Zlatý kříž

Zlatý kříž Originální název: Zlatý kříž

Argo - 2008
ISBN: 978-80-257-0082-2

Argo (2008) 978-80-257-0082-2 255

Praha krvácí. Její tvář bledne každým dnem, červeň ze rtů se rozpila v blátivých kalužích. Pod tváří všední reality zuří neviditelná válka. Město potřebuje hrdinu. Namísto něj nachází Václava. Líného a sobeckého muže zvyklého na přepych a pestrou dámskou společnost. Tak tomu bylo dosud. Nyní je sražen na kolena, aby čelil smrtelnému nebezpečí. Aby přinesl světlo do temné doby. Aby přežil, jak nejdéle dokáže. Legenda začíná...

Zlatý kříž je úvodním dílem fantasy trilogie Městské války. Netradiční městská fantasy vás přesvědčí o tom, že i nám dobře známá metropole má svou duši, svůj osud a vlastní příběh. Snad jste ho tu a tam zaslechli roztříštěný do mozaiky kapek svlažujících ulici. Nyní ho můžete poznat celý. Stačí jen naslouchat.

Zlatý kříž je první díl trilogie městské fantasy ze současné České republiky. (Založil/a: Metalyza)

vladislaus
  20. 2. 2012, 15:13
Takže já půjdu první proti proudu, který tuto sérii velebí. Z městské fantasy jsem už přečetl dost, ale toto je naivní pokus. Začátek mne nadchl, ale po 50 stránkách to vzalo, takový divný směr, že mne to znechutilo. Krvácení Prahy, protože někdo krade silniční označení!?
Stupidita! A nejen jedna, pokračují další. Druhý díl číst nebudu, možná třetí, který je asi o Ostravě, kde jsem studoval. Uvidím, dám tomu ještě šanci.
Th3 T3mpt3r
  5. 3. 2012, 20:49
Jako jednoho z mále soudobých českých autorů jsem si na přečtení vybral právě Renčína a jeho Městské války, které mne od první stránky vyloženě nadchly. Napětí se stupňuje s vzrůstajícím číslem stránek knihy, přičemž to rozhodně není nuda, ba naopak, jedná se o prvotřídní fantasy příběh, který bych doporučil všem příznivcům fantasy literatury.
Majdule
  24. 6. 2011, 23:49
Tahle fantasy mě okouzlila v mnoha směrech: 1, Myšlenka měst jako bohů s vlastními charakterovými rysy je fascinující. Praha je vylíčena fantasticky, a to říkám jako rodilá Pražačka :-) Už se těším na další města a doufám, že tam budou i města mladší. 2, Hlavní hrdina je skutečně netradiční, rozporuplný a zábavný. Koncept NEhrdiny je docela běžný, ale velmi se mi líbí, že Václav zpočátku postrádá jakékoliv sympatické rysy (alespoň jsem si jich nevšimla) a přesto jeho příběh hltáte. Navíc se mi zdá jeho přerod v kladnou postavu uvěřitelný. 3, Miluji šéfa bezpečnosti, lord Itivan je kouzelný: "Vidím ti až do žaludku. Nedovedeš si představit, že by tvým pánem mohl být kocour, co? Rasisto!" :-) Na druhý díl se víc než těším.
CGY
  4. 1. 2011, 20:12
Květnatá, pestrá a nejspíš nepřeložitelná čeština, Praha s rytíři, meči, druidy, tramvajemi, smogem a zácpami. Příběh ze kterého přechází zrak. Přesto jsem se musel velmi soustředit na text, abych udržel nit. Příběh postupně stupňuje napětí a hlavní hrdina Václav přestává čtenáře štvát svou nevycválaností. Na konci je příběh utnutý a jakoby přeťatý velpůl, nejspíš tím mečem. Asi pokračuje v dalším dílu (to mě trochu mrzelo, čekal jsem alespoň nějaké zakončení dílu).
Za první polovinu tři hvězdy, před poslední stranou už poctivé čtyři. Za tu poslední stránku a konec bych nejraději vztekle hodil nazpátek tři, ale jsem zvědav jak to dopadne ;-).
Valenis
  7. 10. 2010, 16:45
Na začátku knihy autor nenechá čtenáře vydechnout, protože na hlavního hrdinu se valí pohroma za pohromou. Kladně hodnotím využití českého prostředí, které Renčín zpracoval velmi atraktivně. První díl trilogii je velmi čtivý a lze ho jen doporučit.