Nadvláda

Poprvé vydáno celosvětově: 2012

BB art - 2014
ISBN: 978-80-7507-004-3

BB art (2014) 978-80-7507-004-3 552

Co kdyby se v roce 1940 nestal britským premiérem Wisnton Churchill, ale lord Halifax? Británie by rychle uzavřela mír s Hitlerem, odpovídá C. J. Sansom, a v roce 1952 by byla dávno v úplném područí Německa. A právě v roce 1952 začíná román Nadvláda.
Pojem „druhá světová válka“ neexistuje, místo toho se říká „Dunkirkské tažení“ – a německo-sovětská válka se vede daleko na východě na frontě táhnoucí se skoro dva tisíce kilometrů. Z Británie se stal totalitní stát, britský tisk, rozhlas a televize jsou přísně kontrolovány, ulice hlídají násilničtí příslušníci Zvláštních pomocných sborů. Hlavní hrdina románu, vládní úředník David Fitzgerald, pečlivě zatajuje svůj židovský původ, protože britští Židé čelí stále větším omezením. V pozadí se skrývá Winston Churchill, který je vůdcem odboje. A v Briminghamu je v blázinci uvězněn vědec Frank Muncaster a s ním i jeho tajemství, které by mohlo navždy změnit rovnováhu světových sil. Pečlivě prostudované reálie toho, „co by bylo, kdyby“, dokreslují věrohodnost napínavých dobrodružství, špionážní zápletky i čtivost napínavě napsaného románu. (Založil/a: kunala)

janeicka
  13. 9. 2014, 19:21
Na novou knihu mého oblíbeného autora historických románů jsem narazila náhodou, ale tím více mne zaujal její děj, který se odehrával v alternativní historii, kdy Británie uzavřela s Německem mír ještě v roce 1940. Zajímavá myšlenka, ale přišlo mi, že daleko lepší příběh obsahovala autorova kniha Zima v Madridu. Občas se mi zdálo, že některé události (chování k Židům, výslechy gestapa, akce odboje) byly jen naroubované na britské prostředí, a kdyby na to přišlo, mohly se odehrávat (a odehrávaly) kdysi v Německu a u nás v Protektorátu. Myšlenka opravdu zajímavá, ale k plnému hodnocení mi toho hodně chybělo, hlavně Churchill se ukázal až na konci knihy :-D
Desmond
  22. 10. 2014, 14:12
Celou dobu jsem o hodnocení váhal, nakonec ale lepší tři hvězdy. Nejde o to, že by příběh byl špatný, jenže toho nesděluje moc nového. Špionážní zápletka dostává koule až hluboko v druhé polovině knihy (což je u více než pětisetstránkového románu velice pozdě). Ne že by Nadvláda nudila, jen to ale chtělo někde přidat a jinde naopak ubrat.