Originální název: Deník kastelána

ISBN: 978-80-7227-353-9

Druhé město (2014) 978-80-7227-353-9 232
Jota (2008) 978-80-7217-575-8 188
Petrov (2000) 80-7227-068-0 193

Deník kastelána vyšel před patnácti lety jako prvotina Jana Bittnera. Dnes lze již říct, že skutečné jméno, k němuž se váží také veleúspěšné humoristické knihy Poslední aristokratka (2012) a Aristokratka ve varu (2013), je Evžen Boček (1966). Zatímco v těchto dvou titulech šlo autorovi především o pobavení čtenáře (Cena Miloslava Švandrlíka za nejvtipnější knihu roku), jeho prvotina je z jiného řečiště, ačkoliv kulisy jsou stejné, tedy zámecké. Deníkový příběh kastelána chytí čtenáře okamžitě. Hrdina knihy se znechucením opustí velkoměsto a zamíří na venkov, aby našel ztracený smysl života a zachránil své manželství. Zámek ho však od počátku zaskočí — odkrývá se jako místo dávných i současných příběhů, dramat a nečekaných setkání. Tajemné síly prosáknou do života celé jeho rodiny. Je lidský rozum dostačující zbraní, nebo jsou věci mezi nebem a zemí, s nimiž je třeba se smířit? Kastelán možná nenajde, co hledá, možná nezíská, co si přeje, a možná nic není, jak si představoval. Pobyt ve zdech mysteriózního zámku mu však odhalí podobu života, o níž dříve neměl nejmenšího tušení.
zdroj: www.kosmas.cz (Založil/a: Ariko)

Evžen Boček Evžen Boček
*06.10.1966

s-reader
  12. 11. 2012, 7:55
Velmi nezralé a nevyvážené dílo. Obsahuje mnoho pozitivních momentů, místa s velkou dynamikou, zábavná i čtivá, ale také odstavce, které by bylo potřeba vyškrtat a od základu předělat. Konec je nedotažený, zůstal tak, jak autorovi vypadlo pero z ruky. Poměrně vysoké hodnocení dávám kvůli potenciálu, který se v knížce skrývá.
Čtec
  2. 2. 2016, 23:25
Musím hned zpočátku říci, že asi nejsem zrovna typický čtenář této knihy. Kdysi dávno jsem totiž celkem pravidelně jezdil na zámek Červená Lhota a znal se s tamním kastelánem (tenkrát se říkalo ředitel), skvělým člověkem. A jelikož jsem zrovna procházel podobnými "existenciálními" stavy jako Evžen Boček, zcela vážně jsem tehdy uvažoval o tom, že "s tím v Praze seknu" a půjdu taky někam na zámek. Je to sice už dost dlouho, co mne to bralo opravdu fest, ale občas i teď se mi ta touha připomene.... A proto jsem rád, že mám Deník kastelána v knihovně. Protože až se ta mrcha utkvělá znovu vynoří, bude mi stačit sáhnout po modré knížce s červenou hvězdou - a budu vyléčený :-)

Podle toho taky berte mé hodnocení, knížka má pro mne prostě jinou hodnotu. A ač obálka (trochu nešikovně, že) napovídá pouze jednu hvězdičku, budu velkorysý a dám čtyři... Dal bych i pět, ale to by musel být autorův způsob psaní trochu konzistentnější. Text působí neurovnaným dojmem, chvilku spisovný, chvilku nespisovný, chvilku knižní, chvilku vulgární. Taky mne napadlo, že je to třeba schválně, aby to celé působilo deníkově, či že je celý text naprosto autentický deník, vydaný bez jakýchkoliv dodatečných úprav. Jenomže jednak si to nemyslím, a i kdyby to tak nakrásně bylo, tak mne to stejně nebere...
chrispe
  18. 1. 2015, 13:28
Co k té knize napsat... tak za prvé - jednou a dost. A dal uz asi budu SPOILERovat. Kastelán Vik na mě působil jak nabubřelej pseudointelektuál. Trochu mi připomíná jednu postavu z mýho života a stejně jako tu jsem ho s počtem stránek začala brát takovýho, jaký je a ne si jen (stejně jako on) myslet něco o prdeli. Ani nevím, co jsem od té knihy čekala, rozhodně ne takovou duchařinu (i když je fakt, že to vzhledem k prostředí dává smysl). Kromě pražáků (vyjma malé Evy) jsem si zalíbila všechny obyvatele zámku, ať už byli jakkoli zvláštní. Děj šel pomalu kupředu a já se přistihla, že přemýšlím, zda je to ještě uvěřitelný. Po smrti Raga na mě kniha dýchla beznaděj a byla jsem (i díky dalším událostem) u čtení už jen smutná. Celkový dojem z knihy nemám špatný, jsou tam dobré nápady a možná by z toho mohl být i dobrý film. Ale něco tomu chybí.
Casey
  3. 4. 2014, 16:20
Knizka celkem dobra a ctiva. Ale taky se vam zda, ze konci.... vlastne ze nekonci, ze nema zadny konec? :-( Divne.
lacertacz
  11. 1. 2016, 23:14
Takový rodokaps pro dospělého kluka-intelektuála. Výborný styl, skvěle rozehrané postavy i partie, ale čím blíž ke konci, tím víc je vidět, jak se autor zadrhl, jak neví, co s nimi dál (nebo jak neumí jít spisovatelsky dál), až se to nesmyslným koncem "v půli věty" úplně zabije. Talent se slabým řemeslem.
sgjoli
  27. 11. 2016, 12:39
Na tuto knihu jsem narazila kdysi zcela náhodou v knihovně a vlastně od ní nic nečekala. A dostalo se mi nakonec zábavného čtení, které jsem nemohla odložit. Trochu jsem se bála té kombinace humorných a mysteriózních prvků, které kniha slibovala, ale ono to nakonec skvěle fungovalo. Skvěle jsem se u toho bavila a rozhodně si tuto knihu ještě někdy zopakuji.
Morreluc
  5. 9. 2015, 22:00
Četla jsem nejdříve Aristokratku a po přečtení komentářů tady jsem si říkala, že Deník kastelána si přečtu spíše proto, že Aristokratka se mi líbila. Co napsat o knize, asi bych se připojila hlavně ke komentářům, že kniha nemá tak nějak konec, prostě to končí jedním dnem,,,,ale celkově se mi líbila, vtipná, smutná, na můj vkus trochu moc vulgárních výrazů, ale po pár stránkách si člověk zvykne a knížka dokáže pohltit, přečetla jsem ji za tři dny a to jsem ji nerada odkládala...zvláštní, ale troufám si doporučit....
evik9
  14. 3. 2016, 15:45
Tato kniha mě opravdu naštvala tím, že skončila. Moc dobře se četla, byla vtipná, někdy napínavá. Ale!!! Neměla konec!
MarieB
  25. 1. 2016, 22:55
Zatím jsem nedočetla, zcela jiný šálek než aristokratka.
Nadpřirozeno jsem nečekala a ačkoliv ho mám ráda, nevím zda knihu dočtu, zatím na mne působí ponuře, odložila jsem ji.
chancha
  21. 1. 2016, 12:59
Kniha se četla dobře, děj plynul velmi hezky, napětí a mystično nechybělo, ale ten konec (nekonec) mě zklamal, proto jen tři hvězdy.
Despr
  19. 6. 2015, 17:42
Jedna z mála mých oblíbených knížek. Mám rád v knihách humor a v téhle je ji dostatek. Ne jednou jsem se u knihy pořádně nasmál. K tomu to mrazivé napětí ve starém zámku, který si tak nějak žije podle sebe. Za me 5 :)
Radůze
  23. 5. 2015, 19:46
Příběh mě doslova vcucnul a já tam s nimi žila... Přestože jsem od autora čekala legraci, tajemné drama mě nezklamalo.
papaJA8
  15. 10. 2014, 10:49
Postupem času se z ní stává má nejoblíbenější kniha. Autor úchvatně spojil denní záznamy, občas napínavé, občas všední a fádní, tak jak plyne život s jemnou dávkou mystična. Perfektní
špička
  13. 11. 2013, 11:48
nenašel by se někdo, kdo by knihu prodal? Můj synovec ji má danou jako povinnou četbu ve škole a bohužel ji nemůžeme sehnat, na skladě nikde není. Zkouším toto jako cestu.
martin113
  8. 1. 2012, 20:31
nemůžu říct, že bych byl zrovna milovníkem knih typu deníku, ale tohle dílo mě opravdu dost zaujalo a po přečtení prvních dvaceti stránek jsem se během chvíle dostal k závěru, přečtěte si taky 5/5