Dlouhá noc nad městem

Naše vojsko - 2014
ISBN: 978-80-206-1482-7

Naše vojsko (2014) 978-80-206-1482-7 280

Anotace

Tak jako byl 28. říjen 1918 jitrem samostatného státu Čechů a Slováků, tak byl 15. březen 1939 jeho nocí. Román se odehrává v průběhu tří let mezi atentátem na říšského protektora Reinharda Heydricha v květnu 1942 a koncem války v květnu 1945, tak jak tu dobu prožíval v malém městě Jirka Halada, chlapec na prahu dospívání, se svými kamarády. Autor románu zřejmě čerpá ze svých osobních zážitků, a tak je předností jeho knihy její nepopiratelná autentičnost a pravdivost. (Založil/a: Rosie5)

Domovoj
  18. 12. 2014, 10:25
Vynikající kniha o životech obyčejných lidí z malého města za protektorátu. Autor výborně vykresluje charaktery jednotlivých postav a ukazuje, jakým způsobem se s německou okupací (zcela rozdílně) vyrovnávali. Kniha je to dost smutná a na konci možná někomu ukápne i slza. Nicméně bych se ale v tomto případě zdržela jakéhokoliv odsuzování chování některých lidí (i když s mnohým člověk vnitřně nesouhlasí), protože si podle mě nejde dost dobře představit, jaké utrpení ti lidé museli prožívat.
Gufy44
  19. 12. 2015, 17:15
Kniha, kterou jsem přečetl za dva večery!Vyprávění je z pohledu dospívajícího chlapce Jirky Halady, který zřejmě jako většina jeho vrstevníků dospěje poněkud rychleji. Prostě kniha o tom, jak to bylo. Možná právě to, že autor knihy tohle prožil, tak to má své kouzlo. Jen by mě zajímalo, jak po válce dopadl "starej" Badera.