Registrovat
Přihlášení
nebo
Ztracené heslo?
Na úvodní stránku Na úvodní stránku
Československá bibliografická databáze
Registrovat

Domy na Starém Městě pražském I.

0%
0 0
Hodnotit lze až po přihlášení
Zavřít Chcete knihu okomentovat, hodnotit či ji uložit do svého knižního seznamu? Začnete zde

Domy na Starém Městě pražském I. Originální název: Domy na Starém Městě pražském I.
Poprvé vydáno celosvětově: 2006

Nejnovější vydání:
Nakladatelství Lidové noviny - 2006
ISBN: 80-7106-810-1
Počet stránek: 336
Sdílet
  Facebook   Twitter   Zobrazit adresu   Poslat e-mailem
Kde kniha žije?
v oblíbených 0x v oblíbených
v přečtených 0x v přečtených
v knihovně 0x v knihovně
k přečtení 0x k přečtení
právě čte 0x právě čte
si přeje 0x si přeje
Skrýt  

Všechny obaly

Skrýt  

Všechna vydání knihy

Nakladatelství (rok) ISBN Počet stránek Poznámka
Nakladatelství Lidové noviny (2006) 80-7106-810-1 336

Pan A. Rymarev si vytkl za cíl odhalovat tajemství skrytých významů výzdoby fasád, nad kterými mnoho lidí jen mávne rukou, protože si nedokáží představit, že by např. řada maskaronů na eklektické fasádě mohla mít podoby konkrétních osob, řekněme majitele domu a jeho rodiny, manželky a dcer sochaře apod. S trpělivostí pilné včelky prohlíží pan Rymarev v knihovnách desítky ročníků starých odborných a oborových časopisů, knih, spolkových brožur a dalších tištěných textů, aby vyhledal údaje, které mu později pomohou při odkrývání dávno zapomenutých souvislostí (autorů, zhotovitelů, stavebníků). Velkou oporou pro zdar jeho práce bylo nalezení spolupracovníka, Petra Šámala, profesí archiváře.

S ukázkou své práce oslovil A. Rymarev několik nakladatelů a uspěl u Nakladatelství Lidové noviny, které v posledních letech úspěšně vydává populárně naučné vícedílné pragensie či neotřelé vlastivědné průvodce. První svazek řady Domy na Starém Městě pražském, který vyšel těsně před vánocemi 2006, zahrnuje podrobnou prohlídku ulic Havelského Města a jeho okolí.

Netradičnost tohoto průvodce tkví ve snaze nalézt doslova epický obsah – příběh - ke každému výzdobnému prvku fasády na rozdíl od tradičních kunsthistorických publikací, které spíše lyricky popisují tvaroslovnou formu výzdoby. S překvapením se dozvídáme řadu souvislostí, které jsou v knize i podrobně obrazově doloženy, např. komu patří různé alfabetické iniciály umně vpletené do dekorativního mřížoví nebo vyvedené ve štuku, jak mnoho stylizovaná plastická znázornění ve štítu, v parapetních výplních apod. napovídají o povolání původního majitele domu. Velká pozornost je věnována i tradičnímu ikonografickému vysvětlení sochařských a malovaných prvků fasád s výjevy z křest’anské i antické mytologie, vysvětlení alegorických významů i upozornění na zcela světské prvky obchodního charakteru (výkladce, vývěsní štíty).

Dílo P. Šámala a A. Rymareva je mimořádným průvodcem svého druhu, který zde doposud nemá obdoby. Jeho podstatou je až dětsky zvědavé, ale nikoliv naivní okukování fasád historických domů, na jehož základě si autoři kladou celou řadu zvídavých otázek, které však s tvrdošíjnou pílí a trpělivostí dokáží nakonec zodpovědět. O výsledky svého hledání a pátrání se nyní s námi podělili. A bylo skutečně o co!

Kniha o 336 stranách, bohatě ilustrovaná barevnými snímky, vybavená jmenným rejstříkem a rejstříkem čísel popisných je v prodeji ve všech velkých knihkupectvích.
(zdroj: http://www.databazeknih.cz/knihy/domy-na-starem-meste-prazskem-i-23698) (Založil/a: Jamesová)

(více)  

KomentářeNové komentáře můžete vkládat po přihlášení | Nemáte zde účet? - Rychlá registrace