Osm smrtelných hříchů civilizace

Originální název: Die acht Todsunden der zivilisierten Menschheit

Leda - 2014
ISBN: 978-80-7335-239-4

Leda (2014) 978-80-7335-239-4 139

Dnes už klasická knížka laureáta Nobelovy ceny Konrada Lorenze výstižně vyslovuje varovné i velmi inspirativní poselství. Srovnáním s živočišnými společenstvími dokládá, v čem je dnešní civilizace škodlivá, když popírá geneticky dané potřeby člověka. Lidský živočich nejen závisí na přírodě, jejíž masivní likvidace podlamuje jeho biologickou schopnost přežití, ale potřebuje žít v pospolitosti vyznávající kulturní, hodnotové normy, bez nichž rovněž hyne. Ztráta estetické vnímavosti, extrémní individualismus a konzumní životní styl v anonymních megakonglomeracích mají za následek rozpad rodinné i společenské soudržnosti a v konečném důsledku osamělost. Pro život na izolovaném ostrově však člověk není uzpůsoben.

Lorenzova nedoktrinářská ekologie je velmi aktuální.
zdroj: www.kosmas.cz (Založil/a: Ariko)

Tardis
  1. 9. 2016, 16:10
Začínám mít takový dojem, že většina knih má výborný začátek, v půlce začíná pokulhávat a konec se čte jen s vypětím všech sil, jak je nepovedený nebo nezáživný nebo zbytečný. Tato kniha byla neobvykle dobrá na začátku, obsahovala mnoho zajímavých myšlenek, ale ke konci autor zabíhá do takových podrobných a nepříliš důvěryhodných tvrzení a teorií, že jsem četla jen z povinnosti. A taková to mohla být dobrá publikace. Přesto každému vřele doporučuji k přečtení minimálně prvních 80 stran. Tématika mi trochu připomíná Éru prázdnoty od Lipovetskyho.

Citace:
Všeobecně je člověk trvale provázen úzkostí a spěchem. Odmítá se přitom na chvíli zastavit a v samotě se zamyslet sám nad sebou. Obava může být zapříčiněna strachem z možné děsivé reflexe.

2) Natěsnáni lidských mas v moderních velkoměstech nese určitě velký díl viny na tom, že ve fantasmagorii lidských podob, jak se věčně mění, překrývají a mizí, už nedokážeme spatřit tvář bližního. Naše láska k bližnímu se v masách bližních, kteří jsou příliš blízko, rozplyne beze stopy. Kdo chce ještě vůbec projevovat srdečný a vřelý cit k lidem, musí se soustředit na malý počet přátel, neboť nejsme utvářeni tak, abychom mohli milovat všechny lidi, jakkoli je takový požadavek správný a etický.
Musíme si tedy vybírat, to znamená, že si musíme vůči některým jiným lidem, kteří by si právě tak zasloužili naše přátelství, udržovat odstup.