Soudce z milosti

Academia - 2002
ISBN: 80-200-0972-8

Academia (2002) 80-200-0972-8 638
Rozmluvy (1991)

Soudce z milosti - příběh soudce, který řeší mučivé dilema, zda udělit trest smrti usvědčenému vrahovi, je symbolickým vyjádřením ducha totalitní společnosti, nasyceného strachem a deklasujícího základní životní hodnoty. Tento román označil autor za svůj "životní" a západní kritika zase za "klíčový román z východní Evropy" a rozhodně právem náleží do zlatého fondu moderní evropské literatury.

Martinita
  29. 7. 2011, 22:31
Dílo Ivana Klímy čtu velmi ráda už od prvního ročníku na VŠ. Tentokrát musím přiznat, že mi začtení se do jeho knihy "chvíli" trvalo - a to přesně dva roky :). Přičemž se nedá říct, že by knize něco chybělo - je to typický Klíma ve své nejlepší podobě se svými obvyklými tématy - vyvražďování Židů za druhé světové války, manželské a milenecké vztahy, trpký život v totalitě; autobiografická hlavní postava. Klímova oblíbená témata doplňují úvahy o svobodě, smyslu bytí a další. Dialogy odehrávající se mezi různými partnery - mezi Adamem a Alenou, Adamem a Alexandrou, Alenou a Honzou - jsou napsány opravdu mistrovsky, působí velmi živě a věrohodně, celou dobu jsem si říkala, jak jsou ty vztahy složité a jak dobře to ten Klíma popsal. Citátů z knihy bych si vybrala jistě dost. Oblíbená je taky moje pasáž z úvodní části o zachraňování mladšího bratra Hanuše "darováním krve" v koncentračním táboře.
Celkově se mi zdá, že dílo Ivana Klímy je u českých čtenářů mírně opomíjeno a že stojí ve stínu jeho vrstevníka, Milana Kundery, což je škoda.