Fámy

Originální název: Geruchten

Paseka - 2005
ISBN: 80-7185-712-2

Paseka (2005) 80-7185-712-2 205

Do odlehlé vlámské vesnice se v polovině šedesátých let vrací z vojenské služby v Kongu na smrt nemocný dezertér René Catrijsse. Dosud poklidný život obce naruší nejen jeho vzpomínky na zvěrstva páchaná armádou v Africe, ale i nakažlivá nemoc, která se po jeho příchodu začne vesnicí šířit. Neočekávaný návrat navíc oživí temnou kapitolu rodinné minulosti - René, oficiálně potomek bezvýznamného Vláma, je ve skutečnosti synem vlámského příslušníka SS a jeho matka působila jako ošetřovatelka v nacistické polní nemocnici. Pro své dílo typické tíživé téma vlámské válečné kolaborace a následků neuzavřené minulosti obecně podává Claus v sérii krátkých kapitol živým, trefným i poetickým stylem, potvrzujícím jeho renomé nejlepšího moderního vlámského prozaika. (Založil/a: skjaninka)

Hugo Claus Hugo Claus
*05.04.1929

Carl
  19. 2. 2016, 18:03
Komorně laděný příběh Reného Catrijsse, jeho bratra Noela, rodičů a několika dalších postav z Vlámské vesnice. Přesto, že prostředí není blízké českému čtenáři, tak charaktery jednotlivých postav jsou univerzální a děj by se mohl odehrát i u nás. Vše v románu se děje spíše v náznacích, jak již název románu napovídá. Jsou to jen chýry a pravdu můžeme hledat spíše mezi řádky. Román je poměrně čtivý a za pozornost určitě stojí.