Král Ubu

Král Ubu
Originální název: Ubu Roi

Dilia - 1966

Dilia (1966) 174

Král Ubu je divadelní hra Alfreda Jarryho, je považovaná za předchůdce absurdního dramatu, dada a surrealismu.

Hra samotná vznikla v roce 1885 jako studentská recese na gymnáziu v Rennes, utahující si z učitele fyziky Hébérta (vyslovovaného ébé neboli ubu). Samotnou postavu patrně vytvořil Jarryho spolužák Charles Morin. V roce 1888 pak oba autoři předvedli ve svém loutkovém divadle frašku Poláci, která se stala předobrazem Jarryho slavné hry. Text hry Poláci se nezachoval. Jarry hru později výrazně přepracoval a v roce 1896 proběhla skandální premiéra v divadle Théâtre de l'Œuvre v Paříži. V roce 1928 byla hra poprvé hrána v Československu, a to v Osvobozeném divadle. Králem Ubu byl Jan Werich (který s Voskovcem hru přeložil)

Zdroj: wikipedia.org (Založil/a: Marylin77)

Magyana
  19. 4. 2013, 9:26
Lituji, ale absurdní drama není to, co bych vyhledávala. Nebavila mě ani kniha, ani divadelní inscenace. Filmu jsem se raději vyhnula.
PeťkaW.
  14. 5. 2012, 18:37
Ubu mi jednoduše nesedl a odradil mě od čtení dalších příběhů o něm. Příběh mě na několika místech šokoval, na dalších nudil, na pár překvapil, ale výsledný dojem je, že si skoro nic nepamatuju a kniha ve mně nenechala žádný hlubší dojem
Eset
  23. 8. 2012, 21:49
Kniha mě nudila a nepřišla mi ani ničím zajímavá.Jestli knize na zajímavosti měli dodat sprosté výlevy některých postav, tak se to nepodařilo, aspoň u mě ne.Hodnotila bych i hůře,ale zase musím uznat četla jsem i horší.
nchotchi
  13. 2. 2011, 18:00
Tohle je je opak Ionesca, vulgarismus, humor který neumím ocenit. Ale pokud se člověk koukne na to, kdy Jarry psal, musí uznat že na svou dobu byl značně napřed. Ubu je taková výstraha. Takový strašák lidstva, co se obráží v každém z nás.
Marylin77
  11. 6. 2010, 22:44
Knizku (scenar) jsem cetla jednim dechem a kdyz jsem pak ji pak videla zfilmovanou v hlavni roli s Marianem Labudou, to byla nadhera.