Černá krabice

Originální název: Heart-Shaped Box

BETA Dobrovský - 2007
ISBN: 978-80-7306-305-4

BETA Dobrovský (2007) 978-80-7306-305-4 251

Kuchařka pro kanibaly... oprátka z oběšence... hrůzný sadistický film - to je jen pár bonbonků z děsivé sbírky Judase Coyna. Býval jedním z death-metalových bohů a mezi fanoušky je jeho záliba v podivnostech stejně proslulá jako jeho výstřelky z mládí. Ale žádná součást sbírky není tak neobvyklá, strašlivá a především lákavá jako poslední objev, na nějž narazil v jedné internetové aukci:
„Prodám nejvyšší nabídce ducha svého nevlastního otce..."
Za tisíc dolarů se Judas stane pyšným majitelem obleku po mrtvém muži, v němž prý přebývá jeho duch. Judas ale nemá strach. Celý život bojoval s duchy - s duchem násilnického otce, lásek, které bezohledně opouštěl, členů kapely, jež zradil. Jeden duch navíc ho už stěží rozhodí.
Ale to, co mu pošta přiveze v černé krabici, není žádné vymyšlené strašidlo. Duch je skutečný.
Původní majitel obleku je najednou všude: sedí na chodbě před ložnicí, v Judově Mustangu, stojí před oknem, sleduje ho z televizní obrazovky. Čeká - a v kostnaté ruce drží stříbrnou břitvu na řetízku... (Založil/a: Metalyza)

Rutsuka
  9. 10. 2013, 15:35
Tuto knihu jsem dlouho odkládala, poněvadž jsem od ní zrovna moc neočekávala. Nakonec jsem ale byla velmi příjemně překvapena, tajemný a napínavý příběh mne zaujal a vtáhl do děje. Za sebe můžu doporučit a pravděpodobně se časem vrhnu na další jeho knihy.
HPL
  3. 7. 2015, 15:51
Po projížďce s Charliem Manxem a grilovačce s Igem Perishem jsem již věděl, do čeho jdu, nicméně jsem i tak byl zvědavý, jak se Hillstromovi povedla jeho prvotina. Nutno říct, že začátek má atmosféru ostrou, jako břitva na řetízku. Celou dobu jsem se nemohl zbavit podobnosti s Rohy. Joe psát prostě umí, je přirozený - což má za následek příjemně plynulý zážitek při čtení - čte se to samo, nenásilně. ALE – oproti jeho pozdějším dílům tomu lze pořád vytknout spoustu věcí. Napětí (lépe řečeno jistota), jestli to Jude zvládne nebo ne, mi bohužel vydrželo cca do ¼. Zkrátka, jestli knize opravdu něco chybí, pak jsou to zvraty. Kromě samotného začátku je děj již těžce předvídatelný. A trocha větší hloubky by taky neuškodila. Na můj vkus taky až příliš muzikantských metafor. Jako celek dobrý, ale příliš "komerční" - mířící na příliš široké publikum. Joe se snad chvílemi i drží zpátky. A dále přes svých slabých 250s musím souhlasit s názorem, že kniha obsahuje zbytečnosti a kolikrát i prudérně nudné (naštěstí krátké) pasáže. Samotný Jude neurazí, ale ani nezaujme. Zato Georgia a hlavně Florida jsou napsány moc povedeně a bavili mě. Potěšil odkaz na C. D. Warda (a navíc jako na skutečnou osobu :D) a zmínka o (dnes již téměř zapomenutém) icq.
Takže – bylo to fajn, a jako prvotina "chvalitebné", oproti dalším autorovým dílům však slabší. Ne tak úplně zasloužené 4* hlavně za čtivost a za holku co se pořád na něco ptala. Udržet si atmosféru první ¼ až do konce, byl by to plný počet.

A ještě menší SPOILER: odhalení (sice nijak špatné) "pointy" není vůbec vydařené, a objevuje se víceméně zčistajasna (s plynulostí přeřazení převodovky sešrotovatýho mustanga) - což zrovna nepotěší, škoda. Konec (bohužel očekávaný) zas taková tragédie zdaleka nebyl, každopádně by si příběh zasloužil "realističtější" provedení (pohádkáři prominou).

PS: rasy psů jsem netrefil ani zdaleka :D
PPS: překlad názvu shledávám nepovedeným.
ondrasek
  8. 4. 2012, 23:27
Velice zajímavý příběh, který má šťávu, ale který mě tak úplně nevtáhl, byl jsem sice zvědavý, jak to dopadne, ale nějak dlouho jsem se k tomu konci prokousával.
Joe Hill co do vyprávění a barvitosti děje ještě nedosahuje kvalit svého otce, mistra Stephena Kinga (což je však tak vysoko nastavená laťka, že výše žádná není). Tedy můj názor. Na druhou stranu ani SK nemá všechny dílka TOP pecky, takže uvidíme a těším se, co dalšího nám JH naservíruje. Dávám slabší 4 hvězdy.
Draconian
  25. 6. 2013, 11:19
Velice napínavá kniha. Líbila se mi i metalová tématika:-).....k postavám si člověk rychle vybuduje vztah a i když Joe Hill svého otce určitě nekopíruje, je znát, že geny spisovatele podědil dokonale.
Ailees
  2. 9. 2013, 22:07
Stephen King může být na svého syna právem hrdý – Černá krabice je výjimečné dílo s originální zápletkou, byť zcela nedosahuje kvalit Mistra (na to má však Joe Hill ještě dostatečné množství času). Duchové se začmáranýma očima jsou děsiví tím správným způsobem a stránky s nimi velice rychle ubíhají; a to obzvlášť na začátku a na konci. Střední pasáže působí téměř vláčným dojmem milostné romance – která však na mě působila překvapivě pozitivně (nejsem právě fanda metalu :). Jako jedinou vadu na kráse vnímám určitou neucelenost – části knihy, kdy je "méně akce", jsou vymezeny až moc ostře. To ovšem nic nezmění na sympatických 4*.
Honzissis
  19. 9. 2016, 19:10
Hilla jsem si zamiloval komiksovou sérií Zámek a klíč, to je prostě skvost, takže jsem byl řádně namlsaný na jeho románovou hororovku. Ale již po 50 stranách jsem věděl, že to nebude ono. Kniha se čte dobře, ale prostě plyne a plyne. Nevzbudila ve mě žádné emoce, i když si každá postava v knize prošla nějakou tragédií. To byl vlastně možná ten problém. On ani hlavní hrdina v zásadě není zase nic extra. Co se musí Hillovi v této knize nechat, tak je dobré navození atmosféry. Kvalitně taky popisuje bolestivé prožitky, kterými musí postavy projít. Taky se povedl vztah člověka se psem. A to je vše co bych v tomto svazku vyzdvihl. Jsem tedy rád, že jsem si knihu přečetl, ale znovu se k ní nevrátím a v knihovně bych jí taky nepotřeboval. Verdikt 60%.
Slarque
  15. 6. 2014, 13:19
Je to potěšující, jablko nepadlo daleko od stromu. A přitom Joseph Hillstrom King svého otce nenapodobuje!
marieke
  6. 3. 2016, 22:19
Inspirace autora otcem je sice zcela očividná, ale to neřeším, bylo tam všechno, co se mi líbí-zlý duch, věrní psi, drsný metalista a krásné depresivní gothičky :-) Bezva.
Jantscha
  28. 8. 2016, 22:54
Z této knihy jsem byla naprosto uchvácená. Joe se potatil :-) Četla jsem jí jedním dechem, bavila mě od začátku do konce a toho pána v černém obleku jsem měla na očích ještě několik týdnu po dočtení, krásně děsivé !
J-reader
  19. 8. 2014, 10:29
Tuhle knížku mi doporučil kamarád, pěl na ni chválu, tak i přesto, že jsem v té době četla hlavně fantasy literaturu, jsem se do ní pustila a rozhodně jsem nelitovala. Knížka mě vtáhla do děje a přečetla jsem jí jedním dechem. Hororové knížky jsou pro mě lepší než filmové adaptace, protože, co si budeme nalhávat, není nic lepšího než vlastní fantazie a ta moje mě nikdy nepřestane překvapovat. Takže, když sedíte sám doma a čtete takovouto knížku při letmém světle malé lampičky, skoro cítíte jak vám v tom tichu buší srdce a když se ozve nějaký zvuk ať už z ulice nebo vám třeba jen spadne něco v koupelně z poličky a vy nadskočíte, a tlak vám vyskočí pěkně nahoru, to jsou pro mě lepší momenty než sedět u nějakýho hororu u televize a cpát se popcornem.
Dohnny
  31. 12. 2011, 23:32
Velice dobře se Joe "potatil" a tento příběh jsem si velice užíval a prožíval. Vtáhl mě do knížky naprosto stejně jak mě vtáhne vždy jeho otec a to mě na něm zaujalo asi nejvíce.
Libre
  18. 11. 2011, 20:05
Zajímavá kniha s příjemně tajemnou atmosférou, jen ten happy end mi tam moc "nechutnal". Za přečtení ovšem stojí, kdo váhal, nechť se do toho pustí :-)