Originální název: Memento

ISBN: 978-80-7306-587-4

BETA Dobrovský (2014) 978-80-7306-587-4 307
CZ Books (2009) 978-80-86947-53-2 296
Československý spisovatel (1989)

Memento je román o narkomanech. Tato věta říká sice to nejdůležitější, ale zdaleka ne všechno. Především nevypovídá o tom, že autor pojal svou prózu jako svědeckou výpověď - nikoliv jako příběh „o nich“, ale jako „jejich“ příběh. Čtenář se dostává do středu dění, do života těch, kteří propadli droze, pro něž se stává fetování hlavním či spíše jediným smyslem života, kteří se sesouvají na šikmé ploše sebezničující vášně k naprosté zkáze. V Mementu nečteme poučení, varování, výstrahy, ale pronikáme do lidských osudů, bytostně cítíme, jak málo stačí, aby se život člověka zhroutil do marného a bezútěšného živoření. Pro autorův obraz je příznačné, že vznikl takřka před dvaceti lety, kdy u nás problémy s drogovou závislostí teprve začínaly. Tehdy šlo o dílo varovné, dnes, bohužel, je tomu jinak. Síla románu tím neztratila na účinnosti, právě naopak.

s-reader
  3. 7. 2010, 21:12
Je potřeba si uvědomit, že John psal Memento z jako novinář. Neměl žádnou vlastní zkušenost. Proto je ta knížka z tohoto pohledu slabá. Její jediná cena je v tom, že vyšla v době, kdy se veřejně o této problematice nemluvilo.
Anael
  1. 9. 2012, 16:41
Memento jsem četla v lednu 2008, pamatuji si ji ale dobře. Vím, že jsem koncem knížky byla rozčarovaná. Nakonec jsem přece jen čekala „happyend“. Musím ale říct, že jsem byla místy zmatená, jeslti se děj odehrává v minulosti nebo v přítomnosti. Bylo to trošku chaoticky napsané.
Peetuliska
  22. 2. 2014, 11:30
Myslím, že tato kniha ze řadí mezi první s drogovou tematikou u nás. Psané jednoduchým stylem, někdy však překombinovaným až zmateným.
Tiwala
  2. 10. 2012, 6:31
Pokoušela jsem se ji přečíst asi 3x a bohužel neúspěšně. Doufám, že až si sednu ke knize za rok, tak se mi to konečně podaří. Ale můj první dojem: nic moc.
Kůstka
  12. 3. 2012, 11:10
Kniha plná odstrašujících příkladů, proč se drogám radši hodně velkým obloukem vyhnout. Mě to šokovalo, natož co lidi někde v 80.letech.. Jak bylo a je snadné se k něčemu takovému dostat a jak těžké a dlouhé je se z něčeho takového vyhrabat.. Většina lidí se z toho nevyhrabalo už nikdy, jak jsem viděla.. A obdivuju ty, co to dokázali a na drogu už nesáhli.. Ovšem lepší je obdivovat ty, co odolali a ani nevyzkoušeli. Dětem kolem 15ti bych doporučila přečíst povinně. Hned vás nějaké chutě přejdou. :)
ForFreedom
  17. 10. 2010, 11:53
Jediné vysvětlení pro to, proč je Memento nazýváno skoro kultovní - já nevím - snad i generační českou knihou je skutečnost, že byla vydána právě zde a právě v době kdy se začalo všechno měnit - a ejhle, byly tu i drogy a všem těm - promiňte mi - donedávna komunistickým patolízalům, jezedákům, depešákum a buhví jakým všem odnožím našeho rádoby geniálně vyspělýho státečku - přišlo fakt strašný, co všechno se najednou může stát, proboha! - jak někdo může něco tak ohavnýho brát - no a tak se toho přece někdo musel chytnout a napsat to. Radek John a jeho Memento. děkujeme odejděte. Nebo je tu snad někde blízko někdo další v brzké době, kdo si chce hrát s ohněm, který viděl z dálky dvaceti kilometrů a ví jen, že pálí???
A nechápu, co pořád všichni maji s těma dětma ze zoo. Ó sakra.
lensha95
  19. 7. 2012, 15:09
Dobře se to četlo, ale nezanechalo to ve mě takový dojem jako srovnávané my děti ze stanice zoo. Přesto dobrá knížka.
HPL
  2. 9. 2013, 23:16
Knihu jsem četl tak 3krat. V období 15-20 let a pokaždé jsem si z ní odnesl něco jiného. Příběh je silný a mrazivý, ale místy i komický (zkrátka takový, jaký má u podobného tématu být). Některé scény si pamatuju vyloženě ještě teď: 2 světla - uprostřed nich bude určitě bezpečí ; napíchaný pomeranče ; halucinace při řízení tramvaje. Johna nemám rád, ale tahle kniha se mu vyloženě povedla (údajně s "feťáky" nestrávil tolik času, jak tvrdil, nicméně píše jako kdyby byl pravdou opak). Doporučuju všem, kteří se o podobná témata zajímají (a preventivně všem "dětem" :D)
Všivák
  3. 10. 2012, 19:57
Knížka o drogách s českého prostředí. Nevím čím to je, ale vždycky, když jsem se do toho začetl, vybavila se scenérie Proseka. Tuhle knihu mi naordinovala matka, abych nikdy nezačal fetovat. částečně se jí to i povedlo:-)
LadysR2
  29. 1. 2013, 7:09
Poprvé jsem četl jako náctiletý za totáče a dost se líbilo. Podruhé před dvěma lety a zklamání. Přečtěte si radši Dušemrdy. Ta holka aspoň věděla o čem to je
domingo
  8. 3. 2010, 17:11
Trapné. John neumí psát takhle rozsáhlé prózy, nedrží nit, strukturu vyprávění, děj, sype se mu to jako rýže mezi rukama. Je sice fajn, že tam mluví sprostě, vaří perník a jsou to temné děti pražských nocí, ale proč tahle kniha vůbec vznikla? Vždyť neříká vůbec nic, co by nám realističtěji a sugestivněji neřekly stovky dalších, a navrch je napsána jako slohovka do septimy. (2/5)
ribička
  3. 9. 2010, 15:29
Celé to fetování, píchání, výroba drog, snaha s tím skončit a pak tomu zase propadnout je popsána velmi realisticky. S hlavními hrdiny jsem se nezžila, dokonce jsem si v některých pasážích říkala: Co to sakra děláš? Každopádně knížku bych doporučila všem dětem, které se po jointu nebo extázi cítí naprosto skvěle, chlapácky a vyjímečně.
MolkoZuzka
  26. 9. 2013, 18:02
Je to velmi podobné jako děti ze stanice ZOO. Kniha mu byla jistě příkladem. Nějaké části knihy by mohli být více popsány, zdáli se mi strohé.
Buřinka
  19. 9. 2016, 14:45
Knihu Memento jsem přečetla ne dlouho po jejím 1. vydání (kolem roku 1990). Tenkrát mě neoslovila, byl to úplně jiný svět než jsem znala a hlavně jsem si říkala, že bych takto žít rozhodně nechtěla... jakékoliv závislosti (na čemkoliv) v knihách nemám ráda. Ten nekonečný koloběh střídání fáze manické s depresivní mě upřímně deptá. A navíc málokterá knížka s tímto tématem končí dobře.
Anett
  4. 5. 2012, 23:47
Druhá knížka s drogovou tématikou, do které jsem se pustila. Nevím, mám z ní smíšené pocity. Je pravda, že knížka realisticky popisuje ten "humus", ale zas až tak moc mě nepřesvědčila. Možná je to tím stylem psaní, nevím. Každopádně u mě Memento ani zdaleka nemá na My děti za stanice ZOO.
silvaren
  13. 12. 2011, 17:41
Tahle knížka mě naprosto odradila od jakékoli zkušenosti s drogami. Neúprosně naturalisticky vykresluje nejen psychické, ale především fyzické důsledky braní drog. To, co to udělá s rodinou narkomana, už bylo jen třešničkou na dortu. Díky, pane John.
schumick
  24. 1. 2013, 14:54
Po Dětech ze stanice Zoo mě zaujala tato kniha na podobné téma a jako bonus jsem vnímal, že je z domácího prostředí.
No, na Děti to samozřejmě nemá. Na druhou stranu číst se to dá i když je zde znát velky odstup autora od vlastní drogové scény (přes veškerou snahu je autenticita dost nízká).
Kultovní se Memento stalo hlavně proto, že je první, která popisuje pionýrské příběhy a začátky "perníkářů" u ČSSR.
Gigant
  22. 5. 2013, 0:14
Je fajn, že takhle poučná kniha vznikla také v našem prostředí. Jedná se o klasický popis postupně rostoucího drogové závislosti. Tato šablona by se dala vysledovat i u jiných děl. Přesto je toto téma velmi dobře zvládnuto, čtivě, reálně až naturalisticky. A u těchto témat snad ani nelze jinak. Jednoznačný kandidát na povinnou četbu.

Hodnotím 4* - 80/100
prostejenja
  8. 4. 2013, 10:56
Ha! Memento. Tohle i Vami jiz zminovane My deti ze stanice Zoo jsem cetla asi v 15. Byl (je) to kult. Klasika. Cetl to kazdy. Kdo to necetl byl v nasi tride out. V tom veku na me udelaly velky dojem obe dve knizky. Proste drogy, velke tema, ktere me tehdy zajimalo. Dnes by me to nebralo. A myslim si, ze by si to mel precist kazdy pubertak. 'Deti' byly bez debat pusobivejsi svou 100% realnosti, ale mne se Memento libilo stejne asi vic. Mozna snad proto, ze ji napsal John a tim padem se dej odehraval v Praze.
pove
  30. 12. 2011, 19:21
Jediný případ, kdy chci slyšet jméno Radek John. Super knížka o životě feťáka snad v 80. letech 20. století, zoufalce, který žije jen pro drogu, který chce jednou strašně přestat, ale všichni víme, jak to končí. Vynikající příběh o zničeném životě mladého kluka z normálně fungující rodiny. Stránky o jeho naprostém zničení a umístění v nemocnici jsou odporně děsivé. Ovšem popsané myšlenkové pochody by nevystihl sebelepší herec.
chazynka
  15. 8. 2011, 21:27
Memento je kniha, která by se měla číst povinně na školách...možná by pak ubylo feťáků, protože příběh je skutečně velmi silný a každý, kdo aspoň trochu používá hlavu, by se drogám velkým obloukem vyhnul. Stejně tak bych dala povinně ke shlédnutí film Reqiem za sen, taky docela drsná záležitost. Johna ráda nemám, ale tahle knížka se povedla.
bukackovah
  14. 10. 2013, 20:25
Moje první knížka s drogovou tématikou. Některé pasáže mi přišly, že se docela táhly, jinak ale určitě doporučuji lidem, které se touto tématikou také zabývají.
D.-e.-e.-
  18. 12. 2012, 15:41
Kniha mě úplně nepohltila. Zřejmě to bylo zaviněno neustálou potřebou správně se zorientovat, nutností být v pozoru, co se týče střídání přítomnosti s minulostí, první osoby s třetí apod.

Jako vlastní hlavní myšlenku knihy vnímám to, že zbavit se fyzické a duševní závislosti není vůbec snadné, ale vymanit se z drogového světa při pomyšlení na zoufalé prognózy do běžného života, nulový smysl bytí, absenci jakýchkoli zájmů, je možná ještě těžší. Dílo poukazuje na to, že drogově závislí si neumí vůbec představit, co by v životě jinak dělali.
yanniss
  14. 10. 2012, 21:39
Knížku jsem četla kvůli povinné četbě k maturitě, ale musím říct, že jsem opravdu ráda, že jsem si knížku přečetla. Hrozně se mi líbila, a klidně bych jí mohla číst znova a znova. Takže za mě určitě 5 hvězdiček :)
jana80
  13. 1. 2012, 13:55
Tato kniha naprosto splnila moje očekávání. Možná díky tomu, že jsem knihu četla dříve než My děti ze stanice zoo, jsem byla příběhem tolik šokovaná. Rozhodně bych ji zařadila mezi povinnou četbu ve škole.
sharky95
  10. 4. 2014, 22:28
Vcelku dobré počtení. Nikdy jsem se nenudil a pohled na život narkomanů byl zajímavý. Skřípalo to snad jen ve zmatenosti, kdy jsem neměl párku, kdy nebo kde se ta a ta psáž odehrává. Dovolím si ještě malé popíchnutí: Když to srovnám s P. K. Dickem, tak tady jasně vítězí Dick, protože jde vidět, když o smažkách píše smažka (nemyšleno nijak urážlivě ;-) )
cachanell
  8. 1. 2012, 9:24
Memento a My děti ze stanice ZOO - kdysi jsme stáli frontu, abychom si knihu koupili. Nyní už je spousta knih na obdobné téma napsána - ale tyhle jsou mezi prvními. Jenže 80.léta jsou pryč, hodně věcí se změnilo ....
m4xp4yn3
  30. 7. 2010, 10:56
Nejprve stinné stránky knihy:
Memento je předvídatelné, průhledně a po literární stránce nepříliš hodnotně napsané, dnešnímu čtenáři nenabízí nic objevného. Naopak, místy, zejména ke konci, irituje prvoplánovým moralizováním.
Na druhou stranu má ohromný spád, čte se jedním dechem, nabízí věrný pohled do prostředí lidí, pro které neexistuje nic než touha po další dávce "věcí".
Na Memento je nutno nahlížet s ohledem na novinářský původ autora a na dobu vydání, ve které šlo o ojedinělou publikaci tohoto druhu.
Morloth
  4. 5. 2010, 0:35
Pro svou dobu dílo jistě zásadní. V současnosti dílo jistě překonané. Memento není literatura, je to ve své podstatě odkrytí tabu, které nemělo existovat.
Veve721
  26. 9. 2016, 5:08
Kniha Memento možná na někoho působí trochu slabě z dnešního pohledu, ale v 80. letech to byl trhák, mluví otevřeně o věcech, o kterých se tehdy asi moc nemluvilo. Já ji přečetla jedním dechem.
romualko
  5. 11. 2012, 20:52
Knížku jsem přetetl jedním dechem, autor nás seznámí se světem narkomanů.
Radek John měl radši zůstat u psaní a né se cpát do politiky.
Daewiik
  13. 8. 2016, 20:47
Kniha u nás velmi známá, často se objevující v seznamu povinné četby. Jistě do písmene splňuje svůj význam a to varovat mládež před drogami a ukázat jejich následky. Odradí vás zaručeně. Depresivní, temné, nechutné. Znova už bych si to nepřečetla. Tím ovšem nekritizuji kvality knihy. Prostředí bylo popisováno opravdu věrně, až z toho člověk má husí kůži.
Ilunka
  23. 10. 2013, 19:07
Jedna z mých prvních knih o drogách, bohužel si na ni moc nepamatuju, takže nejspíš nebude tak dobrá.
Saf123
  13. 7. 2012, 13:47
Tuto knihu jsem si zamilovala hned po pár stránkách.Skvělé popisováni daných situací s fascinujícím dějem.K mému uchvácení napomáhá i to,že je tato kniha sepsána podle skutečného příběhu. Soucítila jsem s hlavní postavou a tyto pocity ve mě budou potrvávat až do smrti. Pocity, které nejdou popsat. A to se mi na tom líbí nejvíce. Musím říci,že Memento se pro mě stalo nejlepší knihou,stejně dobrou jako My děti ze stanice Zoo! :)
skableska
  17. 5. 2012, 13:49
Knížka se mi líbila. Myslím si, že i kdyby byla kniha napsaná v současnosti, budila by stejně velký zájem. Téma je stále živé a pro některé je stále velké tabu. V některých pasážích byl děj trochu zdlouhavý, ale to vůbec nevadilo. Při čtení se člověk dozví mnoho věcí, které o tomto tématu nevěděl... Určitě doporučuji přečíst!
melanie
  19. 8. 2015, 21:08
Knížka je zajímavá, ale zas tak děsivá mi nepřipadala (asi jsem nějaká otrlá), spíš mi připadá taková působivá. Jak tu píšou ostatní, je tam trochu zmatek, chvíli je děj v přítomnosti, hned na to v minulosti. Taky mi je trochu líto, jak to dopadlo, ale na druhou stranu-hepiend nemůže být všude, kór když jde o feťáky. Každopádně ji někomu doporučím.
Anyzz
  10. 11. 2012, 11:14
Jak smutná je ta realita...po přečtění se mnoho lidí rozmyslí - brát, či nebrat drogy. Knihu si určitě znovu přečtu.
Gabriel
  7. 11. 2010, 18:29
Tak, co se týče knih o drogách, tuhle jsem si přečetla jako první - díky ní mě nikdy ani nenapadlo na drogy sáhnout a myslím si, že bych to doporučila i dalším mladým jako čtivo, jakmile zatouží po drogách... Myslím si, že taková kniha je lepší než školní přednášky, kde vám dokola opakují, co droga dělá, zda je halucinogenní, kolik stojí, kde se s ní můžete setkat, jak se vyrábí-a až nakonec řeknou-drogy jsou špatné. No jo, ale mezitím, jak vám popisují, jak úžasně se přitom můžete cítit-a jak vám to opakují víckrát-tak kdekoho pak napadne "hm, to zní dobře, taky to zkusím..." a ani se tomu nedivím. Dneska školy ohledně toho dost přeháněj a ještě dávají tak návody.... neboť "zakázané ovoce nejvíc chutná" viz Igor Hnízdo. :D
Lennie
  3. 7. 2010, 20:00
Četlo se to dobře, ale ten styl psaní mi přišel hodně stručný, takový prostě novinářský. Nezanechalo to ve mně nějaké silnější emoce (na rozdíl třeba od Dětí ze stanice Zoo)
Welinie
  22. 11. 2015, 21:12
Fajn pro nactilete, ktere zajima svet drog a jak to snima bylo. Je to takovy dokumentarbi zanr. Moc se mi nelibil konec. Ale vzhledem k tomu, ze to bylo dle skutecne predlohy...Asi se stim nedalo nic delat.
Gebaska
  15. 11. 2015, 0:57
Na naše poměry a dobu (kdysi) určitě hodně poučné i zajímavé. Mě to po dětech ze stanice ZOO nějak nenadchlo :(
Samariel
  17. 7. 2015, 13:31
Kniha, která Vám podá skutečný reálný pohled na feťáckou lůzu, jež je varováním pro všechny mladé, kteří by se byť jen chtěli drogami nakazit.
otgo
  14. 5. 2014, 15:43
Děsivé stejně jako My děti ze stanice ZOO a neméně kvalitní. Knihu jsem před několika lety dvakrát přečetl asi do 30 stránky, pak ji odložil. Tentokrát jsem ji zhltl za jediný den. Rozhodně doporučuji, minimálně jako prevenci :-).
runaway
  27. 11. 2013, 21:34
Memento je velice zajímavá kniha. Radek John ho věnoval "mrtvým i živým". To věnování se mi líbí a celkově- někdy se mi zdál děj trošku pomatený...
banan
  30. 7. 2013, 15:33
..dle meho soudu povedene dilo, moc odlisneho od skutecnosti tam neni, nevim z ceho a odkud pan John cerpal, ale zdroje mel jiste kvalitni, z vlastni zkusenosti, musim mnohemu v knize prirknout pravdive stavy mysli.. Ja doporucuji vsem mladym .. At si to kazdy prebere jak chce a vezme si z toho co chce
Pajulinka
  7. 6. 2013, 20:02
Knihu jsem četla několikrát a vždy se k ní ráda vrátím! Příběh mladého Michala, inspirovaný skutečnou událostí, by měli dát jako povinnou četbu.
zif
  16. 3. 2013, 17:40
Je potřeba si ale taky uvědomit, že nejdřív by si měl člověk zjistit o čem mluví než o tom začne mluvit :) např. stačí jen otevřít zajímavosti kde by se s-reader dozvěděl následující: Aby Radek John zjistil, jaké pocity zažívá uživatel drogy, nechal si pod lékařským dozorem vpíchnout dávku pervitinu.
fifinka
  9. 3. 2013, 17:54
Četla jsem několikrát. Pro mě hodně strhující dílo. Škoda jen, že člověk jako John, který dokázal napsat něco takového je teď takovej vůl :-)
lada_c
  17. 2. 2013, 13:13
cetla jsem ji dvakrat. az napodruhy jsem si uvedomila tu silu pribehu, tu beznadej, tu zoufalost drogovyho sveta. knizka se mi libi, zanechala ve me zvlastni pocit uvedomeni.
DejvOV
  22. 1. 2013, 22:28
Musím bohužel konstatovat, že po přečtení jsem měl spíše potřebu si nějakou drogu sehnat, tak mě to naplnilo sounáležitostí v dané společnosti. Rok 1989 věk 15let. Tím jen potvrzuji, že se autor trefil do tématu dospívající mládeže.