Originální název: Dirk Gently's Holistic Detective Agency

Argo - 2016
ISBN: 978-80-257-1862-9

Argo (2016) 978-80-257-1862-9 234
Argo (2003) 80-7203-525-8 236

Kdo je Dirk Gently? Jakými případy se zabývá? Připomínají jeho pátrací metody spíše opiového Sherlocka Holmese, nebo bourbonového Phila Marlowa? Nežli se čtenář dočká odpovědí na tyto palčivé otázky, stane se svědkem řady poměrně neuvěřitelných událostí. Je konfrontován se zjevením bytosti zjevně mimozemského původu, prvními posmrtnými zkušenostmi úspěšného podnikatele a přízračnými okolnostmi provázejícími cambridgeský akademický život, které zavánějí nesmrtelností. Dirk Gently dusnou atmosféru nejprve vystupňuje, aby pak spletité dějové linky brilantně vystavěného románu dotáhl do překvapivého konce, kdy se dočkáme ničeho menšího než záchrany lidstva před totálním vyhynutím.
Po slavném Stopaři, který je hlavním hrdinou pěti knih Adamsovy "trilogie", vytvořil autor v roce 1987 další svéráznou postavu - detektiva Dirka Gentlyho. Dirk se nezatěžuje takovými podružnostmi, jako jsou otisky prstů nebo alibi. Uplatňuje své metody, založené na kvantové mechanice, hypnóze a teorii o vzájemné propojenosti všech věcí, a postupně odhaluje záhady ztracených koček, zbloudilého ducha, mnicha Elektromnicha, stroje času a také ohromné tajemství lidstva...

Tanmut
  27. 8. 2011, 17:40
Ó, jak příšerná kompozice. Adams ve svých knihách vynikal originalitou, fantazií a vtipem, ale jako "řemeslník" stál, lidově řečeno, za prd, což může čtenář jasně vypozorovat z předposledních dvou dílů Stopaře.
K té originalitě: Během (druhého) čtení se mě zmocnil zcela jasný pocit, že tohle je další Adamsův pokus propašovat své nezfilmované scénáře pro seriál Doctor Who do románové podoby. A ono se mi to potvrdilo (viz. anglická wiki - vím, chabý to zdroj); stroj času, jiné planety, stovky let starý kdosi - ač charakter Doktora měl spíš Dirk než univerzitní Reg.
Taky jsem psal něco o kompozici... no, nic moc - expozice předlouhá, kolize chabá (však téměř doslovná - že by vtípek?), krize - výborně zvládnutá (zde si autor svou tvůrčí potenci náležitě užívá), peripetie - samoúčelná, katastrofa - nudná, že já tu knihu vůbec ...
Fantazie a vtip samozřejmostí; zvláště dvě glosy mi utkvěly v paměti.
Fanoušci Stopaře a autora si přijdou na své, ostatní si nejspíš přijdou na cizí.
illy
  12. 10. 2011, 8:32
I když jsem fanoušek Stopaře, tady jsem šlápnul vedle. Humor není špatný, jen mě knížka jako celek příliš neuspokojila. Nevím jestli na následující pokračování budu mít dost sil...
scajo
  3. 2. 2013, 18:28
Pořád je to docela zábavné čtení, ale s genialitou pětidílné trilogie Stopařův průvodce galaxií už se to srovnávat nedá. Dirk Gently nenadchne, ale rozhodně neurazí a párkrát opravdu pobaví.
Ramirez85
  16. 5. 2016, 17:17
Jako fanoušek Doctor Who se mi tahle Detektivní (navíc holistická) kancelář sympaťáka (Doctora) Dirka Gentlyho trefila do vkusu, resp. "smrdí" z toho typický Douglas Adams. Skoro mě až překvapilo, že je Dirk Gently toliko ve stínu mnohem slavnějšího Forda Prefecta. Páč absurdní je to minimálně stejně, ale navíc, což mně osobně sedlo více, je to takové... přístupnější a ne až tak mimózní (ovšem ne že by té absurdity bylo málo, nakonec koně v koupelně nevidíte každý den). A samozřejmě humor, typicky suchý a tak nějak mimochodem. Jo, myslím, že po Stopařovi jsem objevil svoji další oblíbenou humornou sérii.
Veunek
  7. 9. 2014, 22:37
Já nevím... celkově mě to asi bavilo, ale ne tak, jak bych si představovala... holt jsem byla navyklá na humor z Průvodce. Ale bylo to propracované, mělo to nápad, vtip a bylo do tak "prostě Adamsovsky divné", že nakonec dávám 4 hvězdičky.
hanka24
  26. 3. 2015, 11:53
Pro mě místy až trochu zmatené, ale na druhou stranu velký obdiv autorově fantazii. Baví mě, když je něčí představivost taková, že dokáže vybočit ze zajetých kolejích naše rutinního zaběhnutého života a přístupu k němu. Knihu jsem začala číst vlastně z důvodu, že jde o seznámení s Dirkem Gentlym, protože nejdříve jsem sáhla po Dlouhém temném času svačiny duše, takže nyní se k němu opět vrátím a už budu alespoň vědět s kým mám tu čest. Průvodcova stopaře po galaxii sice Dirk asi nepřekoná, ale proč by měl :)
Lucahr
  22. 9. 2016, 4:05
Dějově nic moc, ale zase víc, než bych čekala od detektivky. Ke štěstí mi stačí časté pasáže, které jsou tak vtipně napsané, že ta kniha vlastně ani nepotřebuje děj :)
lucias2106
  30. 10. 2015, 12:58
Knihu mi doporučila kolegyně. Párkrát jsem se zasmála, je to dost zmateně napsané a ke konci mě to chvílemi nudilo.
virus5
  9. 6. 2012, 22:38
Mně se líbilo, stejně jako Dlouhý temný čas svačiny duše, je to určitě ale náročnější, než Stopař. Už jenom ten nápad, holistická detekt. kancelář, pak věci jako kalkulačka I-ťing nebo metoda zenové navigace...
Tlomb
  15. 3. 2012, 13:17
Musím souhlasit. Děj je takový až moc "roztahaný," v jedné třetině knihy jsem teprve jakž takž pochopila souvislosti mezi postavami. Až příliš mnoho si podobných jmen. Nevím, prostě mě nechytla...