Boží koně ze Sidi Moumen

Boží koně ze Sidi Moumen

Práh - 2014
ISBN: 978-80-7252-536-2

Práh (2014) 978-80-7252-536-2 152

16. května 2003 způsobilo čtrnáct sebevražedných atentátníků sérii výbuchů v Casablance. Útočníci pocházeli ze slumů v Sidi Moumen, chudinského předměstí na okraji skládky, jehož živořící obyvatelé sotva kdy vkročili do blízkého kosmopolitního města. Druhý román Mahi Binebineho vypráví o čtyřech kamarádech z dětství, kteří vyrostli v Sidi Moumen. Sleduje, jak ve všudypřítomné chudobě a násilí učiní životní rozhodnutí vedoucí k roli islamistických mučedníků. Boží koně, vyprávěné perspektivou jednoho ze zemřelých útočníků, vykreslují nevinnost dětství a přátelství, ale i potíže, kterým chlapci musí čelit s pramalou šancí na lepší život. Binebine zkoumá problematiku fundamentalismu a terorismu se soucitem a vyvolává ve čtenáři empatii k těm chlapcům, kteří věří, že nemají jinou možnost než vydat se nabízenou cestou. (Založil/a: dadlinka)

Myrddin33
  28. 10. 2014, 18:33
Obsahuje spoiler spoiler Těžko se tato kniha hodnotí. Jedná se o zpracování skutečné události a proto je myslím nesmírně těžké kliknout na nějaké hodnocení. Proto snad ostatní budou vědět lépe, jak se hodnotí podobná kniha (a z jakého úhlu).
Je to velmi depresivní a špatné, protože ta kniha v podstatě ukazuje realitu, která nemusí být otázkou jedné události, jež se přihodila v roce 2003, ale může se dít opakovaně (jen v Maroku útok v roce 2007 neúspěšný na stejném místě, a úspěšný útok v Marrákeši v roce 2011). Čtenář je jistě zaražen tou bezprostřední blízkostí smrti u chlapců, ale to jejich vnímání té přítomné smrti a vraždy je naprosto nepochopitelné. V popisku knihy je psáno, že "vyvolává ve čtenáři empatii k těm chlapcům". Nu, asi jsem jiný čtenář, protože ve mě ji rozhodně nevyvolal, spíše naopak nejsem schopen pochopit jejich počínání, nedostatek vlastního uvažování a spoustu dalšího. Vše je pravděpodobně dáno poměry, ve kterých vyrůstají (žádná škola, minimální výchova,...).
Kniha tedy podněcuje k zamyšlení, co se dá dělat proti podobným příběhům? Vždy je problémem, když ovládají fanatici lidi a nemají s tím ani tolik práce, jedná-li se o jednoduché lidi, které lze snadno zmanipulovat. I v příběhu vidíme, že vše odnesou "pěšáci" a vůdci ve skrytu pozorují své zločiny. Ale je vůbec možné zabránit tomu, aby ti pěšáci existovali?
Z knihy nemám moc dobré pocity, protože po důkladném zvážení všech okolností a otázek k ní se vztahujících mi stále přichází na mysl odpověď, že těmto událostem v současném světě nelze zabránit a to je nesmírně frustrující.
Honzissis
  1. 4. 2015, 22:58
Pro mě skvěle napsané četlo se jedním dechem. Čtenář se zde dostane do pozice teroristy a může konečně zhodnotit situaci, která je neustále omílána médii i z druhého pohledu barikády... Pro mnoho lidí nepochopitelný čin, který kniha nastíní i v jiných barvách než jen černé a bílé. Však posuďte sami a srovnejte váš život s "hrdiny" tohoto románu. Verdikt 100%.