Zimní příběh

Poprvé vydáno celosvětově: 1983

Jota - 2014
ISBN: 978-80-7462-569-5

Jota (2014) 978-80-7462-569-5 767

Mytický příběh z New Yorku odehrávající se v několika časových rovinách o osudové lásce, která trvá navždy.
Jedné zimní noci, na samém počátku 20. století, se pouliční zloděj Peter Lake pokusí vyloupit honosný dům známého novinářského magnáta. Dům však není prázdný – Peter zde najde krásnou dívku jménem Beverly. Peter jejímu kouzlu okamžitě podléhá. Jejich láska však zůstává nenaplněna, protože Beverly záhy umírá na tuberkulózu.
Zoufalý Peter se během jedné z honiček, kterou na něj uspořádají členové bývalého zlodějského gangu, vrhá z Brooklynského mostu do vody. Zdá se, že příběh končí…
Osud však rozhodne jinak. Peter Lake se znovu vynořuje o mnoho desetiletí později, obdařený zvláštními schopnostmi, o kterých zpočátku nemá ani tušení. Zmateně tápe v ulicích New Yorku své vlastní budoucnosti a jen matně si vzpomíná, odkud přichází. Teprve při spatření starého obrazu s Beverly si uvědomí, kým je, a vydává se najít svou lásku i smysl života...
zdroj: www.kosmas.cz (Založil/a: Ariko)

Mark Helprin Mark Helprin
*28.06.1947

janeicka
  7. 3. 2015, 12:25
K Zimnímu příběhu jsem se tradičně dostala skrze filmové zpracování, protože jsem byla nesmírně zvědavá na příběh lásky Beverly a Petera Lakea. Trochu mne zarazilo, že Beverly a Peterovi je věnována jen malá část knihy (první část, která byla podle mého nejlepší). Následně se objevují i další postavy, na které jsem si zprvu nemohla zvyknout a nějak jsem nechápala, co vlastně mají společného s příběhem. Naštěstí se vše později vysvětlilo a našlo svůj pravý řád. Těším se, až si někdy v zimním období tento krásný fantasy příběh, kde pravá láska dokáže dělat zázraky, opět přečtu :-)
Veru.K
  15. 1. 2015, 14:53
Opravdu krásně popsané fantasy do všech možných i nemožných detailů. Pro někoho tato kniha může být "zbytečně zdlouhavá", ale každičké slovo má svůj význam.