Čínský lid v boji za svobodu

Čínský lid v boji za svobodu Originální název: Čínský lid v boji za svobodu
Poprvé vydáno celosvětově: 1949

Naše vojsko - 1949

Naše vojsko (1949) 217

Kniha, vzniklá důkladným přepracováním a rozšířením autorovy slovenské brožury, pokouší se o shrnutí nejdůležitějších faktů nesmírného revolučního procesu, probíhajícího v Číně. Zjišťování i nejzákladnějších dat, míst, příčin a pohnutek událostí naráží při dočasném nedostatku pramenů na nepřekonatelné obtíže. Tím větší zásluha náleží dílu, jež vnáší světlo do spletitých otázek. Podává histor. perspektivu, postupující od obecných předpokladů k samému jádru dějů. Ukazuje na souvislost s Velkou říjn. revolucí, sleduje vývoj komunist. strany v Číně, příčiny neúspěchu první národ. a demokrat. revoluce, rozvoj sovětských oblastí, rozklad Kuomintangu, vítězství demokrat. armád a končí úvahou o dosahu čínských událostí a prognosou. "Více než miliarda lidí dostala se do pohybu a není na světě síly, která by ji zastavila ... Není pochyby, že jejich osvobození bude znamenat i nový rozvoj tvůrčích sil a že do světové kultury vnikne nový mocný příliv nových sil idejí, námětů a tvarů, celé ono životní bohatství, dřímající v masách dosud utištěného lidu.
zdroj: www.databazeknih.cz (Založil/a: Ariko)