Poslední žid

Poslední žid
Originální název: The Last Jew
Poprvé vydáno celosvětově: 2000

Knižní klub - 2009
ISBN: 978-80-242-2470-1

Knižní klub (2009) 978-80-242-2470-1 367
Knižní klub (2004) 80-242-1175-0 367
Knižní klub (2001) 80-242-0553-X 367

V roce 1492 je Španělsko ovládáno inkvizicí. Její útok proti židovskému obyvatelstvu dosahuje rozměrů holocaustu. Statisíce židů jsou vyhnány ze svých domovů. Třináctiletý chlapec je svědkem smrti svého otce a bratra, ale raději, než by zapřel víru, vydává se na útěk přes celou zemi... Na jeho konci ho čeká svoboda, láska a kariéra doktora a léčitele. (Založil/a: lera)

Noah Gordon Noah Gordon
*11.11.1926

Potulný mnich
  30. 11. 2010, 21:51
Na tuto knihu musí mít člověk žaludek i odvahu.Příběh je napínavý už od záčátku. Třináctiletý chlapec se pere se svým původem a svo vírou,osamocen ve Španělsku,kde není bezpečno pro židovskou víru,kulturu a pro samotné židy.Kdo neopustil Španělsko včas,a ti kteří měli smůlu a byli chyceni,jsou mučeni,týráni a nakonec i upáleni na hranicích...
thierry
  29. 1. 2013, 14:58
Už si asi další knihu od Gordona nepřečtu, jelikož tohle je v bleděmodrém ten samý příběh jako v Ranhojičovi, akorát zasazený do trochu jiné země a doby, ale Ranhojič mi učaroval, kdežto tahle knížka mě postupem času opravdu přestávala bavit kvůli její předvídatelnosti a schématičnosti.
cxdr
  1. 11. 2014, 21:30
Drsný a poutavý příběh ze středověkého Španělska jsem četla jedním dechem. Gordon je skutečný mistr vypravěč, už dlouho jsem nečetla knihu jedním dechem jako Posledního žida. Byl to můj první a určitě ne poslední Gordon, i když po dočtení knihy se mi nějak nemůžu začíst do ničeho jiného...
MarionL
  29. 11. 2016, 17:52
Četla jsem od Gordona Ranhojiče i Posledního žida. Obě knihy se mi nesmírně líbily, i když by se dalo říct, že měly i hluchá místa. Ano, obě knihy se podobají, ale ne příběhem. Příběh je zcela odlišný. Vyznění a poselství knih je ale podobné. Já bych vyzvedla především destruktivní vliv církve(teda vlivných lidí v církvi) na hrdiny potulující se krajem. Tento příběh se mi líbil ještě víc než Ranhojič, protože byl ucelenější. Pan spisovatel je především mistrem skvělých, opravdových konců.
kowi
  10. 2. 2016, 18:22
Kniha je velmi čtivá, příběh je ale velmi schématický a je v něm řada historických nepřesností a nesmyslů, které celkový dojem kazí. Už jsem četl kvalitnější díla.