Originální název: Fatherland

Kniha Zlín - 2012
ISBN: 978-80-87497-16-6

Kniha Zlín (2012) 978-80-87497-16-6 387
Riopress (1993) 80-85611-29-5 245

Na břehu jezera je nalezen mrtvý muž. Rozbíhá se rutinní vyšetřování, výslechy, zajišťování stop. Téměř běžný detektivní příběh. Téměř, kdyby se neodehrával ve Velkoněmecké říši v roce 1964.

Robert Harris se ve svém románu alternativní historie „Otčina“ pokusil domyslet situaci, jaká by nastala v Evropě v případě opačného výsledku 2. světové války. Jeho fiktivní Velkoněmecká říše sahá od Atlantiku po Ural, stále ovládána fanatikem Hitlerem a fanatismem jeho přívrženců. Boj jednotlivce proti této mašinérii je marný, ale napínavý do poslední chvíle.

Mnohá jména v této knize jsou skutečná, autor vychází ze skutečných postav, událostí a dokumentů. Jen od roku 1942 mění jejich osud. (Založil/a: Markýz Gero)

s-reader
  3. 6. 2011, 8:34
Pokud odhlédneme od prostředí, ve kterém se příběh Otčiny odehrává, jde o velmi průměrnou detektivku. Není sice špatně napsaná, ale rozhodně to není žádný skvost. Za to bych Harrisovi udělil tři hvězdičky, protože po stránce příběhu to není nic objevného – vražda, úporný detektiv, kterému všichni házejí klacky pod nohy (nejen po nohy, z toho by nebyl samá modřina), krásná žena, která se detektivovi připlete pod nohy, a tak dále, však to všichni znáte.
Ale prostředí, do kterého Harris svou detektivku zasadil, je nesporně zajímavé a je i „záslužné“, že probouzí čtenářovu fantazii a obrací ji k úvahám, jak by to vypadalo, kdyby… Další Harrisova „zásluha“ je to, že prostředí není naivní vize nacistického státu v čele s Adolfem, ale že si dal tu práci a děj zalidňuje skutečnými postavami i s jejich skutečnými charaktery. Každou postavu, s výjimkou detektiva a novinářky, si můžeme najít třeba na internetu, podívat se na její fotografii, přečíst si něco o jejich kariéře, která vypovídá i o jejich charakteru a představit si tak skutečné postavy, které hrají v Harrisově příběhu. Zajímavé… Tak jsem přidal ještě hvězdičku navíc.
alča87
  13. 4. 2014, 17:38
Souhlasím s názorem, že tato kniha, pokud ji budeme nazývat detektivkou, je pouze průměr. Přesto mě velice zaujala, popravdě kriminální případ vraždy na začátku knihy je jenom prostředkem, jak napsal příběh o "čestném" esesákovi. Kniha mě zaujala, sice natažené citováním dobových dokumentům, ale řekněme, že to k tomu patří, příběh mi připadal vcelku napínavý. Skutečné postavy dávají ději jenom pocit autentičnosti. Skvěle popsaná atmosféra totalitního státu, uniforma stírá tvář nejen dospělým, ale i dětem, naprostá stádovost - a najednou on, ta světlá výjimka - a ona, ta osudová žena, tak jiná, tak vybočující v té modré pláštěnce - prostě nesmí chybět ani láska, která je pro příběh důležitá, protože pak by ten konec nebyl takový doják.
HPL
  10. 10. 2014, 13:15
Vše hlavní je tu již řečeno. Jedná se o průměrnou (dosti předvídatelnou) detektivku... ale to prostředí!!! Speerův Berlín je tak nádherně pochmurný ve své megalomanii, zkrátka skvěle vykreslen - jen si představte ten obří dóm Velké haly! Vlastně celé alternativní historii je zde věnovaná značná péče a neměl jsem problém knize uvěřit (u AH fikce velká vyjímka). Hlavní postavy jsou sice takové nemastné neslané, ale aspoň nechybí špetka toho říšského humoru (ta voda ve sprchách je dneska asi moc horká :D). Konec i hlavní zápletka povedené, i když předvídatelné.
Chvíli trvá se začíst (prvních cca 70 stran se dost táhne), ale nakonec jsou to zasloužené 4* a příjemné překvapení. Bylo výborné se procházet po hlavním městě 4. říše.
PS: dokonce jsem se dozvěděl něco nového (k tomu dodám pouze to, že jsem si myslel že z toho dělali do těch ponorek jenom těsnění).
Gallienus
  4. 4. 2016, 12:29
Asi před 20roky jsem viděl film podle této knihy (krom výkonu hlavního herce - Rutger Hauer si svou roli zahrál dobře), byl pro mě zklamáním. Kniha si mě naopak získala, jistě, zápletka asi moc omračující není a autor sází úspěšně především na prostředí, ale já oceňuji hlavního hrdinu, je to sympaťák. Občas u mě Robert Harris evokoval v některých případech vzpomínky na 1984, část, kdy syn udá otce, vždy bude patřit k nejtíživějším...
Ze všech nacistických pohlavárů byla pro mě nejzajímavější postava Arthura Nebeho, starý pán totiž neuvěřitelně výstižně glosoval dobu a lidi kolem sebe. Harris ve své knize velmi dobře zachytí prostředí, byť je jeho nacistické Německo sice méně technologicky vyspělé, na rozdíl od toho, které nám přiblíží Dick. Přesto, přišlo mi mnohem zajímavější, možná proto, že to není absolutní hegemon a jeho pozice není ani zdaleka tak silná.
Buřinka
  17. 9. 2016, 20:23
Otčina úžasně popisuje to, co by se stalo, kdyby Hitler vyhrál válku. Autor si libuje v detailech a kniha je díky tomu dost napínavá. Jelikož už je to pěkných pár let zpátky, co jsem jí četla, tak si samozřejmě úplně nevybavuji detaily, ale opravdu mě zaujala v mém "období románů", které se odehrávají během a po 2. sv. válce. Určitě doporučuji přečíst, vymyká se jiným knihám, myslím, že svou zápletkou přinesla kniha nový pohled na to coby se stalo, kdyby...
Kebab Bursa
  16. 4. 2013, 20:26
Detektivka sice průměrná, ale zasazení do Velkoněmecké říše roku 1964 ji zvedá o dost výše. Hitler slaví narozeniny, Heydrich si spokojeně intrikuje, kdesi za Uralem válčí pod vedením Stalina hrstka partyzánů a do Berlína přijíždí americký prezident podepisovat dohody. Hlavní hrdina nachází dokumenty o konečném řešení židovské otázky, z toho běhá mráz po zádech, taky z jeho výslechu na Gestapu. Občas však děj trochu zavrže. Rychle jsem si stáhnul i film, ale ten už je hodně podprůměrný, byť do hlavní role obsadili Rutgera Hauera. Navíc s knížkou občas nemá moc společného.
Pixx-73
  9. 4. 2014, 12:55
Výborně a detilně popsané prostředí a skvělá, taková uvěřitelná atmosféra. Příběh nebyl špatný a rozuzlení sice moc velké překvpení nebylo, ale přesto knížka určitě stojí za přečtení.
wendel
  17. 4. 2016, 13:41
Román odehrávající se v roce 1964, kde má Německo za sebou vítězství ve 2. sv. válce a její Třetí říše ovládá skoro celou Evropu až k Uralu...tohle byl hlavní důvod proč jsem si chtěl knihu přečíst.
Z počátku je to jen detektivka, kde trochu chybí informace jak toto Německo funguje, což mě právě nejvíce zajímalo. Nakonec i k tomuto popisu se Harris v rámci příběhu dostal.
S postupem děje, tak jak Xavier March pátrá, později spíše na vlastní pěst, úroveň příběhu stoupá, v napětí, gradaci i samotném závěru.
Proto mohu knihu doporučit všem čtenářům, kteří chtějí detektivku zasazenou do originálního prostředí.