Originální název: My Sister´s Keeper

Ikar - 2016
ISBN: 978-80-249-3273-6

Ikar (2016) 978-80-249-3273-6 416
Ikar (2005) 80-249-0623-6 413

Anna není nemocná, ale jako by byla. Ve třinácti letech má za sebou nespočet chirurgických zákroků, nemocničních pobytů, transfuzí a injekcí - jen proto, aby její starší sestra Kate mohla žít. U Kate totiž ve dvou letech propukla leukémie a její rodiče se rozhodli pro další dítě, aby pro nemocnou dceru získali dárce kostní dřeně. Anna byla počata ve zkumavce a lékaři vybrali embryo, které bylo pro Kate jako dárce geneticky vhodné. Jenže v rodině, kde se všichni soustředí na vážně nemocné dítě, si Anna připadá jenom jako dárce. Nemilovaná, nadbytečná, pouhý stroj, který udržuje sestru při životě. A tak se jednoho dne vzepře způsobem, který šokuje všechny okolo, ale i ji samotnou. Rozhodne se, že už nebude jenom výrobcem buněk, že má nárok být vnímána jako lidská bytost. A když to nepůjde jinak, domůže se práva na vlastní tělo a vlastní život i před soudem.

V této fascinující povahové studii rámované strhujícím příběhem zkoumá Jodi Picoultová reakce a rozhodnutí lidí v těžké životní situaci, a klade mnoho otázek, na něž se těžko hledají odpovědi. Mají rodiče právo nutit zdravé dítě podstupovat bolestivé a někdy riskantní zákroky, aby zachránili to nemocné? Když využijete jedno dítě, protože představuje jedinou naději na záchranu toho druhého, jste dobrá matka... nebo velmi, velmi špatná? Kontroverzní téma podává autorka citlivě, bez přehnaného sentimentu či kazatelského poučování. (Založil/a: pink.mouse)

lensha95
  30. 7. 2016, 13:34
Bezprostřední pocity:
Ke knize jsem se dostala, jelikož jsem již dříve viděla film. Předpokládala jsem, vzhledem k tomu že film byl skvělý, že neméně skvělá bude i kniha. A nemýlila jsem se. Protože se kniha lišila od filmu, dokázala mě stále překvapit. Kdybych prvně četla knihu a až po té vidělafilm, asi by mě mrzelo, že se nedrželi předlohy.

Když o knize přemýšlím pár hodin po dočtení. Uvědomuju si, žev této knize nejsou tak dobře vyobrazeny charaktery postav, tak jak to znám z jiných knih Jodi Picoult.
psychoklara
  18. 8. 2014, 20:36
Strhující závěr. Přesně takové konce mám ráda, žádné vyšumění děje do ztracena, nebo rozuzlení, které si domyslíte už v půlce knihy. Takhle má vypadat závěr :).
Příběh začínal slibně, než se do něj vloudila dost nepatřičná a vedle osudu Anniny rodiny celkem nezajímavá love story dvou právníků. Osobně bych byla radši, kdyby se autorka víc věnovala vykreslení povah hlavních hrdinů (na konci knihy totiž zjistíte, že Annu vlastně vůbec neznáte). A musím dát za pravdu uživateli borntolive, ten americký styl je z knihy opravdu cítit - třeba scéna, kdy zoufalá žena vzteky rozbije kus nádobí, pak se opře o skříň, pomalu se sveze k zemi a rozpláče se - jako vystřižené ze scénáře k americkému filmu. Vlastně mi to celé přišlo dost přitažené za vlasy. Nemyslím si, že by u soudu prošlo, aby nestranný opatrovník ad litem měl poměr se zástupcem obžaloby, že jsou běžné takové citové výlevy při každém přelíčení nebo že by soudce sám neustále utíkal od hlavního tématu obžaloby. Takto si soud možná mohla představovat Anna, realita by ale byla úplně jiná. Nebýt tak skvělého konce, nestála by mi kniha za čtyři hvězdy...
I tak je to ale hodně zajímavé téma, které rozhodně přinese mnoho důvodů k zamyšlení. Přečtěte si ji a udělejte si názor sami.
borntolive
  6. 10. 2012, 19:52
Máte pocit, že byste si ve 13ti poradili s právníkem? V tomto cítím americký styl, nicméně samotné téma zasahuje do něčeho natolik citlivého, že nad vznášející se otázkou, snad už jen z pověrčivosti, ani nechceme přemýšlet, natož pak odpovědět. A snad to není nic negativního, když jsem byla upřímně ráda, že to nemusím být já, kdo (se) musí rozhodnout. Dojemně na mě zapůsobil také vedlejší příběh právníka se psem.
Adele
  12. 1. 2015, 22:01
Fuuu, neotřepaný námět, s rozhodně dobrou zápletkou. Některé pasáže bych vynechala, byly pro mě v celém tom příběhu nezajímavé, a já je musela přeskakovat, dychtivá potom číst jak se to dál vyvine. Závěr knížky - nemůžu vyjádřit jinak - mě totálně rozsekal! Když jsem potom shlédla film, tak jsem byla asi trochu zklamaná, takže knížku hodnotím lépe, ale přes ty zdlouhavé pasáže nemůžu dát víc než 4*
Lalaine
  7. 5. 2012, 18:30
Kniha je opravdu velice povedená. Jak je zvykem této autorky, dozvídáme se postupně celý příběh z úst hlavních aktérů (ale samozřejmě mimo Kate! - ta promluví až v epilogu na konci knihy). Protože jsem nejdříve viděla film a až pak četla knihu, musím říct, že mě příběh natolik nezaskočil, ale ten ZÁVĚR! Rozhodně velký rozdíl oproti filmu! Jsem ráda, že ho tu nikdo neprozradil, protože to je největší lákadlo pro tuto knihu. Přeji hezké počtení!
calamity-jane
  8. 4. 2016, 6:28
Teda...celé to bylo takové dosti "americké" a některé scény tedy pro mne dost nepředstavitelné. Každopádně...ten příběh byl úžasný!! A rozhodně vhodný na zamyšlení. Několikrát se knížce podařilo mne rozbrečet. Závěr byl vskutku nečekaný a silný. Doporučuji.
Rinae
  2. 8. 2015, 10:42
Na rozdíl od jiných jsem napřed viděla film a teprve později jsem se dostala ke knize. Leccos se mi na ní líbilo, z některých úvah odhodlané matky mi jen běhal mráz po zádech, ale vychvalované zakončení mi asi přišlo příliš překombinované. Rozhodně však stojí za přečtení.
Ruxandra
  4. 4. 2013, 12:18
Moje první kniha od této autorky a hned láska na první počtení;) Líbí se mi propracovaná psychologie postav a příběh vyprávěný z několika pohledů. Pro mě jednoznačně jedna z nejlepších knih Jodi Picoult.
Po přečtení knihy jsem shlédla i film a ačkoli se mi líbil, velmi mi vadilo jak kompletně pozměnili konec o proti konci knihy. Konec filmu tak pěkně nevyznívá...
TajemnaM
  28. 10. 2011, 8:18
Prvně jsem viděla film a až pak jsem se rozhoupala a půjčila si knihu. Je to citlivý příběh plný zvratů, nečekaných údálostí, plný lásky (které je někdy až příliš). Bulela jsem jak malá holka u film i u knihy. Tím pak, že to má jiný konec. Možná to není, co se týče slohu, dokonalá kniha, ale moje svědomí, které ještě teď smrká do ušmudlaného kapesníku, by my nedovolilo dát méně než pět hvězd.
yanniss
  4. 9. 2012, 16:11
Kniha je naprosto nádherná. Četla jsem jí jedním dechem, a nakonci? Ach, pár slz ukáplo a bradu jsem dlouho zvedala ze země :D VAROVÁNÍ : na film se nekoukejte!! Film vůbec neměl vzniknout dle mého názoru, to je naprostá katastrofa, takže pokuď čtete knihu, nechte si hezký dojem z knížku a film můžete s čistým svědomím vynechat ;)
niknikita
  8. 10. 2015, 11:56
Občas mne skoro mrazilo z kruté reality nevyléčitelné nemoci Kate, tak jsem byla ráda že Jodi Picoult vložila do knihy příběh Campbella a Julie, ale ani jejich komplikovaný vztah tohle vážné téma moc neodlehčil. Skvělá kniha - aspoň za mne určitě.
VejaVenaVera
  6. 10. 2012, 18:27
Docela často mi dělalo problém pochopit, co se děje právě teď a co v minulosti. Vždy jsem čekala na slovo současnost - toho jsem se dočkala až ke konci knihy :)
Autorka se sama vyhla povinnosi odpovědět na otázku, o které celá kniha je ....
Za originální příběh dávám 4 hvězdičky.
Betuska Bouchalikova
  26. 12. 2016, 13:30
Aby mě nějaká knížka takhle dostala, to už se mi dlouho nestalo. Několikrát mě rozbrečela a donutila mě se zamyslet nad spoustou věcí. Ikdyž byla velmi smutná, nemohla jsem ji odložit. Chtěla jsem zjistit jak toto životní dilema dopadne, ale takový konec jsem teda nečekala.
Jarry
  20. 1. 2016, 13:19
Tak to byla síla. Celou knihu jsem přemýšlela, jak bych asi takové dilema řešila. Je dobře, že situace byla popisována z pohledu všech účastníků, každý měl "svou pravdu". Vedlejší příběh právníka bych vyškrtla, působil na mě skoro až rušivě, a jednu hvězdičku dolů za ten závěr ... zklamal mě. Každopádně kniha mi zůstane dlouho v hlavě.
verejka
  18. 8. 2015, 17:33
Byť je téma velmi neotřelé a dobře zpracované z mnoha pohledů, některé pasáže byly zdlouhavé. Stejně jako někteří zde, bych vynechala ten "zamilovaný románek", který působí téměř rušivým dojmem. Ovšem závěr vynahrazuje vše negativní a zanechává silný dojem. Nikterak překombinované mi to nepřipadá. Dávám čtyři hvězdičky a jdu se poohlédnout po dalším autorčině díle.
Terryinka
  2. 5. 2014, 22:43
Pane bože, pane bože, pane bože. Neuvěřitelně silný příběh napsaný neuvěřitelně dobrou spisovatelkou. Opět jedna z knih, která prošla mýma rukama a zanechala ve mě pocity, které jen tak nějaká kniha nepřekoná.
Po celou dobu jsem byla hodně ovlivněna filmem. Zřejmě proto, jsem závěr knihy obrečela dvakrát tolik. Doporučuji.
iroulis
  22. 11. 2011, 9:11
Knihu jsem četla nejdříve a byla jsem překvapena jak moc byl film změněný!! Takže jako vždy, kniha o moc lepší než film!