Nejste tak chytří, jak si myslíte

Nejste tak chytří, jak si myslíte

Podtitul: Klamou vás média, politici a ze všeho nejvíc vlastní mozek

Originální název: You Are Not So Smart

BizBooks - 2014
ISBN: 978-80-265-0268-5

BizBooks (2014) 978-80-265-0268-5 280

Čím víc se dozvídáme o mozku, tím horší zprávy z toho pro lidskou hrdost plynou. Když se rozhodujete, který mobilní telefon koupit nebo kterému politikovi důvěřovat, a myslíte si, že jsou vaše rozhodnutí racionální, pak máme pro vás dost špatnou zprávu – nejste tak chytří. Naše chování, naše pozornost, paměť i duševní výkon se dají změnit několika slovy, anebo šálkem horkého nápoje. Pokusy s primingem dokázaly, jak křehký nástroj je mozek. Autor knihy Nejste tak chytří, jak si myslíte představuje 48 způsobů, kterými nás může vlastní mozek zmást. Lze je rozdělit do tří hlavních oblastí: kognitivní zkreslení, heuristické a logické klamy. Dozvíte se například, jak funguje: • konfirmační zkreslení • klam texaského ostrostřelce • efekt přihlížejícího • Dunbarovo číslo • věrnost značce • syndrom skupinového myšlení • efekt třetí osoby atp. Doporučujeme knihu všem, co se zajímají o populární psychologii a co by se rádi dozvěděli něco o „zkratkách“, které si náš mozek občas při přemýšlení dělá. S každým novým tématem v této knize uvidíte sami sebe v úplně novém světle. Zjistíte, že jste stejně pomýlení jako my všichni, ale to je v pořádku. Díky tomu jste normální. Netrapte se tím. Přejeme zábavné čtení. (Založil/a: Lucecita)