Divoká bolest Viléma Mrštíka

Divoká bolest Viléma Mrštíka Originální název: Divoká bolest Viléma Mrštíka

Listen - 2010
ISBN: 978-80-86526-42-3

Listen (2010) 978-80-86526-42-3 147

Viléma Mrštíka si dnes pamatujeme jako spoluautora Maryši. V minulosti ho proslavil idylický román Pohádka máje. Jeho život však idylický nebyl. Dusil se v lavicích brněnského gymnázia a toužil po studiích v Praze. V milovaném i nenáviděném městě však trpěl chudobou. Tragické důsledky měla pro mladého rebela i jeho přátele noc s Plavou bestií v luxusní střešovické vile. Psychické problémy poznamenaly Mrštíkův milostný vztah se sochařkou Zdeňkou Braunerovou i pozdější manželství s mladou Boženou. Nemoc i tvůrčí krize nakonec vedly ke spisovatelově sebevraždě. Divoká bolest Viléma Mrštíka je román, který zaujme svou dramatičností i nekonvenčním pohledem na českého klasika. (Založil/a: skjaninka)

vladislaus
  9. 3. 2013, 15:14
Čteme naše klasiky, ať už pro povinnou četbu nebo jen tak, a málo víme o jejich skutečných osudech. Osud Viléma Mrštíka mi byl neznámý, a proto mne kniha překvapila a určitě překvapí mnohé z vás příštích čtenářů.
Lecter
  24. 4. 2016, 13:13
Nezbývá než souhlasit s překvapením.Viléma Mrštíka mám spojeného s hezkou pohádkou,ale jak jsem zjistila,život není pohádka.Škoda,že je knížka krátká,ale stručně vystihuje to podstatné.Za některá klopýtnutí si mohl sám,ovšem stále měl nad sebou ochranu svých blízkých.