Stručná historie mého života

Dokořán - 2014
ISBN: 978-80-257-1179-8

Dokořán (2014) 978-80-257-1179-8 144

Anotace:
Proslulý fyzik Stephen Hawking je autorem řady publikací, v nichž laickému čtenáři zprostředkoval řadu mimořádně náročných problémů moderní fyziky. Patrně nejslavnější z nich je Stručná historie času. Ve své nejnovější knize tentokrát nerekapituluje vývoj vesmíru, ale svůj vlastní život – odtud i název Stručná historie mého života. S humorem čtenáře seznamuje se svým dětstvím, studiem, osobním a rodinným životem, s průběhem své nemoci i s vědeckou kariérou. Jeho vyprávění doprovází množství raritních fotografií. Kniha dokládá nezlomnou sílu ducha této výjimečné osobnosti.

Stephen Hawking (1942) je patrně nejznámějším vědcem současnosti, nejen ovšem díky převratným idejím, které znamenaly posun ve vývoji fyziky, ale i díky své fascinující vůli, se kterou překonává tělesný handicap a se kterou dokázal napsat řadu významným vědeckých prací i popularizačních knih. Jeho Stručná historie času zůstává vzorem pro všechny, kdo chtějí zprostředkovat náročné a neprůhledné vědecké teorie laickému čtenáři. (Založil/a: Rosie5)

Vero-nica
  26. 7. 2016, 12:35
Kniha Stručná historie mého života je relativně tenká, takže jsem ji přečetla během jedné (přibližně dvouhodinové) cesty autobusem. Jak jsem se již v publikaci Stručná historie času přesvědčila, Hawking píše velmi čtivě a navíc má svůj specifický humor, který je mi velmi blízký a jenž skvěle doplňuje autorův osobitý styl.

Negativně hodnotím pouze relativně časté "odbíhání" profesora Hawkinga do oblasti teoretické fyziky, které je však na druhou stranu pochopitelné a navíc strukturu knihy nijak výrazně nenarušuje.

Stručnou historii života Stephena Hawkinga bych tedy rozhodně doporučila k přečtení nejen skalním fanouškům tohoto cambridgeského fyzika, ale všem, které baví dozvídat se o osudech zajímavých a jedinečných osobností.
ormon
  8. 1. 2015, 12:01
Kniha se čte velmi lehce, vzhledem k počtu stran (139) a mnohým ilustracím není problém ji přečíst za večer jako jednohubku. Nesnaží se působit a ani není odbornou publikací, je to prostě autobiografie nejslavnějšího vědce současnosti. Musím, ale říct, že jsem se během čtení nemohl ubránit srovnání s knihou Richarda Feynmana: To snad nemyslíte vážně pane Faynmane, která je pro mě osobně mnohem poutavější.
I tak jsem rád, že jsem si jeden večer vyhradil pro tuto knihu a přečetl ji a Vám všem, co se zajímáte o životopisy inspirativních lidí, to také doporučuji, už jen z úcty k autorovi.