Moje šílené století

Poprvé vydáno celosvětově: 2009

Academia - 2009
ISBN: 978-80-200-1697-3

Academia (2009) 978-80-200-1697-3 526

Ivan Klíma ve svých pamětech nazval minulé století "šíleným". Učinil v něm zkušenost dvou zhoubných diktatur a byl to úsek dějin, kterému nejsme s to porozumět, stejně jako nerozumíme šílenému člověku. "Je to podivný svět, kde člověk musí odpovídat na otázku, proč ho jako dítě nezavraždili," píše v reakci na skrytou otázku některých, jak je možné, že se jeho rodina vrátila z Terezína živá. A pak je tu další otázka, tentokrát mnohých: Jak to, že demokrat a po sovětské okupaci disident komunistického režimu býval komunistou? I s touto otázkou a mnoha s ní souvisejícími se autor pamětí Moje šílené století rozhodl vypořádat.

vladislaus
  17. 5. 2014, 16:02
Klíma nepatří k mým oblíbeným autorům, jeho díla mi nepřipadají čtivá a zajímavá a totéž platí o těchto jeho pamětech. Do druhého dílu se už nepustím. Je to možná i proto, že o době 1945 - 1968 jsem již přečetl daleko lepší díla.
benny123
  20. 4. 2014, 1:05
Nemůžu dát míně jak pět hvězd. Super knížka, vyprávění o životě v Terezíně a poté v komunistickém Československu. Je to hrozně čtivé a zajímavé. Pro mě jako osobu, která období před rokem 89 nezažila, je to neuvěřitelně přínosná kniha. Hodně mi pomohla zase o trošku víc pochopit, jaký zhruba byl život před r. 89.