Neschopnost

Originální název: Incompetence

Argo - 2005
ISBN: 80-7203-642-4

Argo (2005) 80-7203-642-4 312

Napínavý humorný román z blízké budoucnosti, kdy celá Evropa bude pěkně spojená dokonalými zákony a neprůstřelnou ústavou, jejíž článek 13 199 říká: „Nikomu nesmí být odepřeno zaměstnání jakéhokoli rozsahu na jakékoli pozici kvůli jeho věku, vyznání, barvě pleti či míře neschopnosti." Ve spojené Evropě blízké budoucnosti totiž neschopnost není možnost, s kterou se musí počítat; neschopnost je tu povinná. Jenomže někteří jedinci tento zákon nerespektují. Například vrah, za nímž v temných uličkách zůstává krvavá řada mrtvých těl. A tak se po jeho stopě vydává jeden svérázný detektiv. S jeho schopnostmi je to ovšem na pováženou...

illy
  11. 10. 2011, 14:16
Chcete aby na vás lidé v MHD koukali jak na magora?? Stačí se začíst a budete vypadat jak blázen co se furt řehtá. Čteno třikrát, pak zapůjčeno, nevráceno, opět zakoupeno a... už se zase mlátím smíchy!
schumick
  1. 4. 2014, 23:26
Hodně povedený kousek od Roba Granta. Popisy situací z pohledu hlavního hrdiny jsou někdy až hodně vyhnané do absurdna (zejména použitými metaforami a přirovnáními), zato když narazíte na jakýkoli kontakt s kterýmkoli obyvatelem USE, je to nálož smíchu, která se opravdu nedá zastavit.
Jestli takhle bude vypadat Evropa v blízké budoucnosti a zejména její obyvatelé, nechci být zúčastněný, ale jen pozorovatel.
No a pak přijde zlom... (tu větu jsem četl asi 10x, protože jsem odmítal uvěřit tomu, že to tam je opravdu napsané).
Lilithen
  24. 7. 2011, 20:38
Nemohla jsem si pomoci a smála jsem se od začátku do konce. Ode dneška se budu zřejmě bát cestovat vlakem, protože bych v něm mohla potkat obsluhu s permanentní erekcí :D Rob Grant mě opět nezklamal.
mumin
  15. 12. 2015, 19:23
Rob Grant napsal satirickou dystopii z nepříliš vzdálené budoucnosti. Federalizace Evropy je dovršena vznikem Spojených států evropských. Výsledkem ovšem není bezpečný a prosperující kontinent, ale Evropa uvržená do chaosu díky milionům nesmyslných regulací, do extrému dovedené politické korektnosti, přeplněným věznicím a pracovním pozicím obsazeným zcela nekompetentními lidmi. Jako eurooptimista sice nesdílím Grantovu vizi, ale nikterak mi nevadí. Problém Neschopnosti tkví jinde.

Zatímco v Červeném trpaslíkovi byly zdrojem zábavy nejen humorné situace, ale i absurdně vypointovaný příběh, v Neschopnosti zasadil Grant satiru do celkem nezajímavé noirové detektivky/politického thrilleru. Ano, některé kapitoly jsou mimořádně vtipné (setkání se sexy Ginou v hotelu Ambasador, ohledání mrtvol patologii, otrava na večírku u Fabriziových) a roztomilé jsou i mnohé postavy (policista diagnostikovaný nespecifikovanou stupiditou, žena se syndromem nepatřičné sexuální odezvy, cholerický kapitán Zuccho, číšník trpící priapismem, slepý vyhazovač nebo 80letý erotický tanečník Cynkilinky). Bohužel humoru ke konci zřetelně ubývá a jako celek Neschopnost příliš nefunguje. Každopádně si dovedu představit, že by na základě nejvtipnějších pasáží mohl vzniknout (podobně jako u Trpaslíka) solidní televizní sitcom.

Když jsem četl před 5 lety Neschopnost poprvé, byl jsem zklamaný. Napodruhé je dojem lepší, ale více než 3,5/5 dát nemůžu.
Arakkis
  28. 12. 2012, 12:26
Pokud máte rádi absurdní humor Červeného trpaslíka, pak by pro vás měla být tato kniha od Roba Granta, jednoho z tvůrců trpaslíka, povinností. Od začátku do konce je Neschopnost nabitá takovou legrací, že vás ještě měsíc bude bolet sanice.
teddik
  10. 1. 2016, 21:14
No já nevím. Svět, do kterého je kniha zasazena, by nikdy nemohl existovat - to mi asi vadí nejvíc - nikdy by nemohl dospět do fáze popsané v knize. Když tedy pominu to, že kniha sama o sobě nefunguje (ono by to asi šlo nějak udělat, ale na tento aspekt se při psaní absurdní komedie pravděpodobně nehledí), strašně mi vadí ten vynucenej humor. Já nevím... mě to prostě vtipný nepřišlo. RD je moje srdcovka a knihy se mi taky líbily, proto jsem si Neschopnost sehnal, ale byla to chyba. Od půlky knihy jsem to jen prolistoval, abych věděl, o čem to vlastně mělo být... a to taky zajímavé nebylo. Měl jsem v plánu ještě Kolonii, ale raději se přesunu k jiným autorům.
Berimbau
  20. 11. 2013, 14:40
Moje tištěné endorfiny...vždy když mám špatnou náladu začnu číst tuto knihu a hned se mi nálada zlepší mohl bych jí číst snad 100x po sobě a stejně bych se pořád smál.
JustJay
  28. 3. 2012, 11:31
Neschopnost a Saturnin jsou jediné dvě knihy které mě přinutili smát se nahlas ve veřejných dopravních prostředcích :D. Jedna z mých nejoblíbenějších knih vůbec. Zakoupeno,půjčeno, nevráceno, znovu zakoupeno, půjčeno... tak teď jen čekám jestli se vrátí:-)