Deset hodin na lovu, Zelený paprsek

Deset hodin na lovu, Zelený paprsek

Poprvé vydáno celosvětově: 1882

V povídce Deset hodin na lovu autor líčí, kterak byl pozván na lov do okolí Herissartu poblíž Amiensu a vyjadřuje své přesvědčení, že šlo o jeho první a zároveň poslední účast na takové akci. Nejprve velice břitce popisuje svou amatérskou přípravu a pak posměšně líčí samotný průběh lovu. Popisuje směšné hádky jeho účastníků o to, kdo se trefil a kdo ne, které vyvrcholí dokonce rvačkou a doživotním znepřátelením některých lovců. Jemu samotnému se podařilo trefit pouze klobouk četníka a zaplatit pokutu.
Dílo Zelený paprsek, pojmenované po optickém přírodním jevu (viz dále), se dá považovat za jediný Vernův milostný román. Jeho zápletka spočívá v tom, že mladá skotská dívka Helena Champbellová se odmítá provdat za muže, kterého jí vybrali její strýcové, a to do té doby, než s ním společně uvidí zelený paprsek, který je podle pověstí znamením věrné lásky. Po četných neúspěšných pokusech je jev konečně viditelný, ale mladí hrdinové nacházejí lásku navzájem ve svých očích a nevěnují pozornost obzoru. (Založil/a: rt12)

Jules Verne Jules Verne
*08.02.1828 - †24.03.1905

rt12
  18. 9. 2014, 18:42
Poměrně úsměvné povídky a pro autora dost netypické. První je Zelený paprsek a druhá je Deset hodin na lovu. Ta mě opravdu pobavila. Verne zde potvrzuje můj názor na lovce všeho živého.