Američtí bohové

ISBN: 978-80-7332-212-0

Polaris (2014) 978-80-7332-212-0 463
Polaris (2007) 978-80-7332-098-0 463
Polaris (2001) 80-85911-98-1 439

Stín strávil tři roky ve vězení, kde se držel zpátky a snažil se přežít. Všechno co chtěl, bylo vrátit se do náručí své milující ženy a po zbytek života se vyhýbat malérům. Několik dní před svým propuštěním se však dozvídá, že jeho manželka zahynula při automobilové nehodě. Svět se pro něj změnil v chladné místo.
V letadle, cestou na pohřeb, se Stín setkává s postarším mužem, který si říká pan Středa, a ten mu nabídne práci. Stín, muž, který už nemá co ztratit ji nakonec přijme.
Pracovat pro tajemného Středu však není bez rizika a Stín brzy zjistí, že jeho místo ve Středových plánech je mnohem nebezpečnější, než si kdy představoval. Podniká rušnou cestu tajemným světem Ameriky, jak ji nezná, a jeho společníky jsou mimo jiné i vražedný Černobog, charismatický pan Nancy nebo půvabná Ester - ti všichni navíc vědí o něm víc, než on sám.
Postupně se Stín dozvídá, že minulost neumírá, že každý - jeho mrtvou ženu nevyjímaje - má svoje tajemství a že sázky jsou vyšší, než si kdo dokáže představit.
Schyluje se k bouři epických rozměrů. Stín a Středa se stávají centrem konfliktu starého jako lidstvo samo. Pod povrchem každodenního života se schyluje k válce - a bojovat se bude o samotnou duši Ameriky... (Založil/a: Metalyza)

janeicka
  17. 11. 2014, 17:02
Úžasně pojatý a zakomponovaný příběh, který si užijí zvláště ti čtenáři, kteří už něco znají ze severské či egyptské mytologie. Zpočátku jsem nevěděla, co přesně od příběhu čekat, víc mne bavily mezikapitoly o příchodu bohů do Ameriky, ale co se objevili pan Ibis se Šakalem a jejich pohřební ústav, tak příběh prostě neměl chybu. Konečné vyústění bych taky asi uvítala víc akčnější, ale i tak skvělý nápad a zajímavě podaný příběh, který si určitě ráda ještě minimálně jednou přečtu.
LuciusWlk
  15. 9. 2011, 18:09
Dle mého jedna se slabších Gaimanových knih. Přesto jde o originální příběh a Gaiman je bezpochyby mistr moderní městské fantasy!
Pend
  30. 7. 2012, 7:48
Skvělá fantasy. Autorovi se podařilo do knihy dostat obrovskou porci nápadů, mýtů a navíc to celé drží pohromadě.
Mariana.
  13. 3. 2016, 1:03
Doporučeno. Velká očekávání. A nějak... Mi to nesedlo.. :(, což mě vcelku mrzí. Nicméně ty postavy mi nevyznívaly, jak si je představuji dle mytologií... Tak nějak se mi to celé ztrácelo...
antoniana
  3. 9. 2016, 11:47
Skvělý román, vlastně ani nevím co bych měla dodat. Příběh je zajímavý včetně prokladů o dávné minulosti Ameriky. Stína není těžké si oblíbit, stejně jako poněkud nejednoznačného Středu a další postavy.
chrispe
  30. 8. 2014, 11:05
Moje první setkání s Gaimanem. Po přečtení anotace jsem ke knize přistupovala spíše skepticky, ale potom jsem se přistihla, že hltám stránku za stránkou. To se bohužel v posledních cca sto stranách změnilo a konec jsem dočetla spíš pro formu, abych věděla, jak to dopadne - ale už mě to fakt nebavilo. SPOILER člověk čeká na konci pořádnou smršť a ono je to vše jinak - ne špatně, ale tuze dlouhé. /// Mno... mám chuť dát večer za okno misku s mlékem.
Casey
  2. 7. 2015, 21:19
Asi tu budu za černou ovci, ale podle mě se na tuto knihu dá pohlížet bud jako na skvělé intelektuální dílo nebo jako na totální slátaninu. Buď nejsem dostatečně intelektuálně na výši nebo jsem autora vůbec nepochopil, ale pro mě je to slátanina, kde místy snad ani věty nedávají smysl:-(
Michelle S
  21. 8. 2015, 22:47
Úplně jiný Gaiman, než jsem ho doposud poznala. Temnější, dospělejší, složitější... Ale opět skvělý:-) Líbilo se mi, jak se člověk musel soustředit na každou řádku, aby mu něco neuniklo a přesto se podařilo Gaimanovi mě sem tam oblafnout:-)
Je obdivuhodné, jak si dokázal s mytologií poradit. Muselo to dát spoustu práce, smekám klobouk.
Tardis
  20. 12. 2014, 13:54
Tohle bylo vážně dobré-proměnlivé, dynamické, odkazující. Nečekala bych, že se v jednom příběhu setkám s prvky road-tripu, mytologie, krimi, fantasy, horroru a komedie a thilleru. Odkazy na severskou mytologií střídají příběhy Barona Prášila a sexuální scény. Prostě zajímavé.
Ginnidlo
  17. 7. 2012, 19:37
Musela jsem jí přečíst dvakrát, abych pobrala některé pasáže a dala si pár souvislostí a propojení dohromady. Výborná kniha, skvělý námět. Od jisté doby se na televizi moc nekoukám :-)
Sacrifice
  15. 9. 2011, 21:05
Snad ano, Nikdykde je lepší, ale tahle knížka je úžasná úplně jinak, takže bude záviset na pohledu. Má to spád o tom snad nemůže být pochyb, má to neotřelou zápletku, hlavní hrdina je sympaťák, jeho žena taky nemá chybu - snad až na jednu, Středa je starej proutník a pan Ibis a jeho pohřební ústav to je prostě jedna pecka za druhou. Můžu jen doporučit.
Marnotrat
  7. 7. 2013, 19:04
Příjemné překvapení, čekal jsem Gaimanovskou "pohádku" ale dostalo se mi dospělého románu od mistra fantasy. Proč ne, tahle kniha rozhodně stojí za přečtení...
hEROic
  13. 12. 2011, 17:30
No je to trochu těžší čtení, ale i tak je to pecka. Každopádně to, že novej bůh je internet, to je velká pravda ;) :)
katchenka
  6. 5. 2012, 16:39
Tahle kniha je podle mne dokonalá. Četla jsem ji několikrát a myslím, že ještě mnohokrát si ji přečtu. Má nejoblíbenější od Gaimana.
Snowfall
  24. 7. 2012, 12:45
Výborná ptákovina, která naplácala na sebe tolik fantasie, kolik jen šlo. Gaimana obdivuji za to, co on je schopný splácat dohromady a zároveň z toho vytvořit konzistentní svět.
Matěj
  3. 8. 2016, 15:27
Na to, jak je to napsané, tak se mi v knize hrozně snadno orientovalo. Pokud jen si něco chtěl připomenout hned jsem věděl, kam zalistovat. Na to kolik to má stran mi přišlo, že jsem jich přečetl min. 2x tolik, protože se toho v knize stane a poví opravdu hodně. Všechny příběhy jednotlivých postav, hlavně příchody do Nového světa, jsou krásně vykresleny a v tom množství postav se snad orientuje. Konečné rozuzlení se mi velmi líbilo, vždyť ani žádná velká super bitka, by k tomu ani neseděla!
Jinak podle toho co píší zde:
tak Gaiman píše pokračovaní! Juhůůůů jen do toho!!!
Flynn
  2. 6. 2014, 13:41
Zajímavá fantasy, ale jiné knihy se mi od něj líbily tak nějak více. Bylo to asi zasazeno až moc do reality a byl tam trochu hrubší jazyk než jsem byl od Neila zvyklý. Rozhodně však kvalitní počtení. Doporučuji.
zdennanek
  26. 6. 2012, 23:16
Velice zajímavá kniha .... i když přesně můj šálek kávy to nebyl, rozhodně ale stojí za přečtení. I když nevím jestli se k ní ještě někdy vrátím :-)
melpamene
  7. 8. 2010, 12:55
neil je mistr moderni fantasy.. stale stejny princip - hrdina z realneho sveta vrzeny do bizarni skutecnosti bohu a nadprirozena, se v gaimanove podani nikdy neomrzi.. spousta vedlejsich zapletek v "americkych bozich" pak delaji z teto knizky zalezitost na par hodin.. chytlava, napinava, zabavna, jednim dechem "zlikvidovatelna" zalezitost.. 10/10
do_Od
  4. 1. 2015, 19:30
Mnohem raději bych to komentoval jako audiovizuální dílo na trochu jiné databázi ale vzhledem k tomu, že na to si ještě pár let počkám, přinutil jsem dát se i na dráhu literárního nerda a pokusím se tak ten komentář zvládnout právě zde. Stručně tedy, Neil Gaiman (podezírám ho, že v sobě má taky kapku té božské krve) napsal neuvěřitelně bohatou, ucelenou a přesto působivě rozmanitou fantasy, která si vytírá zadek rovnou s několika žánry najednou. Desítky postav, desítky podzápletek, některé lehce šílené, jiné vtipné a jedna či dvě vyloženě drsné a to vše zarámováno pevným hlavním dějem, který nepustí až do konce. Smysluplné, nápadité a omlouvám se ale obecně prostě cool! A ano, rád si to přečtu co nejdříve znova a nejlépe v originále. Tak dobré to je :)
Ondřej Javůrek
  9. 1. 2014, 8:24
Ze začátku jsme si říkal, tohle není Gaiman, to je jak číst Bukowského, který píše fantasy. Velmi drsná záležitost plná sexuálních a krvavých obrazů. Stejně jsem se ale nechal pohltit a vydechl jsem poprvé až za čtyři dny kdy jsem dočetl post scriptum knihy.
Tenzo
  2. 5. 2012, 19:38
Dobre precist nekolikrat. najdete pokazde nove veci... Pokracovani se pak nachazi v knize kour a zrcadla od stejneho autora
Ellesaar
  7. 12. 2010, 9:41
První román od tohoto autora který jsem přečetl. Velice originální zápletka s mnoha odbočkami od hlavní dějové linie. Autor odpovídá na otázku co se stane s bohy ve které už nikdo nevěří a kde hledají lidé víru dnes.
Chroust
  20. 9. 2010, 11:28
Podle mého nejlepší Gaimanův román. Stejně tak jako ostatní Gaimanovy romány, je román AB zasazen do současného světa, který se prolíná se světem minulosti a minulost pro Gaimana nutně znamená fantasy svět. Na rozdíl od jeho ostatních románů zde vystupují postavy ze severské mytologie (Odin, Thor, Loki) a pokud čtenář nezná nic o atributech těchto bohů, bude se v románu trochu ztrácet. A to je právě na této knize krásné- je tak dobrá, že vás donutí najít si potřebné informace a pak si jenom užívat způsob, jakým organickým způsobem Gaiman severskou mytologii zapracoval do své knihy. Tato kniha je náročnější než Gaimanovy ostatní knihy a to jí dělá v mých očích výjimečnou.