Originální název: Série C-L

Mladá fronta - 1984

Mladá fronta (1984)
Mladá fronta (1968) 252
Mladá fronta (1963)

Předloha k filmu "Na kolejích čeká vrah"

O velké vlakové loupeži v ČECHÁCH
Když se před lety začala připravovat edice Smaragd, byli dotázáni významní odborníci - literární i mnoha dalších profesí –, na jakých principech je nutno knižnici stavět, na které tituly se orientovat. Pochopitelně byli dotázáni i spisovatelé. Emil Vachek, a také Eudard Fiker, v té době muž sršící energií i nápady. Byl to gejzír rad, dopo-ručení i tipů - ale nejcennější bylo, že Eduard Fiker své dobrozdání doplnil skutkem. Románem Série C-L, jenž se stal jedním z prvních svazků naší detektivní edice, jejím základním kamenem. Vzácným počinkem i kritériem, přes něž překročit je ctižádostí autorů Smarag-du. Fiker byl pro velkorysé pojetí detektivky v tematické rovině i ve fabulaci, byl pro příběh, který má rozklenout fascinující oblouk tajemství i napětí. A tak dlouho před velkou vlakovou loupeží v Anglii nechal vyhodit sanitárním otvorem z poštovního rychlíkového vagó-nu větší díl několikamiliónové zásilky bankovek, aby v následujících chvílích došlo k zničující explozi a vlakové katastrofě. Fiker rozehrál svou detektivku nejen jako kriminalistický rébus, ale též jako naléhavý společenský úkol, jejž v časové tísni museli řešit a vyřešit pracovníci Státní bezpečnosti i kriminalisté. Mimořádně těžké okolnosti byly pro pátrací tým životní zkouškou a také testem inteligence, neboť nebylo snadné zachytit pramínek rafinovaně spředeného zločinu, který po železničním hororu teprve začal nabývat nových bezohled-ných a vražedných forem. A přece příběh Série C-L nejde jen po sugestivních, otřesných detailech zločinu, staví na bystré, aplikované logice i na charakteru Velkého detektiva, jímž se stal muž sice vnějškově nenápadný, ale plně hořící pro romantiku svého řemesla. - Série C-L vychází zvláštně upravena, v řadě titulů, jimiž Mladá fronta připomíná 40 let svého působení. (Založil/a: trevize)

AninkaU
  3. 4. 2014, 12:16
Knihu nám dali ve škole za úkol. Jsem většinou pro všechny knihy a i když tohle nebylo moc k sehnání, tak jsem vyndala čtečku, stáhla si to a bez nějakého očekávání jsem začala číst. Byla jsem nadšená. Nikdy jsem ještě nečetla českou detektivku a byla jsem neuvěřitelně nadšená.
Líbilo se mi, že v každé kapitole se příběh více a více zamotával, přibývaly postavy a děj nabral na intenzitě. Pořád se tam něco dělo a to to dělalo neodložitelnou knihou.
Pokud bych měla doporučit českou detektivku, tak takhle kniha je pro to jak stvořená :)