Zápas s nebem I: Smrtonoš

Originální název: Smrtonoš

Sfinga - 1992
ISBN: 80-85491-20-6

Sfinga (1992) 80-85491-20-6 233
Toužimský a Moravec (1943)
Toužimský a Moravec (1940)

Strhující způsobem dějová trilogie (Smrtonoš, Podobni bohům, Metla nebes) nemá svým rozmachem v české sci-fi obdobu . Nekladl si žádné vědecké ani technické zábrany. Jeho univerzální technickým prostředkem je rozmanitě transformovaná statická elektřina, a hrdinové příběhu (druhá generace předchozí trilogie Kapitán Nemo) postupně navštěvují bytosti na kosmických tělesem, Měsícem počínaje a Merkurem konče. Na každém osmickém tělesu nacházejí inteligentní bytosti a vyspělé civilizace. Autor správně předpokládá, že čtenář nebude namítat proti vědecké nevěrohodnosti. Podstatný je děj, ten tu nenechává vydechnout ani hrdiny, ani čtenáře. (Založil/a: trevize)

RockWagram
  28. 10. 2013, 20:01
Vyrostl jsem na Verneovkách, které jsem v dětství doplnil touto trilogií. A vzhledem k tomu, že si tyto Troskovy příběhy docela živě vybavuji, nemohu si dovolit nezařadit je do svého seznamu přečtené literatury na cbdb. Bylo to pro mě úžasné dobrodružství z let základní školy.
VaclavB
  4. 2. 2015, 13:44
Poprvé přečteno v dětství v době fascinace Verneovkami. Tehdy jsem hltal každou stránku. Nedávno jsem se k trilogii vrátil a přečetl si ji celou, i když jsem při čtení velmi trpěl a nevěděl, jestli se smát, či plakat. Hrdinové jsou matematičtí géniové, kteří bez žádných vstupů vypočtou trajektorii panet jen s pomocí logaritmického pravítka za pár minut, dýchatelnost ovzduší testují otevřením okýnka v raketě a vůbec knihy obsahují spoustu zábavných prvků - myšlených bohužel vážně.
veck.nuh
  18. 10. 2014, 10:06
Trilogii jsem četl v poprvé v 6. třídě. Tehdy vyšly všechny tři díly v jedné knize. Kolem 700 stran. Přečetl jsem ji na jeden zátah během 24 hodin. Odpoledne po příchodu z knihovny až do pozdního večera, v autobuse cestou do školy, celý den pod lavicí, pak honem domů, tašku do kouta a hurá číst. Do večera jsem měl přelouskáno.
DISP
  12. 4. 2014, 1:00
Zápas s nebem od Jana Trosky je vzpomínkou na krásné dětství a úžasná dobrodružství s pročítanou fantazií,...
L_O_U_S
  19. 7. 2015, 14:57
Zápas s nebem až příliš povoluje uzdu fantasii autora (což je u sci-fi možná podivná výtka, ale mně seděl Kapitán Nemo více).
kacer_rampa
  29. 5. 2014, 14:42
Opravdický klenot české scifi literatury. Ač toto dílo patří spíše k dobrodružné literatuře žánru verneovek, neváhal bych ho označit jako science fiction. Děj ubíhá rychle a nečekaná dobrodružství, která na člověka čekají nemají obdoby.