Černá šťáva

Originální název: Black Juice

Triton - 2010
ISBN: 978-80-7387-214-4

Triton (2010) 978-80-7387-214-4 206

Černá šťáva předkládá čtenářům sbírku deseti neobvyklých, dokonce šokujících povídek - vyprávění malého chlapce, jehož rodina asistuje při popravě sestry vražednice, líčení útěku sloního stáda ze zajetí, masakr páchaný šílenými klauny, život v izolované sektě popisovaný dítětem, povídky o nejrůznějších rituálech v různých společnostech - to všechno je tak neskutečné, tak bizarní a nečekané, že kniha si plným právem zaslouží zařazení do žánru fantasy; pro upřesnění, poetického, fantazijního fantasy. Nedočtete se tu o dracích ani o mimozemšťanech či skřetech, zato hodně o své vlastní duši a horečnatých snech, které mohou těšit i děsit.

Obsahuje povídky:
- Zpěv na sestřinu cestu dolů
- Sloužím svému pánu
- Den červených nosů
- Sladký Pippit
- Dům Mnoha
- Dřevěná nevěsta
- Pozemská pouť
- Věčné světlo
- Skučoun
- Volání jara (Založil/a: Sydän)

Margo Lanagan Margo Lanagan
*??.??.1960

Shax
  29. 10. 2013, 22:55
Povídky jsou nezáživné, bez pointy, psány nezajímavým stylem. Nic, co by mi utkvělo v paměti. Děj jakoby vůbec neexistoval. Žádné závratné myšlenky, poučení nebo aspoň vůbec nějaký pocit, který by po přečtení měl být nenastal. Nic, co bych chtěla číst dvakrát.
Crocuta
  17. 8. 2014, 11:09
Autorka nás zavádí do celé řady zajímavých světů - některé vycházejí z naší reality, jen je v nich "něco" jinak, jiné povídky se odehrávají v úplně odlišném univerzu. Fantazie ani pronikavý vhled do lidské psychiky M. Flanaganové určitě nechybějí. Četba jejích povídek ovšem není nijak zvlášť jednoduchá - styl je poměrně komplikovaný, o motivacích a historii postav se čtenář dozvídá jen v útržcích a okrajově. Co příběhům ale v mých očích škodí nejvíc je absence i jen náznaku pointy u některých z nich, u jiných je pointa značně nevýrazná. Suma sumárum - Černá šťáva si zaslouží tak akorát ty 3 solidní *.
spartik
  19. 7. 2011, 10:45
Byla jsem docela zvědavá na šokující povídky. Asi jsem měla velká očekávání nebo jsem otrlejší než jsem si myslela, ale šokujícího na tom nic nebylo a měla jsem co dělat abych knihu vůbec dočetla.