce, která se utápí v depresích a otci, který pije. Přesto všechno je kniha vlídná, jako je je vlídný pohled na svět dětskýma očima.
passerbyElu
  13. 4. 2012, 18:29
Neuvěřitelně zajímavý autobiografický příběh, který mě chytil za srdce. Určitě tuto knihu časem zařadím do knihovny.
shinej
  14. 6. 2016, 10:52
Někdy jsem nevěděla, jestli brečet nebo se smát. Tolik bídy, nemocí, úmrtí a přesto na mně kniha působila optimisticky. Její kvalitu vyzvedává i to, že příběh není vymyšlený, ale osoby v knize takto opravdu žili, a to v době, teprve nedávné.
Bajka
  23. 4. 2015, 17:39
Nevie mi niekto prosím Vás poradiť, kde by sa dala táto kniha zohnať?Cena nie je dôležitá!Ďakujem Vám:)
peggy313
  15. 2. 2015, 14:49
Hodně dobře a vtipně napsaný příběh, moc se mi líbil. Pro mě patří ke knihám, kdy se blíží konec a vy chcete, aby bylo před vámi ještě nejméně 100 stran!