Vypravěčka

Poprvé vydáno celosvětově: 2013

Ikar - 2014
ISBN: 978-80-249-2607-0

Ikar (2014) 978-80-249-2607-0 512

Sage pochází z rodiny s židovskými kořeny a její babička přežila holocaust. Ona sama se snaží vyrovnat s jiným traumatem – se smrtí matky. Na skupinové terapii se seznamuje s devadesátníkem Josefem Weberem. Při jednom z jejich rozhovorů ji tento muž, kterého si všichni v jeho okolí váží a mají ho rádi, požádá, aby mu pomohla spáchat sebevraždu. Tíží ho svědomí, přirozenou smrtí se mu však zemřít nedaří. Aby Sage přesvědčil, vzpomíná na své působení v SS i koncentračních táborech. Po dlouhém zvažování Sage kontaktuje úřad pro vyšetřování nacistických zločinů a podaří se jí přesvědčit babičku, aby jí i ona vyprávěla o svém mládí. Zděšeně naslouchá, co všechno zažila v polském ghettu, v Osvětimi i později na útěku. Je možné, že se s Josefem Weberem setkala a může ho usvědčit? A kdyby Sage vyhověla přání starého muže – byla by to vražda, nebo vykonání spravedlnosti na tyranovi? Kontroverzní brilantní román o vině a trestu americké bestselleristky Jodi Picoultové. (Založil/a: dadlinka)

Introvert
  1. 6. 2015, 19:24
Podle všech recenzí a diskusí, které se o Vypravěčce rozvinuly, jsem měla zato, že holocaust je ústředním tématem této knihy. Tvoří základ příběhu, který však řeší jiné otázky. Otázky principu viny a odpuštění, morálního práva na něj a samozřejmě pokládá otázku, kdo takové odpuštění má právo poskytnout. Na knize a způsobu vyprávění příběhu je znát, že si autorka ony otázky klade a její snaha dobrat se pravdy vyznívá poctivě.
Přesto přese všechno jsem při četbě měla pocit, že některé popisy děje, bohužel právě ty Osvětimské, obsahují prvky až mírně zromantizované. SPOILER: těžko si totiž po vší holocaustové literatuře, kterou jsem četla, dokážu představit hauptscharführera, který tolik lpí na jedné z vězeňkyň z důvodu, že chce znát pokračování příběhu, který ona píše...
Peetuliska
  15. 5. 2015, 19:55
Žijete si svůj poklidný život v pěkárně, stýkáte se se svým ženatým milencem a snažíte se každý den nějak přežít. Tak by se dal charakterizovat den Sage, než do jejího života vstoupí Josef, který se jí svěří se svým tajemstvím a se svým netradičním přáním. Kapitoly jsou rozděleny podle toho kdo je vypráví, takže Josef, Sage a další. Pro většinu lidí je asi nejzajímavější část, kterou vypráví Minka a která zažila hrůzu nacistického období a Osvětim. Neříkám, že i mě tato pasáž nezaujala, ale spíše jsem čekala, že kniha bude vyprávěna z Josefova pohledu, jako toho zlého. Opravdu jsem se snažila být ke knize kritická, protože jsem ze všech stran slyšela jen chválu, ale ano, když vezmu v potaz, že je to beletrie, kdy všechny fakta nemusí být pravdivá a místy je to ala červená knihovna, tak ta kniha je opravdu dobře napsaná a poutavě se čte. Doporučuji
togaf
  13. 11. 2014, 15:47
Picoultová se nesnaží primárně napsat příběh z koncentráku, Osvětim je pro ni "jen" jedna část života, významná část, která ovlivňuje i další generace, ale Vypravěčka není a nemá být románem o genocidě. Propojení různých příběhů je psobivé a moc se mi líbil motiv pečení chleba. Minky otec byl pekař, její románové postavy jsou také pekaři, Sage pečení miluje. Pečivo spojuje Sage a Josefa. Bez chleba by nebylo románu Vypravěčka.
Morsie
  23. 9. 2014, 16:31
Já věděla, že Vypravěčka bude sousto. No že takové, to mě ani ve snu nenapadlo. Je to hluboké, je to dojemné a především to pokládá otázky, na které se dá stěží odpovědět. Vypravěčka je kniha, na kterou se jen tak nezapomíná, která se uhnízdí ve vašem srdci a donutí vás nad svým obsahem ještě dlouho přemýšlet. Není to oddechové čtení, je to čtení pro ty, co si chtějí knihu pamatovat, kteří chtějí, aby jim pár napsaných slov navždy změnilo pohled na svět. No, Vypravěčka je těžší kalibr, ale o to víc stojí za přečtení. Nemůžu říct, že jsem si to užila - takové věci se neužívají - ale bylo mi potěšením!
Rutsuka
  9. 8. 2016, 21:58
Jsem moc ráda, že jsem se do Vypravěčky konečně pustila a opravdu se mi to líbilo, i když pár minusů se samořejmě taky našlo (upíří příběh, shoda náhod, že bydlí kousek od sebe...). Historická linka se mi líbila tak nějak celkově, popis dětství a mládí hlavních hrdinů, života ve válečném Polsku a i následného přežívání v koncentráku. Konec jsem tušila poměrně dlouho, ale i tak mě bavil . Za mě je to povedený román, který můžu s klidným srdcem doporučit.
achilles
  28. 2. 2015, 10:06
Tak nevím. Asi jsem se opět moc těšil. Nic moc. Čekal jsem více toho, co bylo proklamováno v úvodu-tedy dialog Sage s Josefem. Toho bylo pramálo. Podstatnou část knihy vyplnilo vyprávění její babičky Minky, bohužel o tématu, který je všeobecně znám a literárně to nebylo nijak zvlášť povedené. K tomu se přidaly opět milostné stavy, které tam byly naplácnuté jak modelína. Kupodivu se mi nejvíce líbilo, ačkoliv to asi nemělo být ústředním tématem knihy, její pekařské kulinářství. S velkým citem je popisováno toto řemeslo a to tomuto dílu pomohlo.
Pett
  17. 10. 2014, 21:50
Co k tomu říct? Snad poprvé se mi nechce vůbec knihu hodnotit... ale i tak se pokusím...
Téma je to nadmíru náročné, s tím určitě souhlasím...jenže... pokud tedy číst o něčem takovém, obešla bych se bez těch klišoidních věcí okolo, které mě tolik rušily... má mě rád, nemá mě rád... milostné trojúhelníky, čtyřúhelníky či osmiúhelníky... měla jsem chtě nechtě pocit, že chvíli čtu naivní ženský román, pak zamilovanou upířinu a posléze zase něco málo z kuchařky... jen ať je tam toho co nejvíc, ať si každý vybere....
A tím vším se prolínalo tak vážné téma jako smrt a holocaust.... mimochodem z toho všeho nejpůsobivější... pokud to byl účel, tak se u mé maličkosti bohužel minul účinkem a emoce se nekonaly žádné... možná jsem na toto téma "zdeformovaná" Laskavými bohyněmi- doporučuji k přečtení všema deseti... a vyjmenovala bych dalších pár, které mě totálně rozcupovaly na kousíčky.... a to jsem rozhodně nečetla s předsudky porovnání s tím či oním... ale prostě pokud takové těžké téma, tak bez té naivní a ploché povrchnosti okolo...
estrellita
  3. 2. 2015, 18:12
Nemohla jsem se od čtení odtrhnout, výborná kniha! Moje oblíbené téma, které je dle mého velmi zdařile zpracované..Dávám pět hvězdiček*****
Daniel_852
  28. 9. 2016, 13:06
Je to pěkná kniha, autorka má talent. Stále jsem si kladl otázky, na které se dá jen s těží odpovědět...
Miriam
  18. 1. 2015, 14:26
Silný příběh, otázka viny a trestu. Dá se vůbec odpustit? Život je volba. Záleží na nás jakým směrem se vydáme a jaká rozhodnutí uděláme. Jsme odpovědní za své činy a pak s těmi případnými následky musíme žít..
Jana Edita
  26. 4. 2016, 21:16
Po pravdě řečeno jsem dost zklamaná. Všechny další knihy o holokaustu, které jsem zatím četla, se mi zdály lepší než tato. Autorce nelze upřít originalitu, ten důraz na otázku viny a trestu, i pasáže přímo z koncentráku jsou napsané docela obstojně, "čtivě". Přesto se mi zdá, že text stylisticky značně pokulhává (což, jak soudím, není jen chyba v překladu) a je zbytečně dlouhý. Vzpomínám na Zlodějku knih, i ta se mi zdá (podobně jako Vypravěčka) až příliš přeceňovaná.
Evina Kalousová
  1. 2. 2016, 19:21
Knížka, na kterou se nezapomíná. Je tedy pravda, že vyprávění o Osvětimi jsem čekala drsnější, ale naopak takhle se mi to také líbilo.
LenkaZ
  6. 8. 2016, 17:17
Tak zaprvé - nedoporučuji číst knihu v dopravních prostředcích, musíte pak koukat z okýnka a předstírat, že to nejsou slzy, že Vám jen něco spadlo do oka. A za druhé - pokud máte děti (já ano), některé pasáže jsou vážně o to náročnější.
Jinak je kniha opravdu strhující, nepustí Vás a nenechá vydechnout ani když zrovna nečtete, zároveň úžasná a určitě doporučuji k přečtení.
Illaa
  6. 9. 2015, 22:45
Mě v knize bavila pouze pasáž s vyprávěním babičky Sage o utrpení v Osvětimi. Zbytek mi bohužel přišel jako velká zplácanina. Taková shoda náhod se může stát jen v knize. A už vůbec nemluvím o tom dramatickém rozuzlení. Části s pohádkovým příběhem o upírovi bych úplně vypustila. Za mě bohužel nic moc.
Margret
  26. 12. 2014, 22:21
"Láska. Nenávist. Válka. Naděje. Když člověk něco takového prožije, je mu jasné, že neexistují slova, která by to dokázala alespoň přibližně popsat. A i kdybych to udělala, ostatní nemohou nikdy porozumět." Jodi Picoult to udělala a dokázala. Život není jen válka, jen nenávist nebo jen láska, proto se mi líbí, že v knize je obsažen celý "život", ne jen uhlazená telenovela nebo jen popsány hrůzy koncentračního tábora, ale všechno, co prostupuje lidským příběhem. Knihu jsem musela číst na etapy, tak silně na mě působila. Děkuji.
Lucielle
  31. 10. 2016, 21:27
Knizka me chytla hned v uvodu a nejak jsem se od ni nemohla odlepit, za dva vecery byla prectena. Tema genocidy a koncentracnich taboru, ktere se prolinalo s zivotem mlade pekarky zijici v Americe, bylo hodne zvlastne zpracovane a musim rict, ze pri cteni pasaze o tom, jak se vyvijel zivot babicky Minky a jak byla nasledne se svou kamaradkou v Osvetimi, jsem ani nedychala hruzou. Jak lidi lidem tohle mohli delat? Josefa jsem mela rada a zaroven nenavidela, v tomhle jsem mela velky rozpor po celou dobu cteni. Zaver knihy nastesti ten rozpor ukoncil. Bratr Josefa, i presto, na cem vsem se podilel, i kdyz mozna ne dobrovolne, mel me vetsi sympatie.
Josephine
  10. 6. 2016, 8:35
Jsem v rozpacích, jak hodnotit - knihu jsem přečetla v rámci možností "jedním dechem", přesto z ní však nejsem stoprocentně nadšená. Mám trochu pocit, jakoby se autorka snažila do knihy dostat co nejvíce témat a udělat ji co nejvíce zajímavou. Toto mě odrazuje od dalších knížek autorky..
HDosoudilová
  13. 3. 2016, 10:49
Četla jsem už hodně knih na toto téma, Vyprávěčka mě ale fakt dostala. Posledních dvě stě stran jsem přečetla jedním dechem. Četla se skvěle a určitě se k ní ještě vrátím. Ale ten konec jsem fakt nečekala. Klobouk dolů před autorkou!
Makyyy
  27. 2. 2016, 23:45
Knihu jsem si vybrala jako darek a nelituji.Cteni o holocaustu jsem se podvedome branila,ale prestoze je jeho liceni v knize venovana cca cvrtina,je vypraveni podano poutave a lidsky.Zaver trosku prekvapivy;ale na druhou stranu jsem rada,ze to dopadlo takto.Moc hezka a ctiva kniha.Autorka je proste VYPRAVECKA a rada si od ni prectu i jine dilo :-).
Daniel Janko
  28. 6. 2015, 12:35
Cte se to jednim dechem. Malo ktera kniha nema prakticky zana hlucha mista.
Je to uplne jiny pohled na holokaust. Za me plny pocet. Doporucuji kazdemu k precteni, uz jen proto ze kniha ma sve kouzlo v podobe uplne noveho pohledu v pribehu.
Snad nic neprozradim ale nejsilnejsi myslenka byla ze "odpoustime sami kvuli nam" neb nas to dokaze uzirat.
onde
  11. 6. 2015, 9:40
Od této autorky jsem dosud nic nečetl a od knihy jsem vůbec nic neočekával. Možná to tak bylo dobře, protože kniha mě absolutně pohltila a jez stěží jsem se od ní odtrhával. Doslova jsem hltal každou stránku, každé slovo. Po delší době kniha, která mi chtěla něco sdělit, a která mě nutila trochu přemýšlet. 5 hvězdiček je naprosto zasloužených.
Klárenzí Šimáková
  8. 4. 2015, 17:34
Jodi nezklamala. Příběh mě oslovil svou originalitou. Hlavní hrdinka mi přišla zajímavá a svou netradiční osobností si mě získala. Příběh je barevný, zajímavě propletený a nečekaně zakončený. Akorát když babička skončila své osvětimské vyprávění, malinko sem se u jedné části nudila, proto jedna hvězda dolů. Ale rozhodně doporučuji a ke knize se po čase vrátím ;)
JaneTheUnknow
  9. 8. 2016, 10:37
Kniha mně zaujala od samého začátku a donutila oželet nejednu noční hodinu. Spisovatelka dokázala krásně a citlivě propojit krutou minulost s lidskou oddaností, láskou a fantazií.
danyni
  6. 8. 2016, 19:06
Krásný, smutný příběh, hodně poutavě napsaný. Mám ráda vyprávění z této doby a knížka se mi moc líbila. Závěr byl nečekaný, i když se bohužel dal odhalit trošku dříve.
Monika Prudičová
  27. 7. 2016, 10:49
Této knížce nemám co vytknout... přečetla jsem ji během chvíle a knihovnu začínají plnit další knížky od této autorky... Velmi podařená knížka... Stále mě udržovala v napětí a ani na chvíli jsem nepřemýšlela nad tím, že bych od čtení odešla... Vtáhla mě do děje a bylo to zajímavé od prvních řádku až po ten poslední...
junors
  4. 7. 2016, 8:19
Kniha sice nepatří mezi mé top, ale velmi mne zaujala. Příběh má hloubku a konec není tak očekávaný - alespoň co se týče Josefa. Nejvíce jsem však byla začtená do příběhu Minky, která zažila nacisty.
Po dočtení ve mne kniha zanechala více pocitů, což od dobré knihy očekávám. Jak z díla vyplývá, život je volba..
brabcidlo
  27. 4. 2016, 15:27
S hodnocením knihy mám trochu problém. Kniha je velmi čtivá. Nejzajímavější mi přijdou ty pasáže, ve kterých rozmlouvá Sage s Josefem, ty, které řeší otázku viny a odpuštění, morální odpovědnosti. Tady jsem měla pocit, že mi je nabízen jiný úhel pohledu na tematiku holocaustu, něco neotřelého. Naopak vyprávění Minky ve mně neustále vyvolávalo pocit, že tohle už tu bylo. I když samozřejmě člověku vždy při čtení příběhu odehrávajícího se v Osvětimi vstávají vlasy hrůzou na hlavě. Ovšem nejslabší mi přišly Saginy milostné pletky, které byly navíc - zbytečné, plné klišé. Celkem čtyři hvězdičky do hodnocení, ale jedna celá je za Sagino pekařské umění a mé podrážděné chuťové buňky.
emve
  23. 2. 2016, 20:37
Výborná kniha o tom, že nic není černobílé, že v každém z nás je dobro i zlo, že kdokoliv je v různých situacích schopen nejrůznějších věcí. Než se trošku rozepíšu, určitě doporučuji přečíst! :-)
Místy byla kniha doslova strhující a měla jsem problém ji odložit, některé části mi přišly slabší - proto dávám "jen"4 hvězdy. Plný počet bych ale bez váhání připsala pasáži, kdy babička vypráví svůj příběh - ten by mohl být samostatným a výborným románem. Plusové body dávám za změny vypravěčů v různých fázích, což přidalo příběhu další rozměr. Přestože mě nejdříve trochu zarazilo proplétání více příběhů, na konci se spojily a všechny dohromady složily opravdu zajímavou skládanku. A konec? Nebudu zastírat, že tohle jsem rozhodně nečekala a přidává to knize ještě něco navíc. Přečtěte si sami. :-)
jarmus
  2. 1. 2016, 22:37
Ač se kniha četla dobře, postupem času jsem měla pocit, že čtu spíše nějaký romantický příběh. Nevím, zda by se to mohlo stát, ale na tuto knihu mi příběh z Osvětimi přišel až moc jednoduchý a nemožný. O historce, která byla tím vším středem a která zachránila jeden život nemluvě.
Asi jsem měla moc velká očekávání, nicméně kniha není nejhorší.
Amelia
  26. 11. 2015, 14:56
Knihu jsem přečetla před dvěma dny a doteď ji nemohu "rozdýchat". Dvakrát jsem se během čtení rozbrečela tak, že to nešlo zastavit. Poprvé, když starý nacista vzpomínal na své působení v SS a koncentračním táboře. Podruhé, když začala Minka vyprávět svůj příběh. Tyto dvě pasáže mi dělaly velký problém knihu dočíst. Několikrát jsem si říkala, že nemám zapotřebí takové věci číst, ale nakonec jsme se tím přes slzy nějak prokousala. Je to velmi silná kniha. Navíc skvěle napsaná, čtivá a poutavá. Nejen ty pasáže o všech těch zvěrstvech, ale celkově má kniha hlubší podtext. Všechny ty otázky ohledně viny, neviny, odpuštění, právu na něj, právo na smrt, na život. Vystřídaly se u mne všechny možné emoce. Někomu se mohou pasáže o upírech zdát příliš romantické, postava Minky příliš naivní, ale mě to tak vyhovovalo. Svým způsobem to zjemňovalo a odlechčovalo ty popisované hrůzy. Moc se mi líbilo jak autorka celou tématiku pojala. I přes všechno to utrpení, které jsem prožívala jako mé vlastní, je to nádherná knížka, která rozdhoně stojí za to přečíst.
Kriss.s
  17. 8. 2015, 21:08
Dle recenzí a velkého ohlasu ohledně knihy jsem čekala něco více. Nebyla to špatná kniha, i když jsem si myslela, že primárně půjde o trochu něco jiného. Četla se jednoduše, rychle, ale nezanechala ve mně žádný zvláštní pocit. Téma holocaustu mi zde přišlo zpracované, tak nějak jednoduše, nezajímavě, jiné knihy dokázaly tuto dobu popsat o dost autentičtěji. Ovšem moc se mi líbilo, jak zde bylo popsané pekařství, tak detailně a pozorně, že jsem místy měla pocit, že sama ono pečivo ochutnávám a vím, jak chutná a voní :)
Alenita
  4. 5. 2015, 14:21
Dlouho jsem se k této knize odhodlávala, věděla jsem, že to nebdue nic "příjemného". Prvních 30 stran jsem se nemohla začíst, zbytek knihy jsem se nemohla odrthnout. Strhující příběh, nad kterým přemýšlím občas i dva měsíce po přečtení knihy.
MishaM
  1. 2. 2015, 20:12
Trošičku klasická "Amerika",ale jinak naprosto úžasně napsaný tragický příběh. Silný zážitek,slza úkápla. Za mne plný počet!
bazi
  30. 11. 2014, 20:43
Skvěle napsána kniha. Zanechala ve mne opravdu moc. Každý by si ji měl přečíst a zjistil by, že ikdyž si myslíme, že někdy nevíme kudy kam, že je to zlomek toho, co museli prožít vsichni ti lidé v koncentrakach.