Jak kráčel čas naším krajem II

Jak kráčel čas naším krajem II Originální název: Jak kráčel čas naším krajem II
Poprvé vydáno celosvětově: 2013

Tribun - 2013
ISBN: 978-80-263-0547-7

Tribun (2013) 978-80-263-0547-7 134

Útlá knížečka, kterou máte v rukou, je malým nahlédnutím do historie kraje kolem Rouchovan za posledních 300 let. Velmi stručně zachycuje některé události, které ovlivňovaly život zdejších obyvatel. Ti jen zřídka prožívali šťastná období. Často je postihovala různá nevítaná nařízení vládců, útrapy nemocí, nepřízně počasí, pohromy a časté války. Všechny události dávných časů bývají zapomenuty. Jen díky sporým zápisům dávných kronikářů nám před očima vyvstávají někdejší lidská dramata. Tato publikace si nejvíc všímá dějinných událostí a oby čejného života lidí za posledních sto let. Třebaže se nám tato doba zdá jako nedávná, byla velmi složitá, od dnešní odlišná a nám už dnes vzdálená. Vidíme, jak se promítala do po hnutých osudů čle nů jedné selské rodiny ze Šemíkovic. Jedná se o životní příběhy devíti dětí Františka a Marie Severinových, které vyrůstaly začátkem dvacátého století společně se svým vrstevníkem, pozdějším slavným básníkem Vítězslavem Nezvalem. Jedna z dcer byla jeho dětskou láskou. Té ještě ve svém pozdním díle věnoval své vzpomínky. Děj zachycuje nejen rodinné události, ale i objevy a šíření různých tehdejších průmyslových vymožeností a kulturní i vyjímečné události Šemíkovic a Rouchovan, jak je přinášela doba. Ze všech vyprávění svých pohnutých osudů, které mi za svého života moji příbuzní poskytli, vyvstává otázka, zda si za svůj dramaticky prožitý život může každý sám, nebo je mu předurčen? (Založil/a: Jamesová)

Milada Horáková Milada Horáková
*20.12.1935