Hagibor

Hagibor

Torst - 2014
ISBN: 978-80-7215-476-0

Torst (2014) 978-80-7215-476-0 216

Autorka ve své druhé prozaické knize vypráví příběh mladé fotografky Hany, která na počátku sedmdesátých let v panice před hrozbou ústrků ze strany režimu uteče pomocí fingovaného sňatku do Londýna, kde v naprostém osamění prožívá krušné začátky emigrace, zradu partnera a odtrženost od dítěte, které zanechala v péči své matky v Praze. Příběh skládá pohled Haniny matky, jejíž svět se s dcerou míjí se stejným nepochopením, jako se míjel s myšlením manžela, Hanina otce. Dalšími díly skládačky jsou Haniny londýnské zápisky plné nejistot, osamění a zoufalství a krabice fotografií, která je průvodcem Haniným životem. Završením příběhu je složitá cesta dospělé dcery Eriky k neznámé mrtvé matce Haně. Přestože Erika prožila většinu života v sebeobranném zapouzdření, zraňující emoce ji nakonec dostihnou a pomohou alespoň nakročit k pochopení sebe i neznámé matky. (Založil/a: chrispe)

Milena Slavická Milena Slavická
*28.03.1949

teite
  20. 6. 2015, 9:55
Kniha je vyprávěná pohledem tří žen z různých generací jedné rodiny. Střídají se silnější a slabší místa, počáteční vyprávění babičky mi připadá nejzdařilejší, naopak osobnost vnučky se mi poněkud ztrácí v mlze a její část vyprávění na mě působila trochu bezradným dojmem, jako by autorka sama v sobě neměla úplně jasno, jak Eriku uchopit. Celkově je to ale zdařilá kniha a pro mě milé překvapení.