Husitská epopej I.

Husitská epopej I.

Podtitul: 1400 - 1415 - Za časů krále Václava IV.

Originální název: Husitská epopej I.
Poprvé vydáno celosvětově: 2014

Moba - 2014
ISBN: 978-80-243-6156-7

Moba (2014) 978-80-243-6156-7 600

Sedmidílná sága vypráví o událostech slavné i pohnuté doby 15. století v Českém království. Historicky věrně popisované události tvoří kulisu čtivého a napínavého příběhu rozvětvené rodiny Prokopů, jejíž příslušníky postaví neúprosný osud proti sobě. První díl se odehrává v letech 1400 až 1415. V té době se rodina Prokopů rozdělí, část se usazuje v Praze, zbytek zůstává v rodných jižních Čechách. Kniha popisuje život na dvoře krále Václava, prostředí pražské univerzity, mládí Jana Žižky, bitvu u Grunwaldu a také počátky reformačního hnutí a upálení Mistra Jana Husa.
zdroj: www.kosmas.cz (Založil/a: Ariko)

Vlastimil Vondruška Vlastimil Vondruška
*09.05.1955

vladislaus
  13. 12. 2015, 14:00
V přemyslovské epopeji, která se mi velmi líbila, se autor věnoval především historickým postavám. V této husitské osudy slavných historických osob tvoří spíše kulisu fiktivní rodiny Prokopů. Tato rodina mi nepřišla zajímavá a sympatická a rozhodl jsem se ve čtení této epopeje nepokračovat.
achilles
  15. 3. 2015, 15:28
Kniha je pro ty, kteří knihu budou brát jako relax, pohodové čtení, vyprávění, které Vondruška umí. Ten, kdo se ale chce dozvědět více o husitské historii, toho dílo nepotěší. Dílo je psáno jako kronika rodu, kdy před každou kapitolou se dva bratranci dohadují (jeden kališník, druhý katolík), kdo byl v právu, což je na knize asi nejzajímavější. A abych nebyl pouze kritický, závěr knihy popisující proces s Husem svým pojetím překonal knihu.
Potulný mnich
  29. 1. 2015, 13:03
Další vynikající kniha od Vlastimila Vondrušky, který opět dokázal svůj spisovatelský um a nechal mě na chvíli přenést a nakouknout do 14. století. Seznámil jsem se z mnoha lidmi, prožíval jsem s nimi jejich životy, útrapy, strach z morové rány a poslouchal jsem kázání v Betlémské kapli od Jana Husa. Těším se na další díly až budu moci zase stanout vedle dalších známých i neznámých lidí, kteří utvářeli dějiny Českého království. 5 hvězd.
ROB33
  21. 12. 2015, 22:22
Nejsem zas takový znalec, abych mohl posoudit, zda-li autor se opravdu držel historických faktů či událostí. Pan Vondruška je za tuto věc často kritizován. Rád si přečtu o počátcích husitství i jiné autory, pak mohu toto dílo hodnotit komplexněji. Kniha se jinak četla velmi lehce, velká část byla pro mě relaxačním čtením. K tomu, abych dal 5 hvězdiček mi chybělo trochu více košaté češtiny a barvitější děj.
23.44
  2. 11. 2015, 17:10
Jsem potěšena. Trochu jsem se bála, jestli nebudu číst učebnici dějepisu, ale kniha mě pobavila, trochu přivzdělala a čtenářsky plně uspokojila.
jvaclavik
  11. 1. 2017, 9:16
Kdybych tuhle knihu měl k něčemu přirovat, tak jsou to naprosto jasně knihy Kena Folleta - Pád titánů nebo Pilíře Země zasazené do našich končin. V čase se zde sledují události rodu Prokopů přímo i nepřímo navázané na historické postavy. Hlavně díky tomu je potom tato knížka neuvěřitelně dobře čtivá. Zajímalo by mě, jak moc je Slovanská epopej historicky přesná, ale podle toho, co jsem se snažil ověřovat na Wikipedii, tak hlavní fakta a historické postavy víceméně sedí (byť jsou u nich občas neověřitelné výroky či méně výrazné události). Přečteno asi za dva týdny a už se nemůžu dočkat dalšího dílu.
Mirinik
  25. 8. 2016, 13:14
Pro mě první setkání jak s panem Vondruškou, tak s historickým románem takovéhoto rozsahu a jsem nadmíru spokojen s lidskou formou a poutavostí děje. Těšil jsem se na další díly a již se v nich louskám.
cobykdyby
  4. 8. 2016, 22:04
Zabíračka na paměť, ale prima. Líbilo
Dodatek: Historické romány jsem nebyla sto nikdy dočíst, ať už to byl Svátek, nebo dokonce Sienkiewicz. Ale kronika rodu Prokopů mne naprosto pohltila a já chci vědět, co bude dál.
knihomolik1
  16. 9. 2015, 16:35
Opravdu krásné dílo, které chytne od počátku a nepustí do samotného konce. Kniha se četla opravdu velice dobře. Tady musím dát pět hvězdiček. A těším se na druhý díl.
jakubcabal
  21. 1. 2015, 10:58
Skvěle napsaná kniha, která se odehrává na začátku 15. století. Příběh je zajímavý a krásně se čte. Už se nemohu dočkat dalších dílů.