Otřásání základů

Poprvé vydáno celosvětově: 1948

Kalich - 2014
ISBN: 978-80-7017-203-2

Kalich (2014) 978-80-7017-203-2 204

Otřásání základů (The Shaking of the Foundations, 1948) je první ze tří Tillichových souborů kázání. Pronikavé meditace a úvahy nad známými či méně známými biblickými texty i po letech překvapují hlubokým porozuměním, existenciálním nábojem a praktickým uchopením křesťanského poselství. Jak autor uvádí v předmluvě, kázání zde obsažená pomohou ukázat, že přísně systematická povaha nemusí teologii bránit v tom, aby bylo možné ji aplikovat na osobní či společenské problémy náboženského života.

K vydání této knihy však Paula Tillicha vedl závažnější důvod. Velká část posluchačů jeho promluv na nedělních bohoslužbách pocházela z mimokřesťanských kruhů. Pro ně by kázání v tradičním biblickém pojetí nemělo smysl. Proto byl autor nucen sáhnout k jinému, civilnějšímu způsobu vyjádření. Sekulární společnost, již Tillich oslovuje, je de facto společností naší.

První české vydání Otřásání základů uzavírá zevrubný doslov teologa Jana Štefana. Seznamuje čtenáře s Tillichovým životem, uvádí jej do díla a shrnuje dosavadní ohlas jeho myšlenek v českém a slovenském prostředí. (Založil/a: dov)

Paul Tillich Paul Tillich

dov
  5. 9. 2014, 19:29
Dlouho mne nenadchla sbírka kázání jako tato. Není to kniha na shltání za dva večery, ale k rozjímavému čtení na několik týdnů vydrží a svou civilností, svěžestí a aktuálností přemýšlení jistě poslouží.