Originální název: Má veselá jitra

ISBN: 80-200-0968-X

Academia (2011) 80-200-0968-X 172
Academia (2002)
Rozmluvy (1990)

Jedna z nejčtenějších knížek Ivana Klímy vznikala jako ironizujíci relax při práci na jeho stěžejním románu Soudce z milosti. Autor z chutí zpracoval s nadhledem sobě vlastním obyčejné i nezvyklé zážitky všedního dne v jednom týdnu.

Má veselá jitra - Spisy 4 (Academia, 2011)

Hledající
  25. 10. 2015, 20:55
Knihu jsem si koupil, abych odlehčil vyšťavené šedé kůře mozkové z předchozí jungovské filozoficko-psychologické invaze o utrpení a jeho smyslu u Joba (viz příslušná recenze). Chtěl jsem něco lehčího, kratšího, úsměvného, ale bez rezignace na hloubku příběhu, se zajímavým dějem a vygradovanou pointou, dobře vykreslenou psychologií postav .. a co se vejde dobře do tašky přes rameno na cestu do práce autobusem. A to jsem taky dostal. Paradoxně jsem si v průběhu čtení prohlížel recenze na cbdb a byl překvapený, jak široký záběr hodnocení tato kniha má. Samozřejmě, že každý má svůj názor a to, že já si myslím něco jiného, nic neznamená, recenze jsou vůbec velice ošemetné záležitosti. Naopak jsem přemýšlel o sobě, jestli povídky nehodnotím zbytečně moc vysoko, ale já každou z nich fakt hltal, těšil se na moment, který bude klíčový, a z něj vlastně vyzní i poselství , které si člověk v sobě ponechá i po otočení poslední stránky dané povídky. A jestli i ostatní Klímovy knihy (toto je můj první kontakt s autorem - jsem ostuda, vím) jsou psané stejným stylem, sáhnu po další. Líbili se mi postavy, rozmanitost nápadů-témat povídek, jazyk, spád.. a hlavně, jak uvedl autor již na přebalu, ty postavy, resp. jejich chování , není dané dobou (jen za totáče), ale ti lidé tu jsou se svými charaktery i nyní, jen se jim třeba jinak říká (zloděj – podnikatel..). Takže vysoká nadčasovost, a to jsou v hodnocení jasně body k dobru.