Slib

Slib Originální název: Slib

Druhé město - 2009
ISBN: 978-80-7227-281-5

Druhé město (2009) 978-80-7227-281-5 292

Příběh nového románu Jiřího Kratochvila se odehrává především v první polovině padesátých let v Brně. Hlavní postavou je brněnský architekt, Kamil Modráček, svou orientací blízký funkcionalismu, ale přinucený v první polovině padesátých let stavět socialistické bytovky. Román je navíc taky jakous exkurzí do brněnské architektury. Název Slib je narážkou na novelu F. Dürrenmatta, kde se nepodaří naplnit slavnostní slib, vlastně taky přísahu, a vše dopadne zcela nečekaně. (Založil/a: s-reader)

vladislaus
  22. 4. 2015, 10:53
Nelíbil se mi závěr, přesto je ale můj dojem z knihy dobrý. Od Kratochvila jsem ještě nic nečetl, a rozhodl jsem se, že se podívám i na jeho další tvorbu.
s-reader
  9. 6. 2010, 12:00
Daleko významnější inspirací než novela F. Dürrenmatta byla pro Kratochvila povídka Vladimíra Nabokova Mluvíme rusky (případně Zde mluvíme rusky). Dalo mi dost velkou práci, než jsem zmíněnou povídku objevil, chvíli jsem Kratochvila podezříval z mystifikace, které je mimochodem pro něj příznačná.
Hledající
  24. 6. 2011, 13:57
Mám rád autory, kteří dokáží psát zajímavě či neotřele z města, které je jim nějak blízké..a právě brněnský "příběh z podzemí" je opravdu vynikající, chvílemi mi běhal mráz po zádech, doporučuji.